Podoba lyžovačky počas zimy 2020/21 je horúcou témou týchto dní. Riešenie spájajúce ochranu zdravia a podporu cestovného ruchu sa stále hľadá.

Lyžiarske strediská TMR využili nástup ochladenia a od 20. novembra začali s umelým zasnežovaním na svahoch v Jasnej a vo Vysokých Tatrách. Samotné otvorenie stredísk sa uskutoční vo chvíli, keď to umožnia snehové podmienky a súhlasné stanovisko odborných orgánov – Pandemickej komisie vlády SR a Úradu verejného zdravotníctva SR. Odborníci sa nastaveniu podmienok venujú práve v týchto dňoch. Všetci sa zhodujú v tom, že dôležitú úlohu v blížiacej sa zimnej sezóne zohrá testovanie verejnosti.

Strediská prevádzkované spoločnosťou Tatry mountain resorts, a.s.(TMR) už na jeseň informovali o pripravenosti podieľať sa na vládou organizovanom komunitnom testovaní antigénovými testami raz za tri týždne s cieľom zlepšiť celkovú situáciu. „Boli sme pripravení umožniť testovanie počas vybraných dní priamo v strediskách aj napriek tomu, že veľká časť lyžiarov s tým nesúhlasila. S testovaním nemáme problém, ale dnes sa veľa hovorí o každodennom testovaní všetkých prichádzajúcich lyžiarov, čo si nevieme technicky predstaviť. A najmä ľudí by to od lyžovačky skôr odradilo alebo vyhnalo na lyže za hranice. A to hlavne vtedy, ak nikde inde v okolitých krajinách takáto podmienka nebude. Musíme nájsť najlepšie riešenie pre krajinu i cestovný ruch,“ uviedol predseda predstavenstva TMR Igor Rattaj.

Lyžiarske strediská preto očakávajú v prvom rade prakticky vykonateľný a finančne realizovateľný návrh opatrení. Tie by mali pomôcť stabilizovať situáciu a dopriať ľuďom bezpečnú zimnú domácu dovolenku. Zároveň by sa tak znížilo riziko importu nákazy zo zahraničných destinácií s horšou epidemiologickou situáciou.

 

Noste rúška

Používajte rúška všade tam, kde to vyžadujú aktuálne platné opatrenia. Niektoré lyžiarske strediská budú ku každému skipasu rozdávať zadarmo rúška, šátky či šály, aby si zákazníci mohli zakryť ústa a tvár.

Používajte dezinfekciu na ruky

Dezinfikujte si ruky dezinfekčnými prostriedkami, ktoré budú pre návštevníkov lyžiarskych stredísk pripravené pri vstupe do všetkých vnútorných priestorov a prevádziek.

Dodržujte doporučené rozestupy

Dodržujte odporúčaný odstup vo vnútorných aj vonkajších priestoroch lyžiarskych stredísk.

 

 

Rozdielne riešenia v okolitých krajinách?

Situácia s lyžovačkou v okolitých krajinách sa vyvíja rôzne. V Poľsku vláda nastavila jasné pravidlá, za akých budú môcť strediská fungovať, v Českej republike sa na nastavení pravidiel pracuje, v Rakúsku trvá lock-down a po ňom by strediská pri dodržiavaní preventívnych opatrení podľa doterajších informácií mali byť v prevádzke. V žiadnej z týchto krajín povinnosť testovania vždy pred nástupom na lyžovačku nebola oznámená.


Preventívne opatrenia v tatranských strediskách

Ešte pred definitívnym nastavením podmienok zo strany odborných orgánov pripravili strediská TMR viacero preventívnych opatrení: nadštandardné antibakteriálne olepy v prevádzkach, presunutie zamestnancov z iných segmentov firmy a vytvorenie špeciálnych pracovných miest na usmerňovanie návštevníkov v strediskách, riadenie nastupovania na lanovky, prípravu priestorov na možnosť občerstvenia v exteriéroch, vytváranie koridorov na dodržiavanie rozostupov, pravidelný režim dezinfekcie objektov a zariadení, ako aj ďalšie opatrenia na ochranu hostí i zamestnancov.