Slovak

S rúškom na vlek: Na Pradědu sa opäť lyžuje

9. apríl 2020 | OnTheSnow

Správy z regiónu: Česká republika

Strediská v tomto článku: Praděd - Ovčárna - Figura

Lyžovačka s rúškom - Ski areál Praděd 8.4.2020

Lyžovačka s rúškom - Ski areál Praděd 8.4.2020

Copyright: facebook | ČT24

Po takmer mesiaci od momentu, kedy prísne opatrenia českej vlády proti šíreniu nového koronavírusu zatvorili všetky české lyžiarske strediská, došlo k čiastočnému uvoľneniu stanovených podmienok - a to využili prevádzkovatelia Sport centra Figura na Pradědu v Jeseníkoch. 

Novo povolené individuálne športovanie na vonkajších športoviskách (presné znenie viď nižšie) si každý vyložil po svojom. V Jeseníkoch na Pradědu sa rozhodli obnoviť od stredy 8. apríla 2020 prevádzku skiareálu v obmedzenom režime.

Praděd, prezývaný tiež "moravský ľadovec" je známy pre svoju dlhú zimnú sezónu, kedy sa zvyčajne lyžuje do konca apríla, v rokoch s veľkou zásobou snehu dokonca až do mája. Na Pradědu sa lyžuje na prírodnom snehu, ktorého tu býva dostatok. A je tomu tak aj teraz.

Ako píše prevádzkovateľ strediska na svojej facebookovej stránke, preprava na vleku je povolená iba s dvojmetrovým odstupom na nástupisku, s ochranou úst a nosa a s použitím rukavíc aj po celý čas jazdy na vleku.

Počet návštěvníkov strediska je obmedzený počtom miest na parkovisku. Podľa informácií prevádzkovateľa sa za prvý deň obnovenej prevádzky (8.4.2020) lyžovalo na 20 lyžiarov. 

Lyžiarske stredisko Figura na Pradědu sa tak stalo jediným otvoreným lyžiarskym strediskom takmer v celej Európe. Okrem Jeseníkov sa lyžuje už len v troch švédskych rezortoch.

 

Galéria

Lyžovačka s rúškom - Ski areál Praděd 8.4.2020 - © facebook | ČT24
Lyžovačka s rúškom - Ski areál Praděd 8.4.2020 - © facebook | ČT24
Na doske s rúškom - Ski areál Praděd 8.4.2020 - © facebook | ČT24
Z prvého dňa obnovenej lyžiarskej prevádzky na Pradědu - © facebook | Zdeněk Šuba

Zobraziť všetko

 

Presné znenie príslušného odseku nariadenia vlády ČR z 6.4.2020

Vláda Českej republiky schválila 6.4. čiastočné uvoľnenie podmienok definovaných pri vyhlásení núdzového stavu. V nariadení vlády sa uvádza:

"S účinnosťou od 7. apríla 2020 0.00 hodín do konca núdzového stavu sa zákaz voľného pohybu osôb nevzťahuje na športovanie na vonkajších športoviskách, v parkoch, v prírode a na iných verejne prístupných miestach pri splnení týchto podmienok: 

  • nosenie ochranných prostriedkov dýchacích ciest (nos, ústa), ktoré bránia šíreniu kvapôčiek, a to s výnimkou vonkajších športovísk, kedy sú športujúce osoby, príp. skupina spoločne športujúcich osôb, oddelené od iných osôb fyzickou prekážkou (napr. stena či plot) či vzdialenosťou najmenej 2 metre,
  • spoločne športujú iba dve osoby, s výnimkou členov domácnosti, prípadne pri športovaní od iných osôb zachovávajú odstup najmenej 2 metre,
  • nie sú využívané súvisiace vnútorné priestory športoviska, najmä spoločné šatne, umývárne, sprchy a podobné zariadenia, v ktorých by neboli splnené hore uvedené podmienky,
  • vrátane cesty za účelom tohto športovania..."

 

My z OnTheSnow veríme, že rozumný prístup a dodržiavanie všetkých opatrení a podmienok stanovených štátnymi inštitúciami pomôže aktuálnu pandemickú situáciu úspešne zvládnuť. Každý z nás k tomu môže prispieť svojim vlastným správaním. Dávajte na seba pozor a neohrozujte zbytočne seba ani svojich blízkych.

Spolu to zvládneme, vaše OnTheSnow
 

 

 

Reklama

Reklama

Reklama