TATRANSKÁ LOMNICA (7.2.2020) - Zdanlivo nepriaznivé počasie počas posledných dní prinieslo do Tatier poriadnu nádielku snehu. Lyžiarski gurmáni si konečne prídu na svoje. Pokiaľ sa podmienky nezmenia, v sobotu 8. februára budú môcť svoje lyže prevetrať už aj z Lomnického sedla.

 

Stredisko v Tatranskej Lomnici je v top kondícii. Všetky zjazdovky sú vysnežené a otvorené v plnom profile. Na 1 240 metrov dlhej zjazdovke v Lomnickom sedle je aktuálne od 100 do 200 centimetrov snehu a podmienky na lyžovanie sú veľmi dobré. Z výšky 2 190 m. n.m. si tak budú môcť lyžiari užiť spolu 5,5 km dlhú trať až do Tatranskej Lomnice.

Lomnické sedlo je v zime najatraktívnejšou, najstrmšou čiernou zjazdovkou na Slovensku. Za posledné dni nám dosnežilo 50 centimetrov snehu navyše. Otvorenie Lomnického sedla určite poteší nejedného lyžiarskeho gurmána,“ povedal Lukáš Brodanský, obchodno-marketingový manažér strediska Vysoké Tatry.

Priemerný sklon zjazdovky v Lomnickom sedle je 46,91 %, prevýšenie čiernej zjazdovky je 439 metrov. Sedlo je odkázané výlučne na prírodný sneh. Zjazdovka je špecifická a rovnako aj jej úprava. V exponovanom teréne je miestami sklon viac ako 40 stupňov. Ratrak teda musia vždy ukotviť na kotviaci bod. Pri nočnej úprave sa navíja vyše kilometrovým lanom o kotviaci bod a postupne sa vyťahuje po zjazdovke. Svah je sondovaný a monitorovaný Horskou záchrannou službou, ktorá určuje, či je možné v Lomnickom sedle lyžovať alebo je zjazdovka uzavretá pre zvýšené riziko pádu lavín.

Skúsení lyžiari si užijú aj tzv. Francúzsku muldu, ktorá je jednou z variant ako zlyžovať Lomnické sedlo. Francúzska mulda je juhozápadnou časťou Lomnického sedla. Náročná trať freeridového typu má dĺžku 1 380 m a prevýšenie 408 m.

Sprevádzkovaním Lomnického sedla sa teda v sobotu skompletizuje počet otvorených zjazdoviek v Tatranskej Lomnici. Podmienky na lyžovačku sú priam rozprávkové. „Snehové podmienky nielen v sedle, ale aj v celom stredisku sú veľmi dobré. Všetky zjazdovky sú vysnežené a otvorené v plnom profile. Lomnica je v top kondícii. Návštevníci, ktorí prídu si určite užijú lyžovačku naplno,“ uzavrel Brodanský. Okrem skvelej lyžovačky si môžu lyžiari počas tohto víkendu vychutnať aj bonus navyše. Na Štarte sa uskutoční rodinné podujatie s atmosférou života na severnom póle a skvelým sprievodným programom – Snežné psy. Viac o podujatí sme písali tu.