Slovak

Toto je päť našich najobľúbenejších zjazdoviek vo Flims Laax

23. január 2020 | Sebastian Lindemeyer/redakcia OnTheSnow

Správy z regiónu: Švajčiarsko

Strediská v tomto článku: Laax

Fantastické panoráma na zjazdovkách vo Flims Laax

Fantastické panoráma na zjazdovkách vo Flims Laax

Copyright: Skiinfo | Sebastian Lindemeyer

Flims Laax je jednou z najznámejších lyžiarskych oblastí vo Švajčiarsku. A to nielen vďaka tomu, že tu stojí najväčšia a najlepšia U-rampa na svete (!), na ktorej najlepší svetoví freestyleri každoročne predvádzajú svoje triky na Laax Open. Vedľa Svätého Mórica, Arosy Lenzerheide, Samnaunu a Davosu patria práve svahy nad Flims, Laax a Falera k najrozľahlejším v Graubündene, pretínajú krásnu horskú krajinu a majú veľa čo ponúknuť.

Lyžiarska oblasť Flims Laax Falera však zďaleka neponúka iba zábavu pre freestylerov či snowboardistov, ktorí chcú brázdiť nepoškvrnené svahy mimo zjazdovky na ľadovci Vorab. Moderné lanovky, skvelé chaty, rozmanité ubytovacie možnosti - ak si zaplatíte, môžete si vo Flims Laax užiť jednu parádnu dovolenku! A je potrebné rovno povedať, že lacné to zrovna nie je, a to dokonca ani pre švajčiarskych lyžiarov. Napriek tomu byste túto fenomenálnu lyžiarsku oblasť určite mali zaradiť na svoj zoznam želaní, už len kvôli piatim zjazdovkám, ktoré my v redakcii považujeme za najlepšie a hodné vašej pozornosti.

 

Laax Pistenplan

 

Obľúbené zjazdovky vo Flims Laax

 

Čierna 26: Siala West

Na zjazdovku 26 sa dostanete z jednoho z najvyšších bodov v lyžiarskej oblasti - vyššie už je iba vlek na ľadovci Vorab. Už len jazda 10-miestnou gondolou Sogn Martin - Siala, vybudovanou v roku 2015, je zážitok sám o sebe! V kabinách Pininfarina (Ferrari) sa môžete vzniesť hore do výšky 2810 metrov za necelých deväť minút a pritom uraziť vzdialenosť 3,3 km a vystúpať o 832 výškových metrov. Cez obrovské panoramatické okná od podlahy až ku stropu máte fantastický výhĺad na takmer celý skiareál Flims Laax.

Keď hore vystúpite z lanovky, držte sa vľavo a užijte si nádherný výhľad prv ako sa budete musieť rozhodnúť: napravo by ste zamierili k ľadovcu Vorab, doľava sa dostanete na štart čiernej trate 26, ktorá je v hornej časti naozaj strmá. Keď však prežijete prvých 200-300 metrov, terén se pomaly vyrovná a vy môžete prechádzať zo športových krátkych oblúčikov na dlhé carvingové oblúky, hrať sa s muldami a užívať si panorámy. Ozajstná lahôdka! Ak ani tu od radosti nezakričíte, už vám asi niet pomoci ;)

 

Jedným z najväčších zážitkov vo Flims Laax je zjazdovka č. 26, ktorá hneď po štarte ponúka naozaj strmé klesanie  - © Skiinfo | Sebastian Lindemeyer

Jedným z najväčších zážitkov vo Flims Laax je zjazdovka č. 26, ktorá hneď po štarte ponúka naozaj strmé klesanie

Copyright: Skiinfo | Sebastian Lindemeyer

 

Červená 66.2 z Crap Sogn Gion do Plaun

Možno by ste na svôj zoznam najobľúbenejších zjazdoviek v Laaxe túto červenú zjazdovku č. 66 nezaradili. To by ste však urobili chybu. Zjazdovka 66 vedie od stredobodu celého skiareálu, Crap Sogn Gion, dole do Plaun. Na Crap Sogn Gion sa mimochodom nachádza obrovská U-rampam, ako aj len ťažko prehliadnuteľná Galaaxy, ktorá prešla v ostatných rokoch modernizáciou a dostala nový náter. Táto obrovská budova v dizajne Stormtrooper má pre návštevníkov pestrú ponuku, okrem iného "Satellite Bar", "Hangar" či "Platform", kde sa dá pracovať, oslavovať, alebo jednoducho iba oddychovať. 

Keď po výstupe z 6-sedačkovej lanovky necháte Galaaxy za chrbtom, po ľavej rue máte červenú 66, ktorá vás vedie strmo dole k Plaun (1630 metrov). Odporúčame si túto zjazdovku vychutnať najmä v doobedňajších hodinách, za prvých slnečných lúčov, kedy je ešte veľká šanca na perfektne vyžehlený manžester. Ostré krátke oblúky hore, potom cez hrebene lesom dlhými carvingovými oblúkmi a svižným tempom k Plaun - to je zábava! Mimochodom, na slnečnej planine Plaun nájdete nielen nástupné miesa kabínovej lanovky Scansinas-Nagens a 6-sedačkovej lanovky Plaun-Crap Sogn Gion, ale tiež veľmi pekný bežecký okruh. Ten určite ocenia všetci milovníci bežeckého lyžovania.

Švajčiarsky pretekár na zjazdovke 66... V pozadí vľavo gondola Siala, vpravo sedačková lanovka k Mutta Rodunda  - © Skiinfo | Sebastian Lindemeyer

Švajčiarsky pretekár na zjazdovke 66... V pozadí vľavo gondola Siala, vpravo sedačková lanovka k Mutta Rodunda

Copyright: Skiinfo | Sebastian Lindemeyer

 

Čierna 35.1 z ľadovca Vorab k sedačkovej lanovke Lavadinas - Fuorcla da Sagogn

To je jazda! Vyvezte sa dlhou kotvou až do najvyššieho bodu lyžiarskej oblasti Flims-Laax na ľadovec Vorab (2974 m) a prejdite sedlom Vorab vpravo. Práve tu, keď už máte Felsband za chrbtom a svah strmo klesá, sa vám otvára fantastický výhľad na juh. Nechajte svoj zrak blúdiť a zhlboka sa nadýchnite, lebo teraz vás čaká dlhý a príjemný zjazd, pri ktorom zdoláte viac ako 1000 výškových metrov. Na tejto trati dosť záleží na počasí a oplatí sa dobre si naplánovať čas, lebo slnko sa sem opiera takmer po celý deň, a tak ráno môže byť sneh veľmi tvrdý, no po obede už je ako huspenina. Pokiaľ teda zrovna natrafíte na teplejší lyžiarsky deň, určite sa oplatí zísť túto čiernu nádheru doobeda medzi 9:30 a 11:30.

Po zvládnutí posledných muld sa v Lavadinasu na malom preslnenom bare odmeňte dobrým pohárikom alebo klobásou priamo z grilu. Alebo, keď vám oddychovať netreba, môžete namiesto vysadávania v bare posedieť v najmodernejšej šesťmiestnej sedačkovej lanovke, ktorá vás vyvezie o hodný kus vyššie a ešte vás počas cesty aj so sedačkou otočí o 45° do boku, aby ste mali dokonalý výhľad na horské scenérie a (pri dobrých snehových podmienach) freeriderov, ktorí brázdia členitý terén. Zaujímavosť: na zadnej strane sedadiel sú solárne panely, ktoré počas jazdy vyhrievajú sedačky. Pokrok nezastavíš!

Na trase z Vorab do Lavadinas sa lyžiarom otvárajú fascinujúce výhľady  - © Skiinfo | Sebastian Lindemeyer

Na trase z Vorab do Lavadinas sa lyžiarom otvárajú fascinujúce výhľady

Copyright: Skiinfo | Sebastian Lindemeyer

Nástupná stanica Lavadinas vo Flims Laax  - © Weisse Arena Gruppe

Nástupná stanica Lavadinas vo Flims Laax

Copyright: Weisse Arena Gruppe

 

Červená 10 z La Siala do Flims

Ide o jeden z najdlhších zjazdov do údolia v celom Švajčiarsku: Červená trať č. 10 zprvu klesá z La Siala (Laaxer Stöckli) s dychberúcim výhľadom na trojtisícky Piz Segnes, Piz Dolf, Ringelspitz a spol. smerom do údolia. Po ceste miniete výstupnú stanicu gondoly Grauberg a po okraji skiareálu pokračujete smerom k útulnej chate Segnes (výborné jedlo a nádherný výhľad na Flims pod vami). Odtiaľ je to ešte pekný kúsok k Startgels a po - teraz už - modrej desiatke cez zalesnený rovinatý terén už mierite do obce Flims, odkiaľ vás naspäť hore na Plaun vyvezie Arena Express.

Zjazdovka č. 10 ponúka tie najkrajšie výhľady v celom stredisku Flims Laax Falera  - © Skiinfo | Sebastian Lindemeyer

Zjazdovka č. 10 ponúka tie najkrajšie výhľady v celom stredisku Flims Laax Falera

Copyright: Skiinfo | Sebastian Lindemeyer


 

Modrá 31: Vorab - Fuorcla

Do nášo výberu najobľúbenejších zjazdoviek sme zaradili aj jednu modrú trať. Ide o číslo 31 so začiatkom na Vorabe a dojazdom na Fuorcle. Parádny je aj údolný zjazd č. 64 smerom do Laax, avšak Tridsaťjednotka je zjazdovka naozaj pre fajnšmekrov, popretkávaná mnohými muldami a hrebeňmi - trať, na ktorej pri dlhých carvingových oblúkoch môžete vypnúť mozog, nemyslieť na nič a len si užívať jazdu. Na Fuorcle sa budete musieť rozhodnúť, či sa vybrať hore ku Crap Masegn, alebo sa vrátiť naspäť na Vorab.

Zjazdovka 31 vás z Vorabu (2670 m) vedie smerom k Fuorcla  - © Skiinfo

Zjazdovka 31 vás z Vorabu (2670 m) vedie smerom k Fuorcla

Copyright: Skiinfo

 

Pozrite si celú galériu snímkov, ktoré sme nafotili počas nášho výletu do Laax:

 

 

 

Tu nájdete aktuálne snehové správy a webkamery z Flims Laax.

 

Galéria

Fantastické panoráma na zjazdovkách vo Flims Laax - © Skiinfo | Sebastian Lindemeyer
Flims Laax Falera - © Skiinfo | Sebastian Lindemeyer
Malá pauza na obed v útulni Alp Sogn Martin - © Skiinfo | Sebastian Lindemeyer
Lyžiar na ceste k stanici Scansinas - © Skiinfo | Sebastian Lindemeyer

Zobraziť všetko

Reklama

Lyžovačka v Alpách - najlepšie tipy

Reklama

Reklama