Slovak

Čím strmšie, tým lepšie: Terény len pre skúsených lyžiarov

6. november 2019 | Christoph Schrahe/OnTheSnow.cz

Správy z regiónu: Rusko, Chile, Francúzsko, Nový Zéland, USA

Adam Ü v Mt. Baker

Adam Ü v Mt. Baker

Copyright: Grant Gunderson

Existujú lyžiarske oblasti plné miernych zasnežených kopčekov, skiareály ponúkajúce väčšiu dávku adrenalínu a potom tie, kde si lyžiari môžu pripadať ako na rodeu: všetky tie hrbole, strminy, stromy, skaly a iné prekážky vybičujú lyžiarov k neskutočným výkonom. Sú exkluzívnym ihriskom pre tých pár lyžiarov, ktorých schopnosti sú dostatočné na to, aby vytrvali na úbočiach, v lesoch, brázdach a na strmých svahoch. Pre tých, ktorí majú radi náročnejšie výzvy, sme zostavili zoznam deviatich špičkových oblastí pre skúsených lyžiarov.

 

Výzvy pre skúsených lyžiarov 


La Grave, malá horská dedinka pod skalným a ľadovým kataraktom majestátnej, 3983 metrov vysokej La Meije vo francúzskych Alpách, hrá dôležitú úlohu nielen v elitnej lige lyžiarskych stredísk s výškovým rozdielom viac ako 2000 metrov. Mimoriadna exkluzivita je dosiahnutá tým, že v týchto výškových metroch by sa nemal nachádzať upravený svah - a to ani v jednej časti. Okrem toho je terén strmý, prelínaný skalami a v dolnej časti zalesnený. Niet divu, že La Grave je mekkou freeriderov z celého sveta. Táto scéna patrí im a nemusia zdieľať gondolu s lyžiarmi/milovníkmi pekného počasia a milovníkmi après-ski. Vďaka obmedzeniam terénu sa La Grave stala jednou z mála zostávajúcich autentických lyžiarskych dedín vo Francúzsku. Keď potom prechádzate cez voľný, nespevnený terén, aby ste sa dostali k ďalšiemu zjazdu, je to ako cesta späť v čase za pôvodom športu.

 


Pocit, že cestujete v čase, vám príde na myseľ aj keď sa vyberiete na výlet do Chegetu. Nachádza sa v ruskej provincii Kabardino-Balkaria na severnom Kaukaze. Starodávne nedôveryhodné jednomiestne a dvojmiestne lanovky svojou nízkou kapacitou zaručujú, že svahy v Chegete nikdy nebudú preplnené. To je dobrá vec, pretože keby ste sa museli sústrediť aj na iných lyžiarov, boli by ste rýchlo vyčerpaní. Okrem jediného krátkeho úseku je tu iba náročný terén, najmä vo freeridových zónach severne a južne od hrebeňa, ktorý ponúka nádherný výhľad na okolité pohorie Elbrus s najvyšším výškovým bodom v Európe - až 5642 metrov n.m.

 


Na Ďalekom východe nájdu znalci v Happo One dostatok príležitostí na preukázanie svojich schopností. Hora je jednou z dvanástich oblastí japonskej lyžiarskej metropoly Hakuba a je plná hrboľov. Vďaka direttissime (priamy zjazd) z vrcholu cez Usagidaira a Reisen Course ponúka zážitok v podobe prudkého bušenia srdca po celej svojej dĺžke vyše štyroch kilometrov. Dravý spôsob jazdy, s ktorým lyžiari - povedzme skôr v štýle Kamikadze - útočia na hrboľaté zjazdovky, spôsobuje sériové pády. Japonci týmto hromadným nehodám s nadšením tlieskajú a s obľubou ich pozorujú z pohodlia sedačkovej lanovky Alpen-Quad. Tá premáva ponad extra-príkry východzí bod svahu pomenovanom po olympijských pretekoch, odkiaľ v roku 1998 legendárne vyrazil rakúsky zjazdár Hermann Maier.

 


Obidve lyžiarske strediská Broken River a Craigieburn v pohorí Craigieburn na východ od Christchurch tvoria spolu najväčší novozélandský off-piste lyžiarsky areál. Nenájdete tu žiadne ratraky a nie sú tu vlastne ani stromy. Na hrebene ostré ako britva s ich četnými strmými zjazdmi premávajú vleky, na ktoré si treba dlhšie zvykať – hovorí sa im Nut Crackern, teda luskáčiky. Lyžiar, upnutý do postroja, pripevneného na lano s karabínou, sa rýchlym tempom  posúva hore, až 600 metrov do kopca, poháňaný motorom traktora. Milovníci zimných športov sa môžu ubytovať vo veľmi jednoduchých, ale útulných chatkách, ktoré sú dostupné iba pešo - tu sú vášniví freerideri skutočne medzi svojimi a cítia sa ako doma.

 


Na druhej strane južnej pologule sa nachádza Portillo, taktiež raj pre pokročilých lyžiarov. Stredisko v Čílskych Andách spája úchvatnú scenériu západných Álp s fantasticky suchým prachovým snehom v Skalistých horách – a jediné, čo tu nájdete je jediný, krikľavo žltý hotel. Pripomína to luxusný parník v divokom mori skál a snehu. Najbližšie mesto je vzdialené 10 km. Portillo je často zasnežené - a tým aj odrezané od vonkajšieho sveta - skvelá dobrodružná atmosféra. Kvôli mnohým lavínam tu skonstruovali aj špeciálne vleky, aby legendárne strmé zjazdy Portillo boli stále prístupné – hovorí sa im „Va et vient“ a ide o akúsi kombináciu vleku a lanovky. Sú neuveriteľne rýchle, extrémne ťažké na jazdenie, ale po zasypaní lavínou ich možno znova rýchlo vykopať. A netreba prepadať panike: „Hotel Portillo“, jediná budova široko ďaleko, stojí na jedinom skutočne bezpečnom mieste chránenom pred lavínami. Lenivý lavínový pes, ktorý sa pohybuje v hale hotela, už dlho nemusel vyraziť do akcie.

 


Niekoľko tisíc kilometrov ďalej na sever leží Mount Baker v americkom štáte Washington. Podľa Guinessovej knihy rekordov drží prvenstvo v najväčšom množstve čerstvého snehu, ktoré kedy napadlo počas jednej sezóny: 2896 centimetrov. Priemerná hĺbka snehu je tu viac ako šesť metrov. Sneh je často mokrejšieho typu, takže to nie je nič pre slabšie povahy. A to isté platí aj pre počasie: nájdete tu len oblasti s nízkym tlakom za oblasťami s nízkym tlakom. Búrka, silný sneh a hmla sú skôr pravidlom ako výnimkou. Terén je rovnako tak náročný: drsné počasie narobilo v štruktúre Mount Baker hlboké vrásky, ktoré si ale našťastie vzali do parády freerideri. Početné žľaby, ryhy a couloiry ponúkajú nespočetné množstvo variantov.

Galéria

Adam Ü v Mt. Baker - © Grant Gunderson
Lyžiar v prašanu na Mount Bohemia
Portillo Hotel, Portillo, Chile. - © Andes Ski Tours
Francúzske stredisko La Grave - © http://www.skiinfo.fr/

Zobraziť všetko

 


Sneh v Skalistých horách je suchší. Silverton Mountain je hora, ktorá popiera všetky zvyčajné prvky lyžiarskeho strediska: nemá žiadne upravené zjazdovky, neponúka žiadne ubytovanie. Cestu k trom senzačným strmým horským svahom otvára lyžiarom iba lanovka. Najľahšia zjazdovka je 35 stupňová – je teda strmšia ako najťažšie zjazdovky v asi 99 percentách všetkých ostatných lyžiarskych stredísk na svete. Lyžovanie na Silverton Mountain je zvyčajne možné od polovice januára do začiatku apríla. Potom však prichádza najväčšie nebezpečenstvo lavíny, takže pohyb tu je povolený len po malých skupinkách a v sprievode horského vodcu. Po väčšinu dní sa v obrovskej lyžiarskej oblasti v srdci Colorada objaví najviac 80 freeriderov.

 


Kým Colorado je svojimi lyžiarskymi strediskami známe po celom svete, sotva niekto vie, že na americkom stredozápade môžete lyžovať aj v alpskom štýle. A skutočne prekvapujúce je to, že na severe Michiganu, na polostrove Keweenaw Lake Superior, sa skrýva takýto freeride klenot: Mount Bohemia. Každú zimu tu napadne vďaka efektu jazera takmer sedem metrov snehu. Spomedzi 85 neupravených zjazdoviek by sa našlo aj zopár stredne ťažkých tratí. Žiadne ľahké tu však nenájdete - a aj na ich webe je jasné varovanie: „Začiatočníkom vstup zakázaný“. Väčšina variantov prechádza lesmi a má nie jeden, ale aj dva alebo tri čierne diamanty - štandard v Severnej Amerike pre extrémne terény.

 


Na východnom pobreží Spojených štátov sú hory vyššie. V štáte Vermont leží najnáročnejšia oblasť Apalačov: Mad River Glen. Jeho verní hostia majú na zadkoch svojich áut nalepenú nálepku „Mad River Glen: Ski it if you can“. Ich motto je až príliš presné. Dokonca aj ich ľahké zjazdovky by boli inde považované za stredne náročné. Väčšina zjazdoviek je tak úzka, tak strmá, tak skalnatá a tak zle upravovaná (zasnežená v homeopatických dávkach) ako kdekoľvek inde 30 či 40 rokov dozadu. Táto skutočnosť priniesla oblasti kultový štatút a viedla k tomu, že stáli návštevníci postupom času prevzali kontrolu a podiel v chronicky slabo finančne zabezpečenej oblasti. Mad River Glen je tak jediné lyžiarske stredisko na svete, ktoré vlastnia jeho lyžiarski priaznivci. Toto je jediný spôsob, ako zabezpečiť, aby tu všetko zostalo po starom.

 

Zhrnutie: Zaujímavé výzvy pre skúsených lyžiarov 

 

 

Reklama

Mohlo by ťa zaujať

Najstrmšie slovenské zjazdovky 2020 ©TMR, a.s.

Najstrmšie slovenské zjazdovky 2020

Máme pre teba prehľad strmých slovenských zjazdoviek, ktorých priemerný sklon presahuje 30%. Ktoré z nich máš na svojom bucket liste a...

Reklama

Reklama