V mnohých smeroch je pár lyží podobný autu: šťastný je ten, kto ho vlastní. Ale aj tí, ktorí si lyže požičiavajú, sa môžu tešiť z viacerých výhod. Vysvetlíme vám pár výhod i nevýhod nákupu aj požičiavania - a ako sa rozhodnete, už necháme na vás.


Výstroj ako tretí najsilnejší finančný faktor lyžiarskej dovolenky

Po ubytovaní a skipasoch je lyžiarske vybavenie (či už požičané na mieste alebo kúpené) zvyčajne tretia najväčšia finančná záťaž počas lyžiarskej dovolenky. Je preto legitímne zvážiť výhody a nevýhody nákupu či pôžičky.

Na uľahčenie orientácie a nájdenie najlepšieho riešenia je potrebné zohľadniť tri kritériá:

» frekvencia použitia

» rozpočet

» spôsob prepravy

 

Poďme si k týmto kritériam povedať viac.

 

➽ Ako často skutočne lyžujete?

Ak lyžujete menej ako desať dní v sezóne, zvyčajne sa vám viac oplatí lyže si požičať. Veľmi dobré lyže sú dnes k dispozícii v mnohých lyžiarskych strediskách už za približne 30-40 eur za deň. Čiže ak nechcete lyžovať dlhšie ako týždeň, väčšinou nestojí za to kúpiť si lyže, ktoré vás môžu stáť až 1000 EUR vrátane viazania. Ak cestujete za lyžovačkou každú zimu na dva týždne s očakávaním, že lyže majú životnosť 3 až 5 rokov, mali by ste si jednoducho vypočítať náklady. Faktom je, že pre väčšinu lyžiarov je správnou voľbou prenájom lyží.

➽ Aký veľký je váš rozpočet?

Táto otázka súvisí s predchádzajúcou. Ak chcete ušetriť peniaze alebo ich jednoducho nemáte nazvyš, môžete si prenajať solídne lyže aj zhruba za 20 eur za deň. Je to samozrejme oveľa lacnejšie, ako keby ste si lyže mali kupovať.

➽ Ako na lyžovačku cestujete?

Ak vlastníte iba malé auto, nemáte strešný box, cestujete do lyžiarskeho strediska vlakom (alebo lietadlom), určite pre vás bude lepšie si lyže požičať. Prečo sa pučiť v aute, platiť navyše za svoju lyžiarsku batožinu na letisku, alebo sa ťahať s vecami pri každom prestupe na vlak, ak si môžete jednoducho požičať lyže na mieste?

 

Požičanie lyží je šanca, ako sa dostať k najnovším modelom

Či už si pár lyží chcete kúpiť alebo vypožičať: Podrobné porovnanie modelov, pokiaľ možno s pomocou odborníka, je nevyhnutné! Ak sa rozhodujete pre kúpu modelu, rýchlo takto konkrétne zistíte jeho silné aj slabé stránky. V najlepšom prípade vám nové lyže prinesú veľa potešenia, prirodzene si na nich zvyknete, a neskôr, najmä v ťažkých podmienkach alebo v kritických situáciách, vám budú poskytovať dôveru a bezpečnosť.

Pri požičiavaní modelu sú určité otázky, ktoré vám nikto uspokojivo nezodpovedá: Koľko lyžiarov ho už používalo a ako s ním zaobchádzalo? Sú lyže stále čerstvé, alebo už stratili závan novoty?

Okrem toho – a toto nemôžete podceňovať - prenájom vybavenia môže byť pri dovolenke stresujúci. Máte za sebou dlhú cestu, chcete sa ráno dostať na zjazdovku a zrazu sa ocitnete v chaose lyžiarskej požičovne v hlavnej sezóne, kde všetko lieta hore dolu a vy rýchlo-rýchlo smerujete k pokladnici. Nanešťastie, rad často vedie až ku zjazdovkám.

Tip: Pri online vyhľadávaní a rezervovaní lyží potom môžete v lyžiarskom stredisku čakať len krátko a vyzvednúť si lyže hneď!

Okrem zvyčajne nižších nákladov na požičanie sú tu aj ďalšie výhody: pri požičaní takmer vždy získate aktuálny lyžiarsky model, o ktorý je v požičovni po každom jednom zákazníkovi vždy postarané, a preto je zaručené, že sklznica aj hrany sú v dobrom stave. Akonáhle si požičiate lyže, ktoré sa vám nepáčia, takmer všetky požičovne vám taktiež ponúkajú možnosť výmeny lyží za iný model zadarmo - čo je pri zakúpení lyží iné.

 

Vlastné lyže zaručujú vyššiu bezpečnosť

Keď si lyže kúpite, máte zaručené, že s lyžami sa zaobchádza opatrne a že sú dobre udržiavané. Ak ste teda našli obľúbený model svojej vysnívanej značky, ťažko nájdete nejaké argumenty proti nákupu. Mali by ste však zvážiť nielen prepravu, ale aj uskladnenie lyží. Máte doma miesto, kde môžu v lete zostať v suchu a bezpečí? Ak nie, potom by možno ešte stále bolo lepšie si lyže požičať.

Chcete si kúpiť lyže, ale neviete presne, ktoré z nich? Postupujte podľa nášho návodu v článku Ako si správne vybrať nové lyže. V najlepšom prípade sa zúčastnite jednoho z mnohých testovaní na začiatku každej zimy. Bez ohľadu na to, či ide o testovanie konkrétnych značiek, alebo podujatia predajcov ako je Intersport či Sportissimo, v rámci testovacích víkendov v lyžiarskych strediskách si môžete vyskúšať zadarmo (alebo za nízke ceny) množstvo modelov a vybrať si perfektné lyže.

Mimochodom: počet krádeží lyží za posledný rok výrazne vzrástol, takže by ste sa určite mali aj postarať o poistenie lyží, aby ste boli v bezpečí. Ak si pravidelne pred sezónou nechávate skontrolovať bezpečnostné viazanie u odborníkov, potom je takmer isté, že vaše vybavenie je optimálne!