Talianske lyžiarske stredisko Paganella, ktoré je súčasťou lyžiarskej oblasti Skirama Dolomiti Adamello Brenta bude mať od zimy 2019/2020 novú kabínkovú lanovku. Jej trasa povedie z Pian del Dosson (medzistanica lanovky, smerujúcej z centra Andalo k Doss Pelà) až na La Selletta vo výške 1.980 metrov nad morom.

Nová, 2 kilometre dlhá zjazdovka sa bude stáčať práve pod trasou novej kabínovej lanovky. Tak ako všetky ostatné zjazdovky v stredisku, aj táto bude v prípade potreby technicky zasnežovaná.

 

PARAMETRE LANOVKY DOSSON - SELLETTA

► Kapacita kabínky: 10 osôb
► Prepravná kapacita: 2.400/3.600 osôb/hod.
► Šikmá dĺžka trasy: 1,6 km
► Nadm.výška nástupnej stanice: 1.470 m n.m.
► Nadm.výška výstupnej stanice: 1.980 m n.m.

 

Nástupnú stanicu lanovky v lokalite Dosson stavajú plne s ohľadom na prírodu a čo najmenšiu environmentálnu záťaž. Tvar, farby aj použité materiály budú v tesnom spojení s okolitým prostredím. 

Nová lanovka nahradí starú dvojsedačkovú lanovku Malga Zambana-La Selletta. Výstupná stanica novej lanovky vyrástie v tesnej blízkosti terajšej výstupnej stanice starej sedačky.

Do výmeny starej lanovky za novú investuje (a celú výmenu vykonáva) spoločnosť Paganella 2001 S.p.A., ktorá spravuje 8 zo 14 lyžiarskych vlekov v lyžiarskom areáli Paganella.

 

PARAMETRE ZJAZDOVKY SELLETTA - DOSSON

► Obtiažnosť: mierne pokročilí až pokročilí (červená)
► Dĺžka: 2 km
► Priemerná šírka: 45 m
► Výškový rozdiel: 500 m
► Priemerný sklon 26% - maximálny sklon 43% 

 

Aby bolo prepojenie novej trasy a existujúcej siete zjazdoviek čo najlepšie, vznikne aj nová spojovacia trať a lyžiarska cesta. Nový traverz spojí Rifugio Malga Zambana s novou zjazdovkou Dosson-Selletta a bude dlhý 400 metrov. Lyžiarska cesta dlhá 200 metrov umožní na druhej strane prístup k novej zjazdovke aj zo štartu zjazdovky Albi de Mez-Cima Paganella.

Vďaka novej zjazdovke budú mať lyžiari k dispozícii o 10% väčšiu plochu na lyžovanie. A vďaka novej kabínkovej lanovke dôjde k navýšeniu prepravnej kapacity až na vyše 30 tisíc osôb za hodinu.

 

Zdroj: www.paganella.net