Mnohé rakúske, švajčiarske a nemecké lyžiarske strediská už predstavili nové cenníky skipasov, platné na zimnú sezónu 2019/2020. Nové cenníky sme analyzovali a výsledok je jasný: Denné skipasy pre dospelých budú opäť drahšie! Ceny zväčša stúpnu o jedno až štyri percentá, našli sme však aj oveľa výraznejší nárast cien.

 

Ceny skipasov v Rakúsku rastú

Nové ceny skipasov samozrejme ešte nepredstavili všetky lyžiarske strediská v Rakúsku, tie najväčšie však áno, a tak sme zistili, že väčšina skiareálov mierne zdvihne ceny. Kto si bude chcieť v zime 19/20 zalyžovať napríklad v lyžiarskej oblasti Arlberg Ski, zaplatí za denný skipas pre dospelého 56,50 €, čo je o 2 € viac ako vlani. Inak povedané, jednodenné skipasy v Arlbergu budú drahšie o 3,7 %. A cena týždňového skipasu (6 dní) prvýkrát dosiahne hranice 300 €.


Na citeľné zdraženie sa budú musieť pripraviť lyžiari smerujúci do Snow Space Salzburg a do Gasteinskeho údolia. Denný skipas v salzburskom stredisku Snow Space bude v zime 2019/2020 za 56 €, v strediskách Gasteinu (Schlossalm, Stubnerkogel, Sportgastein) až 57 € - vyjadrené v percentách, ceny vzrástli o 5,7 %, resp. 5,5 %! Aj na Stubaiskom ľadovci prekročí cena denného skipasu prvý krát hranicu 50 € (zdraženie o 4,2 %).


V mnohých ďalších rakúskych rezortoch rastú ceny denných skipasov o dve až tri percentá. Z tých známejších spomeňme napríklad Mayrhofen a ľadovec Hintertux (55,50 €, +3,7 %), Serfaus-Fiss-Ladis (54 €, +3,8 %), Sölden (56 €, +2,8%), Hochkönig (55 €, 2,8 %), Ischgl (52 €, +3%) či stredisko Kühtai (41,50 €, 3,75 %).

 

O čosi menej podražia skipasy v strediskách Hochfügen/Hochzillertal (55 €, 1,9 %), Obergurgl-Hochgurgl (54 €, 1,9 %) či v obľúbenom Kitzbüheli (58 €, 1,75 %). Zaujímavou novinkou je Ski Alpin Card: Táto permanentka je platná na Kitzsteinhorne, Maiskogeli a Lechnerbergu v Kaprunu, v stredisku Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn a tiež na Schmitten v Zell am See. Vlastníci tejto karty tak budú mať vďaka 121 lanovkám a 408 kilometrom zjazdoviek takpovediac nekonečné možnosti. V strediskách Familienberg Maiskogel a Lechnerberg Kaprun sa budú dať aj naďalej kúpiť samostatné denné skipasy, ktorých cena vzrástie o 2 € na 42 € (+5%). 

 

Zdražuje sa aj v Nemecku

V nemeckých ski centrách sme zatiaľ veľa nových cenníkov nenašli. Vieme však už trebárs to, že stredisko Hochfelln v Chiemgauerských Alpách zdraží denné skipasy z 33 € na 34 €, teda o 3 %. Vo Winterbergu mocne investovali do nových technológií, a na tom sa aj odrazila cena: Za denné skipasy už zaplatíte 37 € namiesto 35 €, čo je cenový skok o 5,7 %!

 

Rovnako aj v obidvoch strediskách Garmisch-Partenkirchenu rastú pred zimou 2019/2020 ceny skipasov. Na Zugspitzplatt zaplatíte za denný skipas 48 € (+3,2 %), za detský skipas si priplatíte o euro viac ako vlani (24,50 €, 4,6 %). Podobné je to aj v stredisku Garmisch Classic, kde bude denný skipas za 46 €, čo znamená oproti minuloročnej zime zdraženie o 3,8 %.

 

V strediskách oblasti Alpenplus (Brauneck-Wegscheid, Spitzingsee-Tegernsee, Sudelfeld a Wallberg) pocítia lyžiari v zime 2019/2020 nárast cien ešte silnejšie. Kým denný skipas bude drahší "iba" o jedno euro (37 € miesto 36 €), dvojdňový skipas platný v celej oblasti Alpenplus už bude stať 74 € namiesto 70 €. Na percentá prerátané ide o zdraženie o 5,7 %. Čosi však predsa ostane pri starom - ak si kúpite sezónnu permanentku, do 15.11.2019 za ňu dáte 360 €, neskôr už 410 €, čo je rovnaká cena ako pred rokom.Švajčiarske strediská prechádzajú na dynamické ceny skipasov

Čoraz viac švajčiarskych skiareálov prechádza na dynamické ceny skipasov, aké poznáme od minulej sezóny už aj zo slovenských tatranských stredísk. Čo to znamená? Rušia sa fixné ceny za denné a viacdňové skipasy, cena sa mení v závislosti od sezóny, obsadenosti strediska aj termínu, kedy skipas kupujete. Platí, že čím skôr skipas kúpite, tým vás vyjde lacnejšie. Dynamické ceny skipasov už zaviedli vo všetkých strediskách Engadin St. Moritz, v Zermattu, v Skiarene Andermatt-Sedrun aj v Bellwaldu a po novom na tento systém prechádzajú od zimy 2019/20 aj strediská v Gstaade.

 

Väčšina švajčiarskych skiareálov sa však stále drží pôvodnej koncepcie klasických fixných cien skipasov, s rozdieľom medzi hlavnou a vedľajšou sezónou. V obrovskej lyžiarskej oblasti Portes du Soleil na francúzskej hranici zdražujú denné skipasy v sezóne 2019/2020 o 1 švajčiarsky frank (+1,6 %). Podobné je to v Grindelwald-Wengen: Denný skipas bude o jeden švajčiarsky frank drahší, kúpite ho za 66 CHF (+1,5 %). A na Belalpu bude v novej sezóne skipas za 58 CHF namiesto 56 CHF (+3,6 %). K najväčšiemu zdraženiu prišlo v Arosa-Lenzerheide, kde dospelí od 27 rokov za denný skipas dajú až 84 CHF namiesto 75 CHF - cenový skok tak dosahuje celých 12 percent! Našťastie sú tu však zľavy pri skorom nákupu skipasov, a tak napríklad najžiadanejšie skipasy na vianočný týždeň je možné kúpiť už od 59 CHF na deň, ak teda nebudete čakať s kúpou príliš dlho.

 

V stredisku Savognin sa lyžiari môžu tešiť z toho, že ceny denných skipasov pre dospelých zostávajú na rovnakej úrovni ako pred rokom. O čosi drahšie však budú skipasy pre seniorov, juniorov a deti. Najmarkantnejší je rozdieľ v cene 6-dňového skipasu pre deti vo veku 10-15 rokov: ten bude za 150 CHF a id tak o 11,9% nárast ceny.

Dobrá správa je, že v strediskách Obersaxen Mundaun a Splügen/Rheinwald sa ceny skipasov nemenia a budú aj túto zimu na úrovni minuloročných cien.

 

Na ceny v slovenských skicentrách si ešte počkáme

Ako každý rok, aj teraz si na novo stanovené ceny skipasov v našich lyžiarskych strediskách budeme musieť počkať prinajmenšom do konca letných prázdnin, kedy sa začnú objavovať prvé aktuliazované cenníky. Už teraz je však možné povedať, že ceny skipasov vo väčšine menších lyžiarskych stredísk sa medziročne dlhodobo nemenia - k zdraženiu dochádza zvyčajne vtedy, ak stredisko investovalo do novej lanovky, vylepšenia zasnežovacieho či odbavovacieho systému alebo do skvalitňovaní či rozširovaní služieb, teda do komfortu a bezpečia návštevníkov. A to čosi stojí.

 

Všetky tu uvedené ceny sa vzťahujú na denné skipasy v hlavnej sezóne. Pokiaľ nie je uvedené inak, ide o ceny pre dospelých.

 

► Všetky ceny skipasov v prehľadnej tabuľke nájdete tu: Rakúsko| Nemecko| Švajčiarsko