Slovak

Obľúbené lyžiarske strediská pre freeridových nadšencov

18. január 2019 | JAMES YOUNG, lyžiarsky inštruktor

Správy z regiónu: Švajčiarsko, Francúzsko, Rakúsko

Strediská v tomto článku: Chamonix, St. Anton am Arlberg, Verbier, Val Thorens, Ischgl

Chamonix Mont-Blanc

Chamonix Mont-Blanc

Copyright: Chamonix Tourism

Spýtali sme sa milovníka lyžovania mimo zjazdovky a lyžiarskeho inštruktora Jamesa Younga, ktoré alpské lyžiarske strediská považuje za najlepšie pre freride a z jeho tipov sme zostavili rebríček piatich, ktoré by ste rozhodne mali vyskúšať, ak obľubujete lyžovanie v hlbokom prašane.


Vrhnúť sa bokom z kopca priamo do prašanu je isto-istá cesta, ako si dvihnúť hladinu adrenalínu v tele. Niektorí ľudia dokonca hovoria, že lyžovanie mimo zjazdovky je lepšie než sex. James k tomu dodáva, že nevie, či by s tým súhlasil, ale že jedno z toho určite trvá dlhšie.

No nič, naspäť k téme. Vďaka tomu, že možnosti požičania lyžiarskeho aj bezpečnostného výstroja výrazne pribudlo, nie je nič jednoduchšie ako hodiť obozretnosť za hlavu a ísť veselo uviaznuť niekam mimo zjazdovky. V Alpách sa nachádza zopár najlepších prašanových zjazdov na svete, a to nemusíte byť ani extrémne dobrí lyžiari, aby ste si ich užili. Viac už vám o nich povie prašanový šialenec James Young.

Päť z najlepších lyžiarskych stredísk pre milovníkov prašanu

 

1. Val Thorens, Francúzsko

 
Zo všetkých stredísk v Les Trois Vallées bolo Val Thorens vždy moje najobľúbenejšie. Je to extrémne priateľské miesto, oproti porovnateľným strediskám nie je také drahé a pýši sa najvyšším pohorím v Európe.

Studené a suché podnebie na vrcholku hory poskytuje jeden z najľahších prašanov, aký môžete nájsť. A bude vám k dispozícii až do konca sezóny v máji. Ak zamierite na ľadovce Peclet a Chaviere, odporúča sa zobrať si sprievodcu alebo aspoň niekoho, kto tu už zopárkrát lyžoval. Určite neoľutujete! Prašanové zjazdy sú rovnako fantastické ako výhľad, obe pôsobia nekonečne.

Pre úžasnú lyžovačku v couloiroch zamierte do Le Plein Sud. Po čerstvej snehovej nádielke sa to tu rýchlo vyjazdí, takže sa oplatí dať si skorší budík a noc predtým sa držať ďalej od tequily

 

2. Verbier, Švajčiarsko

 
Verbier je jedno z najatraktívnejších lyžiarskych stredísk vo Švajčiarskych Alpách a je tiež najlepší pre dobrú prašanovú zábavu. Vďaka 400 kilometrovej lyžiarskej oblasti, ktorá sa rozprestiera cez štyri údolia, máte nekonečne veľa možností na off-piste lyžovanie. A v čom toto miesto vyniká? Dlhé prašanové zjazdy sú relatívne dostupné a nezahŕňajú pol dňa turistiky kvôli 20 minútam lyžovačky. Je tu veľa žľabov, komínov a zjazdov medzi stromami - a pri tých sa naozaj dá veľmi pekne zabaviť! Tiež je tu pár známych zjazdov ako „Backside“ a „Rocky Garden“, po ktorých sa môžete ísť chvastať do aprés-ski barov.

 

3. St. Anton, Rakúsko

 
Pre pokročilého lyžiara v hlbokom snehu je dokonalým miestom na zdokonalenie techniky a posilnenie sebaistoty St. Anton v rakúskych Alpách. Systém lanoviek tu je excelentný a dostane vás na vrchol takmer okamžite. Freeridové zjazdy nie sú až tak ďaleko od civilizácie, takže ak sa dostanete do problémov alebo sa unavíte, viete, že pomoc nie je ďaleko.

Vstaňte skoro ráno a zamierte do oblasti Rendl, kde si dáte pár jázd v nepoškvrnenom prašanu - a potom rovno na opačnú stranu, kde nájdete Stuben, čo je málo známa oblasť a nestretnete tam davy ľudí. Kopce sú orientované severne, a tak sa tu kvalitný sneh udrží oveľa dlhšie.

Galéria

Chamonix Mont-Blanc - © Chamonix Tourism
St. Anton am Arlberg
Chamonix Mont-Blanc - © Chamonix Tourism
Ischgl - © Ischgl Tourism

Zobraziť všetko

 

4. Chamonix, Francúzsko

 
Chamonix je jedným z obrov mimozjazdovkového lyžovania, a to z dobrých dôvodov. Jedna vec, ktorú hľadajú všetci prašanoví nadšenci, je svah, ktorý akoby mal nekonečne veľa kilometrov - a Chamonix má takých niekoľko. Údolie Blanche je jasný tip, kam zamieriť, ale v takto dobrej oblasti sa oplatí zobrať pár priateľov a na deň si najať sprievodcu – no nie len kvôli bezpečnosti. Ukáže vám skryté místa a poklady, ktoré táto oblasť ponúka.

 

5. Ischgl, Rakúsko

 
Jeden z hlavných problémov so strediskami, ktoré priťahujú prašanových lyžiarov je, že si hneď v priebehu tých pár minút, čo sa otvoria vleky, môžu vyjazdiť terén, čo je otravné. Ischgl v Rakúsku tento problém nemá – väčšina ľudí, čo tu sú na dovolenke, majú ráno priveľkú opicu na to, aby šli na svah. Aprés-ski je tu skutočne divoké.

Svahy tu niekedy ostanú nedotknuté po väčšinu dňa, a určite tu nie je nedostatok prašanových plôch, ľahko dostupných z vlekov, ktoré sú napriek ľahkej dostupnosti výzvou. Najlepšie oblasti sú na vzdialenejšej západnej strane od oblasti Palinkopf až do Fimbatal, alebo prudký zostup z Hollenspitzu do údolia Hollenkar. Toto stredisko patrí medzi tie, ktoré si svoj sneh vedia udržať dobre a dlho, a tak veľa prašanu nájdete vedľa väčšiny zjazdoviek a takisto pomedzi stromami.

 

Objavovanie svahov s hlbokým snehom pridáva vašej dovolenke nový vzrušujúci element, hoci sa veľmi často pravdepodobne ocitnete v situácii, keď stojac v snehu do pol pása hľadáte stratenú lyžu. Ako raz povedala známa „lovkyňa prašanu“ Dolores LaChapelle: „Prašanové lyžovanie nie je len zábava. Je to život, prežitý naplno v plameňoch reality.“

 

Bezpečnosť pri lyžovaní mimo zjazdovky

  1. Pred odchodom skontrolujte predpovede počasia, snehové bulletiny a hlásenia o stupni lavínového nebezpečenstva.
  2. Radšej než by ste mali ísť osamote, je lepšie zhromaždiť menšiu skupinku lyžiarov rovnakej úrovne a fyzickej kondície, alebo ísť s profesionálnym inštruktorom.
  3. Vybavte sa: ak je to možné, zoberte si lavínový vyhľadávač, lavínový ruksak s nafukovacím vankúšom, vestu AvaLung (slúži na dýchanie vzduchu, ktorý je obsiahnutý v snehu), a lavínové záchranné reflektory.
  4. Pripravte si plán cesty a vráťte sa pred zotmením.
  5. Ak uvidíte, že sa blíži lavína, nechajte svoje paličky, zložte si lyže/snowboard a zahoďte všetky ťažké veci ako váš ruksak, aby ste neostali zapadnutí. Ľahnite si na sneh, ak je to možné, a robte podobné pohyby, ako by ste plávali.

 

 

Reklama

Reklama

Reklama