Slovak

Fínske Levi: Krajina fantázie na svahu aj mimo neho

7. január 2019 | OnTheSnow

Správy z regiónu: Fínsko

Strediská v tomto článku: Levi

Fínske Levi: Krajina fantázie na svahu aj mimo neho- ©Levin Iglut/Facebook

Levin Iglut - Golden Crown & Restaurant Aurora Sky - príznačný názov, však?

Copyright: Levin Iglut/Facebook

Najväčšie a najpopulárnejšie lyžiarske stredisko vo Fínsku nájdete 170 km na sever od severného polárneho kruhu. Fantastická krajinka je ako z Narnie: zamrznuté stromy obalené vrstvami snehu, žiarivá hmla valiaca sa svahmi, ľadové sochy ako bodky na uliciach mesta a potom tu je ešte úžasná elektrická svetelná šou z polárnej žiary nad dedinou.

Levi vo Fínsku si získava popularitu ako top lyžiarska destinácia pre rodiny, obzvlášť cez Vianoce, kedy pravdepodobnosť snehu často prekoná tú v Alpách. Vianoce v Laponsku tiež ponúkajú to najlepšie z autentických vianočných zážitkov.

Snežné svahy tu siahajú iba do výšky 531 m, severská zemepisná šírka však znamená, že čerstvá snehová nádielka je takmer zaručená a dlhá snehová sezóna trvá až do mája. Nezabudnite na svoju termo bielizeň, keďže v strede zimy teploty klesajú až na -17 stupňov Celzia.

  - © Hannu K/Facebook
Copyright: Hannu K/Facebook

Rady na lanovky v Levi sú nevídané, zamierte rovno na hory a natiahnite si nohy na kilometroch prázdnych lyžiarskych dráh a objavujte prašan mimo svahov bez hraníc.

Lyžiari, ktorí potrebujú povzbudiť, sa môžu vybrať do hrejivých típí na úbočí pre údenú klobásu z opekačky a tradičný štamprlík lakky alebo mesimarja (fínske likéry z moruší a arktických ostružín).

Atraktívne a moderné centrum Levi  - © Levi/Facebook

Atraktívne a moderné centrum Levi

Copyright: Levi/Facebook

Levi je domovom pre 44 svahov a 28 lanoviek pokrývajúc oblasť 40 km, so svahmi pre začiatočníkov, ale aj pre lyžiarov na úrovni Svetového pohára v Alpách. Pár dní strávených tu väčšine lyžiarov stačí na to, aby mali pocit, že ovládli stráň, takže je dobre, že tu je mnoho aktivít, ktoré sa dajú robiť aj mimo lyžovania.

Levi je ihriskom i pre nelyžiarov – ľadové hotely, snežné skútre a sobie safari, návšteva za „skutočným“ Santa Klausom, fínske sauny, prihoďte ešte polárnu žiaru a máte peknú zbierku ohromujúcich mimosvahových aktivít!

Tradičný sobí záprah v Levi  - © Levi Tourism

Tradičný sobí záprah v Levi

Copyright: Levi Tourism

Rodiny v Levi vo Fínsku môžu spojiť lyžovačku s návštevou do vianočného lunaparku Tonttula Elves Hideaway, kde vás privíta škriatok, ktorý vás prevedie zimným lesom a tajným tunelom do Elves Hideaway (škriatčej skrýše). Pečú sa tu perníčky, vyrábajú vianočné ozdoby, navštevujú miestne soby a samozrejme môžete stretnúť aj samotného „šéfa“.

Nezabudnite navštíviť Santov workshop  - © Tonttula/Facebook

Nezabudnite navštíviť Santov workshop

Copyright: Tonttula/Facebook

Ucelené moderné stredisko Levi má dobrý výber barov, reštaurácií i hotelov v dedine samotnej, no kúsok ďalej nájdete i dobrodružnejšie možnosti – ľadový hotel Luvattumaa s ľadovým barom a ľadovou kaplnkou (vzdialená 6 kilometrov) alebo sklenené klenuté iglu Levin Iglut (10 kilometrov), čo je dokonalým prostredím na sledovanie polárnej žiary (najlepší čas je od stredu novembra do stredu apríla).

Levin Iglut - Golden Crown & Restaurant Aurora Sky - príznačný názov, však?   - © Levin Iglut/Facebook

Levin Iglut - Golden Crown & Restaurant Aurora Sky - príznačný názov, však?

Copyright: Levin Iglut/Facebook

Levi sa nachádza len 15 minút (aj kilometrov) od medzinárodného letiska Kittilä.

 

Galéria

Levin Iglut - Golden Crown & Restaurant Aurora Sky - príznačný názov, však?  - © Levin Iglut/Facebook
Nezabudnite navštíviť Santov workshop - © Tonttula/Facebook
Tradičný sobí záprah v Levi - © Levi Tourism
Atraktívne a moderné centrum Levi - © Levi/Facebook

Zobraziť všetko

Reklama

Mohlo by ťa zaujať

Najlepšie lyžiarske strediská na zimu 2018/2019 ©Ola Matsson SkiStar

Najlepšie lyžiarske strediská na zimu 2018/2019

Po minuloročnej vydarenej zime sú očakávania nastavené vysoko. Ktoré lyžiarske destinácie sa (nielen) v nadchádzajúcej sezóne podľa ná...

Poznávaj svet - objavuj nepoznané

Reklama

Reklama