Slovak

Najlepšie lyžiarske strediská na vianočnú lyžovačku

11. december 2018 | Monica Adorno

Správy z regiónu: Španielsko, Francúzsko, Rakúsko

Strediská v tomto článku: Courchevel, Kitzbühel, Lech Zürs am Arlberg, Val d'Isère, Ischgl, Megève, Les Gets, Baqueira - Beret

Obrovský vianočný strom vo francúzskom Megeve

Obrovský vianočný strom vo francúzskom Megeve

Copyright: Simon Garnier

Nemohli sme sa dočkať, kým s vami budeme môcť zdieľať svoj výber najlepších stredísk na vianočnú lyžiarsku dovolenku. Či už máte, alebo nemáte to šťastie, že ste túto zimu zamierili práve do jedného z týchto najlepších stredísk, zoberte si hrnček horúcej čokolády, nájdite si miesto, kde vám bude teplo a pohodlne a prečítajte si, čo sa deje v ôsmich najlepších strediskách na vianočnú lyžiarsku dovolenku.

 

Val d’Isere


Val d’Isere je celoročne také dobré, že by bez problémov mohlo zaberať prvé priečky zoznamov najlepších z najlepších: najlepšie svahy, najlepší terén, najlepšie prostredie, najlepší sneh a najlepšie zarábajúce (áno, nie je to lacné, ale stojí to za to). Stredisko má najlepšiu reputáciu medzi stálymi lyžiarmi, a to z dobrých dôvodov – hlavne nádherná lyžiarska oblasť, Espace Killy, so stúpajúcimi vrcholkami hôr a znamenitými výhľadmi. A čo viac, zasnežené Alpy poskytujú dokonalú atmosféru pre čarovné Vianoce.

Mesto, ktoré bolo vystavané okolo kostola zo 17. storočia, spája tradičnú savojskú architektúru s modernými a štýlovými budovami. Staré mesto je dodnes centrom diania a na Vianoce sa ulice zaplnia farebnou pouličnou prehliadkou s postavami v kostýmoch. Započúvajte sa so svojimi najbližšími do nádherných kolied, užite si živú hudbu a uchlipkávajte varené víno a horúcu čokoládu, ktoré sú vám k dispozícii. Papa Noel si urobí cestu cez celé mesto na svojich sánkach, končiac na hlavnej ulici, aby pozdravil deti a usmial sa vám do fotoaparátu. Maliari na tvár sa ozbroja trblietkami a farbami, aby na tvárach detí tvorili ligotavé návrhy.

Vianočná atmosféra vo francúzskom Val d'Isere

 

Kitzbühel


Ak pre vás „vianočná lyžiarska dovolenka“ znamená rozkošné tradičné alpské Vianoce, potom je Kitzbühel miestom pre vás. Táto malebná alpská dedinka ako z obrázkov, usadená v Tirolsku, hostí legendárny závod Hahnenkamm a má svoju slávnostnú paletu plnú aktivít.

Od 26. novembra až do Vianoc tu nájdete očarujúce vianočné trhy plné krásnych stánkov s ručnými výrobkami, dočasný les z jedľových stromov, plno „konditorei“ (kaviareň, ktorá ponúka koláčiky) a varené korenené víno. Denné aktivity zahŕňajú jazdu na poníkoch a domácu zoo a spev miestnych chórov, ktorý zaplní hlavné námestie každý večer od šiestej. Rakúske jedlo je delikátne, takže sa pripravte, že tu zhltnete zopár dobrôt. Kaiserschmarrn – cisársky trhanec - tradičný puding z trhanej palacinky s práškovým cukrom a slivkovým kompótom - to je náš favorit!

Vianoce vo fotogenickom Kitzbüheli

 

Ischgl


Ischgl ako z Narnie je jedným z najlepších miest na vianočnú lyžovačku. Stredisko začína zimnú sezónu ako žiadne iné so zimným zahajovacím koncertom On the Top, potom sa koná každoročný beh Ischgl Krampus, ktorý zahŕňa 50 čertov v tradičných, trocha strašidelných drevených maskách, ktorí v noci bežia dedinou. Netvory končia na parkovisku Silvrettabahn, kde majú mystické predstavenie. Ak máte to šťastie a ste v Ischgl na konci decembra, zamierte do Silvretta Centre na druhý sviatok vianočný a užite si vianočnú atmosféru na horách, kde budete odmenení nádherne zaspievaným výberom vianočných kolied z celého sveta. Ako by to nestačilo, 29. decembra na Prennerhangu lyžiarska škola robí pochodňami osvetlenú nočnú šou, kde lyžiari a snowboardisti – experti – ukazujú triky a lietajú vzduchom s nenúteným štýlom.

Mikuláš, ako ho poznáme, je v Ischgli sprevádzaný zlovestne vyzerajúcimi čertami - Krampusmi

 

Lech


Lyžovanie svetovej úrovne, tradičný alpský šarm, ocenenie za najkrajšiu dedinu v Európe... Luxusnej dedine Lech sa darí a má zaslúžené miesto v našom zozname vianočných lyžiarskych dovoleniek. Je tiež vhodná pre milovníkov nekončiacej zábavy až do rána. Na začiatku decembra sa svetovo známi DJ zídu na parkete, aby odštartovali vianočnú párty! Pekná dedinka je tiež vyzdobená tisíckami trblietavých svetiel a tradičný vianočný trh v Lechu sa odohráva na novo zrekonštruovanom námestí Zug. Tam nájdete rozosiate drevené chatky, ktoré predávajú všetko od sviečok a perníkov až po delikátne varené víno na zahriatie. Živá hudba, chóry a dychovky hrávajú na trhu, aby všetkých dostali do slávnostnej nálady!

Živá vianočná hudba v Lech

 

Courchevel


Courchevel je ako príťažlivejšia sestra Val d’Isere. Nie že by sa tam lepšie lyžovalo (aj keď niektorí by protestovali), skôr je to tam tradičnejšie. Každá dedina má zoradené vianočné udalosti a netreba hovoriť, že ich všetky navštívi Mikuláš. Keď príde noc, jeho pomocníci zaplnia hlavnú ulicu horiacimi fakľami a vianočné svetielka sa budú trblietať v jedliach, aby vytvorili veľkolepú vianočnú výstavu.

Pre miesto na slávnostné nákupy navštívte Vianočnú dedinku, ktorá sa nachádza v Place du Tremplin, kde nájdete drevené výrobky od miestnych rezbárov, sezónne pochúťky na hodovanie a oveľa viac niečoho, čím budete môcť naplniť vianočné ponožky vašich najbližších!

Chamallow Party sa odohráva vonku buď na Place du Forum v Courchevel 1850, alebo Place du Bachal v Courchevel Moriond a zahŕňa ohniská, opekanie stovky marshmallows a veľa polepených tvárí!

Prežite Vianoce v nádhernom Courchevel

 

Baqueira-Beret


Španielske strediská bývajú spomínané zriedka, v skutočnosti sú však dobré vo vytváraní šou v slávnostnom období a elegantný Baqueira-Beret nie je výnimkou. Stredisko – jedno z najväčších v Španielsku – leží na vrchu Val d’Aran, na severnej strane Pyrenejí. Nie je to žiadna chutnučká dedinka, ale nie je ani neatraktívna a v každom prípade dramatický horizont Pyrenejí viac než doháňa nedostatok dreveničiek. Lyžovanie na Baqueire je obzvlášť dobré na dlhé jazdy pre všetky kategórie lyžiarov, je spoľahlivé so svojou snežnou nádielkou na začiatku sezóny (hlavne v oblasti Argulls) a ponúka excelentné jedlo a aprés (od Španielov, ktorí radi a veľa slávia, by ste nečakali nič menej).

Ich rozsiahle slávnosti ich dostali na náš zoznam stredísk, kde sa najlepšie lyžuje cez vianočné sviatky. Oslavy začínajú, keď na Vianoce Santa príde na psom povoze do Baqueiri, avšak v Španielsku sa slávi Zjavenie pána, takže najväčšia zábava sa začína po 31. decembri, keď hostí zabavia ohňostroje, živá hudba a tanec. Trojkráľový sprievod na ratrakoch sa odohráva na Baqueira Beret 5. januára.

Zaručená snehová pokrývka v Baqueira Beret

 

Megeve


Malebné a štýlové stredisko v Megeve má v rukáve mnoho potešujúcich darčekov na zimnú sezónu. Jedným z tých, ktoré hneď udrú do očí, je veľký vianočný strom, ktorý dominuje hlavnému námestiu (a už len ten je dôvodom, prečo sa Megeve dostalo na náš zoznam). Nádherne ozdobený a prepychovo ozdobený vianočný strom má každý rok iný námet a v minulosti bol zdobený pôsobivými krištáľovými ozdobami Swarovski a exkluzívnymi ručne maľovanými guľami. Len pár miest vyzerá na Vianoce tak magicky, ako Megeve – je pokryté vianočnými svetielkami, konskými záprahmi a ľadovými sochami, ktoré znázorňujú Betlehem.

Na Vianoce príde Mikuláš a jeho škriatkovia s darčekmi aj pre deti, aj pre dospelých (horúca čokoláda pre deti, varené víno pre dospelých!). Pre extra špeciálnu udalosť by ste nemali zmeškať polnočnú omšu v historickom kostole z 13. storočia.

Magická vianočná atmosféra v Megeve

 

Les Gets


Les Gets si vybudovalo reputáciu ako jedno zo stredísk najvhodnejších pre rodiny s deťmi v Alpách a to ho aj dostalo do nášho zoznamu. Okrem ostatných bežných záležitostí vhodných pre deti, ktoré zvláda veľmi dobre, má zároveň unikátne atrakcie ako workshop čokolády alebo múzeum mechanickej hudby pre oči našich najmenších. Santa je aj so svojimi škriatkami niekoľko dní pred „veľkým dňom“ až do začiatku januára oficiálne „ubytovaný“ priamo v Les Gets a vždy sa ticho objavuje v dedine i na svahu, len ho musíte pozorne hľadať.

Vianočný sprievod v Les Gets

 

Galéria

Obrovský vianočný strom vo francúzskom Megeve - © Simon Garnier
Romantika a čaro Vianoc v Kitzbüheli - © Markus Mitterer
Vianočný sprievod v Les Gets - © Nicolas HEU / OT Les Gets
Prežite Vianoce v čarovnom Courchevel - © OT de Courchevel

Zobraziť všetko

Reklama

Reklama

Reklama