Slovak

Szczyrk investuje ďalšie milióny: novinky zimy 2018/19

23. január 2019 | Skiinfo/OnTheSnow

Správy z regiónu: Poľsko

Strediská v tomto článku: Szczyrk Mountain Resort

Szczyrk Mountain Resort

Szczyrk Mountain Resort

Copyright: Szczyrk Mountain Resort

Pred minulou zimnou sezónou začala v poľskom Szczyrku revolúcia. Slovenský vlastník a prevádzkovateľ najväčších tatranských stredísk, Tatry Mountain Resorts, a.s. (TMR), ktorý kúpil jedno zo szczyrkovských stredísk, konkrétne Szczyrkowski Ośrodek Narciarski, prisľúbil, že staré a zanedbané stredisko v Szczyrku sa zmení na nepoznanie a TMR vytvorí pre lyžiarov tie najmodernejšie podmienky na vynikajúcu lyžovačku. Po vlne obrovských minuloročných investícií čaká aj túto zimu v Szczyrku na lyžiarov množstvo noviniek, ktoré výrazne zlepšia komfort lyžovania v stredisku.


Skrzyczne a Czyrna konečne prepojené


Najväčšia novinka tejto zimy je plné prepojenie strediska Szczyrk Mountain Resort s ďalším szyrkovským strediskom COS (Centralny Ośrodek Sportu). Doteraz sa dalo bez problémov dostať len zo Skrzyczneho smerom k Czyrnej. Návrat bol možný len prostredníctvom kyvadlovej dopravy. Teraz vďaka novej sedačkovej lanovke Leitner s kapacitou 2000 osôb za hodinu, ktorá bude premávať na trase od Haly Skrzyczeńskej po Skrzyczne, vzniká ľahko dostupná možnosť návratu. Táto nová lanovka je súčasne aj najdlhšou lanovkou v celom horskom stredisku Szczyrk - dĺžka jej trasy je 1690 m. A má aj ďalšie prvenstvo - ide o najvyššie umiestnenú lanovku v Szczyrku. Horná stanica sa nachádza na Zbójnickej Kope - 1205 m nad morom. Okrem novej sedačky vznikla aj nová zjazdovka v smere k stredisku COS, volá sa "Zbójnicka", je dlhá 700 m a spája trasu 3c s Ondraszkom.

 

 Szczyrk Mountain Resort - Solisko

 

Szczyrk bojuje s vetrom


Na spodnej stanici kabínkovej lanovky na Małe Skrzyczne bol vybudovaný vlek, ktorý bude premávať aj počas silného vetra. Lyžiarov prepraví na zjazdovku č.3 na Zwalisku a tiež na Czyrnu, kde sa dá sánkovať v lokalite Hala Skrzdrowska. Veľa peňazí bolo investovaných do riešení veternej izolácie - nakúpili sa špeciálne kryty vyššie umiestnených lanoviek a stabilizačný systém gondoly a sedačkových lanoviek, ako aj elektronický monitorovací systém, ktorý automaticky zníži rýchlosť vleku v prípade silného vetra, ale rozhodovať o prípadnom úplnom zastavení vleku bude samozrejme obsluha vleku. Minulú zimu bol vietor naozajstná nočná mora prevádzkovateľa strediska ako aj lyžiarov. Kvôli príliš silnému vetru boli lanovky celkom vypnuté počas 8 dní zo sezóny. Vďaka novým investíciám sa rysuje šanca, že tento rok už vietor nebude v Szcyzrku robiť šarapatu.

 

Nový profil zjazdoviek


Niektoré zjazdovky boli razantne zmenené. Nový profil získala zjazdovka 3a smerom na Halu Skrzyczeńsku. Zjazdovka 2 - Świerkowa bola rozšírená,  vďaka čomu sa z nej stáva naozajstná panoramatická zjazdovka so šírkou až 50 m. Nový profil má aj trať 3B od Kopy K Hale - odteraz to bude pekne široká zjazdovka s miernym svahom, ideálna pre začiatočníkov. A čiastočne sa zmenili aj profily tratí 1 a 3 a 10.

 

 Szczyrk Mountain Resort - Hala Skrzyczeńska

 

Posilnený systém zasnežovania


Do technického zasnežovania investovalo TMR masívne už minulý rok. V pribehu sezóny sa však nanešťastie ukázalo, že ak sú podmienky naozaj nepriaznivé, systém nie je dostatočne účinný, aby vedel zjazdovky dostatočne vysnežiť. Vďaka najnovším investíciám a predovšetkým vďaka ďalším čerpadlám a kompresorom by sa problémy so zasnežovaním už nemali opakovať. Systém bol tiež obohatený o niekoľko desiatok nových snežných tyčí, pribudnú aj nové snežné delá. Technicky zasnežované budú po novom aj zjazdovky 2 a 8 a spojovacia trať 8a.

 

 Szczyrk Mountain Resort - Gondola

 

Čo je ešte nové?


Zaujímavou inováciou je spustenie satelitného navigačného systému Laica, ktorým sú vybavené nové ratraky. Tento systém umožňuje presne sledovať hrúbku snehovej pokrývky na zjazdovkách s presnosťou na centimetre. Pribudli tiež dve veľké parkovacie plochy v oblasti Szczyrk-Gondola. V lokalite Czyrna vznikol osobitný priestor pre začiatočníkov pod názvom Maxiland, kde budú premávať dva lyžiarske vleky pre najmaldších lyžiarov a takisto lyžiarska škola.

Rozšírená bola aj gastronomická ponuka - lyžiari majú k dispozícii nové reštaurácie: Grill, Apres-ski Solisko, Freebox bar v lokalite Hala Skrzyczeńska a Bistro Czyrna.

 

  

Galéria

Szczyrk Mountain Resort - © Szczyrk Mountain Resort
Szczyrk Mountain Resort - © Szczyrk Mountain Resort
Szczyrk Mountain Resort - © Szczyrk Mountain Resort
Szczyrk Mountain Resort - © Szczyrk Mountain Resort

Zobraziť všetko

 

Reklama

Mohlo by ťa zaujať

Čím skôr kúpiš, tým lacnejšie lyžuješ! ©TMR, a.s.

Čím skôr kúpiš, tým lacnejšie lyžuješ!

Od zimy 2018/19 si cez gopass.sk nakúpiš skipasy oveľa výhodnejšie. Ich cena bude navyše flexibilná a bude sa odvíjať od množstva pred...

Reklama

Reklama