Jeseň vždy ukáže, ako veľmi rozdielne záujmy môžu športovne aktívni ľudia mať. Kým niektorí neúnavne objavujú ďalšie a ďalšie turistické cesty, ozajstní milovníci zimných športov už ukladajú svoje lyže či snowboardy na strechu auta a vyrážajú na alpské ľadovce. Sezóna tam totižto začína už v septembri a v októbri, a tak už teraz prichádza ideálny čas, aby ste sa naladili na zimnú horskú atmosféru a využili súčasne aj skvelé príležitosti na zábavu na otváracích párty, či sa dostali k najnovším kúskom lyžiarskeho výstroja pri jesennom testovaní priamo v strediskách. Máme pre vás prehľad toho najdôležitejšieho, čo pre vás majú na ľadovcoch tento rok pripravené.

 

Kedy a ako začína sezóna na rakúskych ľadovcoch

HINTERTUX: Snowpark, prašan a Queen of the Välley 

Snowboardisti začínajú sezónu na Tuxe tradične počas prvého októbrového víkendu, a to pri podujatí "hotzone.tv Park Opening". Od 3. do 6. októbra si tak milovníci jednej dosky užijú tri dni bezplatného testovania snowboardov, budú sa môcť zapojiť do súťaží v Betterparku, zdokonalovať svoje skoky a posilňovat sa pri BBQ v Tuxer Ferner Hausu - lepšie už táto zima začať nemôže. A čo viac - každý večer je na programu párty. Od piatkového Insider-Warm-Up v Kleine Tenne cez After Shred Session na parkovisku až po Grand Opening Night v Hohenhaus Tenne.

Takto to vyzeralo pred rokom: 

Mimochodom: Ten pravý začiatok sezóny sa na Hintertuxe vlastne nikdy nekoná, stredisko je v prevádzke 365 dní v roku!

 

SÖLDEN: Weltcup-Party na Rettenbachferner

V Söldene začína zima v októbri - v momente, keď hviezdy zjazdového lyžovania oslavujú vysoko nad Söldenom na ľadovci Rettenach začiatok Svetového pohára (25.-27.10.). Dámy tradične odštartujú preteky Svetového pohára v sobotu prvým obrovským slalomom v sezóne. V nedeľu rýchlu jazdu medzi modrými a červenými brankami absolvujú muži. Večer je to samozrejme treba náležite osláviť, napríklad na Party-Hochburg Sölden. Absolutným vrcholom osláv je však vyhlasovanie víťazov a odovzdávanie medailí a následná párty s Ö3 Pistenbully. Celý program tohto športovo-spoločenského víkendu nájdete tu: https://skiweltcup.soelden.com/weltcup-programm

Komu sa nechde čakať do októbra, môže vyraziť s lyžami do Söldenu už v septembri: Tento rok začína skorá jesenná lyžiarska sezóna už 16.9.

 

KAUNERTAL: Freeskier's and Snowboarder's place to be 

Už po tridsiaty štvrtý krát sa hviezdy freestylu a freeski scény stretnú na legendárnom KTO (čiže "Kaunertaler Openingu") na ľadovci Kaunertal. Tento rok sa uskutoční od 11. do 13. októbra a určite by ste si to nemali nechať ujsť, lebo od prvého dnňa bude k dispozícii perfektne našejpovaná Half Mile Jib Line 3.0 s novými prekážkami a fíčurami. Na Blue Tomato Festivale si spomedzi 60 značiek Freeski a snb nájde každý svoje vysnívané vybavenie. Chýbať nebudú ani amatérske a profi súťaže. A čo večer? Žiaden KTO sa nezaobíde bez legendárnych párty"After Ride BBQ" za účasti medzinárodne známych DJov.

 

STUBAI: Praclíky, dosky a párty

Skiopening "Weiße Wies'n" naplánovaný na 12. a 13. október bude oficiálnym milníkom, ktorým odštartuje lyžiarska sezóna na ľadovci Stubai - hoci lyžovať sa na Stubai začína už 20. septembra. Počas slávnostneho októbrového víkendu rozvonia vrcholovú stanicu Eisgrat biele klobásky, praclíky aj ďalšie maškrty a hrať bude Oktoberfestová hudba. Pastva pre oči bude voľba najkrajšieho krojovaného lyžiarskeho páru 2019. Pivári si prídu na svoje pri rôznych ochutnávkach zlatého moku a pri vystúpení historickej lyžiarskej skupiny Feurkogel možno zatlačia aj slzu dojatia.

Že je to príliš nešportové? Od 18. do 20. októbra prebehne pod názvom "Stubai Premiere Snowpark Opening" slávnostné spustienie prevádzky Funparku Stubai Zoo. Toto slávnostné otvorenie sa tento rok odohráva už po jedenásty raz, a ani tento raz nebude chýbať množstvo sessions, tréningov aj súťaží. Najnovšie modely renomovaných značiek budú môcť testovať návštevníci tohtoročného Brand Saloonu. A nemali by ste si nechať ujsť sobotňajšiu večernú párty v Neustifte! Všetky informácie na stubai-premiere.com.

 

MÖLLTAL: Lyžiarske hviezdy, maškrty a pártymaratón 

Na Mölltalskom ľadovci majú pravideľné sústredenia a tréningy medzinárodné lyžiarske tímy, ktoré využívajú výhod slnečných a zasnežených korutánskych zjazdoviek na ľadovci. Milovníci žúrov sa dostanú na rad 9. a 10. novembra, vtedy sa totiž uskutoční Mölli Powder Opening, ktorý ponúka ako vždy zaručenú zábavu. Celý program nebol doteraz zverejnený, vieme však s istotou, že bude dosť príležitostí na lyžovanie aj na žúrovanie. Pravideľná lyžiarska prevádzka na Mölltali začne v priebehu jesene, kedy presne, to však záleží najmä od klimatických podmienok. 


KITZSTEINHORN: Wow-Momenty

Centrum Kaprunu od 8. do 10. novembra už po šestnásty krát rozozvučí festival "WOW Glacier Love", účinkovať bude množstvo svetových dýdžejov a hrať bude aj živá hudba. Tisícky fanúšikov elektra a zimných športov oslávia začiatok sezóny s tou najlepšou muzikou. V noci rozohrejú dýdžejovia a dýdžejky viaceré festivalové lokácie v Kaprunu (hlavný stage, Baumbar, Kitsch&Bitter, Schneiderei, Pavillon), cez deň budú ich beaty a basy spríjemňovať lyžiarom jazdu na zjazdovkách. Program festivalu WOW Glacier Love 2019 ešte nebol zverejnený, akonáhle bude vonku, budeme vás informovať.

Takto to vyzeralo na WOW Glacier Love 2018:

 

PITZTAL: Ski & Snow Show

Slávnostný začiatok lyžiarskej sezóny na ľadovci Pitztal sa odohrá 19. a 20. októbra v rámci Ski & Show 2019. Súčasťou bude aj veľký Testival, pri ktorom budete môcť testovať lyže, snowboardy aj freeridovú výstroj. Kulinárske zážitky sprostredkuje ľadovcový reštaurant Kristall, zábavu si užijete pri Aprés-Ski s živou hudbou, západ slnka môžete sledovať z najvyššie položeného miesta v Tirolsku, z Café 3440 popri popíjaní koktejlov či vínka a za zvukov SAX `N`MORE. Viac info: https://www.pitztal.com/de/aktuelles/events/gletscher-ski-show

Ak vás zaujíma iba lyžovanie, netreba čakať až do októbra, zjazdovky na Pitztali budú upravené už od 21. septembra!