Čo? Predpovede hlásia sneh? Už to tak vyzerá. Prichádzajúci studený front zasiahne už tento víkend strednú aj západnú Európu, tlaková níž prinesie aj silné zrážky - a tie budú vo vysokohorských polohách snehové!

Verte tomu alebo nie, ale po dvoch mesiacoch, ktoré boli v strednej Európe historicky dlhodobo najteplejšie a najsuchšie, príde cez víkend veľká zmena počasia, ktorá razantne ukončí vaše letné vysedávanie na terasách horských chát len tak v tričku a kraťasoch. Cez víkend sa totiž vo vysokohorských polohách nad 2500 metrov očakáva výdatné sneženie! A je dosť možné, že nejaká tá snehová vločka spadne aj okolo 2000 metrov nadmorskej výšky.

Kde má najviac snežiť


Meteorologické modely predpokladajú, že v sobotu a v nedeľu dorazí studený front, ktorý nám dá rýchlo zabudnúť na vysoké teploty posledných mesiacov. Citeľné ochladenie bude ovplyvňovať ráz počasia od Grónska až po Alpy. Napríklad v Kitzbüheli by nedeľné teploty nemali presiahnuť 8 stupňov Celzia. V pondelok už ochladenie pocítime aj na Slovensku - v Jasnej na Chopku bude v pondelok len okolo 4°C a v Tatranskej Lomnici vo vrcholových častiach dokonca iba  okolo 1°C. Stručne povedané, teploty v nadmorských výškach okolo 2000 metrov budú klesať k bodu mrazu. A keďže sa očakávajú silné zrážky, v nižších polohách bude pršať, avšak horské vrcholy v nedeľu zbelejú.

Je jasné, že táto náhla prudká zmena ešte neznamená ozajstnú zimu. Berme to ako pripomienku, že nič netrvá večne, a že posledným prázdninovým víkendom sa končí leto a k vláde sa dostáva jeseň.

Pozrite si predpokladaný vývoj teplôt od štvrtka 23.8. do pondelka 27.8.:   

Vývoj počasie v najbližších dňoch

 

Snehová (a dažďová) predpoveď od Windy.com

 

Snehová predpoveď v číslach


Rakúsko ❄ Taliansko ❄ Francúzsko ❄ Švajčiarsko ❄ Česká republika ❄ Slovensko 

 


Pozrite si aktuálnu animovanú predpovednú mapu počasia a zrážok na najbližšie dni