Slovak

Obľúbené člnkovanie na Štrbskom plese zatraktívnil čln s preskleným dnom

16. júl 2018 | Zuzana Fabiánová, TMR

Správy z regiónu: Slovensko, Vysoké Tatry

Strediská v tomto článku: Štrbské Pleso

Obľúbené člnkovanie na Štrbskom plese zatraktívnil čln s preskleným dnom- ©Branislav Hanus

Divadelníci z Benátskej noci 2018 na Štrbskom plese

Copyright: Branislav Hanus

ŠTRBSKÉ PLESO (16. júl 2018) -  Na hladine Štrbského plesa sa začala v poradí 10. sezóna člnkovania. Tento rok ju zatraktívnil čln s preskleným dnom. Osada Štrbské Pleso patrí medzi najnavštevovanejšie vo Vysokých Tatrách a tradícia člnkovania sa začala rozvíjať už pred 145 rokmi.

 

Počiatky člnkovania siahajú do roku 1873, kedy si zakladateľ Štrbského Plesa Jozef Szentiványi postavil na južnom brehu jazera poľovnícku chatku a prístavné mólo s člnkovaním sprístupnil verejnosti. Uhorský štát neskôr zaručil Szentiványimu trvalé právo prevádzkovania člnkov na jazere. Člnkovanie sa popri kúpaní v prírodnej plavárni stalo obľúbenou aktivitou. V roku 1921 bola na Štrbskom plese zbúraná stará krytá plaváreň a v roku 1926 bola postavená nová odkrytá plaváreň s dreveným pristávacím mólom, požičovňou lodiek, ktorá bola v roku 1946 výrazne rozšírená a zmenená na lodenicu. Medzi dvoma svetovými vojnami sa na hladine objavovali sporadicky aj plachetnice. V 50-tych rokoch sa člnkovanie stalo ľudovou zábavou a sezóna trvala od mája do októbra. V roku 1984 bolo člnkovanie z ochranárskych a bezpečnostných dôvodov zrušené. Dôvodom boli najmä odpady a s tým súvisiace znečistenie plesa. K obnoveniu tejto aktivity došlo po 24 rokoch 5. júla 2008 na základe iniciatívy starostu obce Štrba Michala Sýkoru a bývalých Tatranských lanových dráh. Vody jazera sa každoročne slávnostne odomykajú kľúčom za účasti vládcu všetkých vôd Poseidona, a týmto aktom sa otvára aj letná turistická sezóna vo Vysokých Tatrách.

 

Súčasné plávajúce mólo je ukotvené približne v rovnakých miestach ako tomu bolo v roku 1873. Pre návštevníkov je k dispozícii 23 kusov drevených člnov a výnimočnosťou je aj využitie služieb osobného veslára, či požičanie si svadobného člnu. „Minuloročná sezóna bola z nášho pohľadu najúspešnejšia, kedy sme za 73 dní prevádzky vyplavili 5 500 člnov a odviezli viac ako 18 tisíc spokojných zákazníkov. Tento rok sme pripravili novinku v podobe člna s preskleným dnom a vymenili sme všetky plastové člny za nové drevené, pretože lepšie zapadajú do prostredia a sú viac atraktívne. Presklený čln bol vyrobený exkluzívne s myšlienkou využitia čistoty Štrbského plesa a pozorovania živočíchov, rastlín, či dna v morénovom plese,“ uviedla Petra Jánošová, area manažér zo spoločnosti Tatry mountain resorts, a.s.     

 

Štrbské pleso leží v nadmorskej výške 1 346 m n.m., má hĺbku 26 metrov a zaberá plochu 19,76 ha. Jazero je morénového typu a je druhým najväčším jazerom vo Vysokých Tatrách s dĺžkou 640 m a šírkou 600 m. Takmer 155 dní v roku je pokryté ľadom. Jazero nemá žiadny povrchový prítok ani o odtok a napájané je iba podzemnými prítokmi a priesakmi. Návštevníci sa môžu počas člnkovania pokochať končiarmi Soliska, Patrie, Štrbského štítu, či Furkotského hrebeňa a užiť si tak pokojnú hladinu unikátneho prostredia. 

 

S člnkovaním po jazere súvisí aj obnovenie tradície tzv. Benátskych nocí ako výnimočných kultúrno-spoločenských podujatí, ktoré sa zrodili v 30-tych rokoch minulého storočia. Prvá Benátska noc sa konala spolu s koncertom vojenskej hudby, lampiónmi a osvetlenými člnmi v roku 1936 v rámci tatranských slávností. Táto tradícia sa obnovila aj pred pár rokmi a to v roku 2014, kedy sa Benátska noc stala pevnou súčasťou letné programu návštevníkov Štrbského Plesa, ktorým prináša umelecký a vizuálny zážitok. 14. júla 2018 sa Benátska noc uskutočnila už po piaty krát.

Galéria

Divadelníci z Benátskej noci 2018 na Štrbskom plese - © Branislav Hanus
Člnkovanie na Štrbskom plese počas Benátskej noci 2018 - © Branislav Hanus
Člnkovanie na Štrbskom plese počas Benátskej noci 2018 - © Branislav Hanus
Benátska noc 2018 na brehu Štrbského plesa - © Branislav Hanus

Zobraziť všetko

 

Jazero Štrbské pleso patrí do piateho stupňa ochrany a jeho prevádzkovanie podlieha prísnym opatreniam. Otváracia doba pre člnkovanie je denne od 10.00 do18.00 hodiny s poslednou plavbou o 17.00 hodine. Počas člnkovania sa musia dodržiavať tieto pravidlá: Je zakázané chytanie rýb, lovenie rýb a kŕmenie divých kačíc a rýb. Na člnky nie je dovolené brať žiadne jedlo ani príručnú batožinu. Batožinu je možné bezplatne uložiť u obslužného personálu na prístavnom móle. Počas člnkovania je zakázané fajčiť, kričať a hádzať odpadky do plesa. Kúpanie a skákanie z člnov do plesa je zakázané. Nástup a výstup z člnkov je možný iba na prístavnom móle, pristaviť čln mimo prístavného móla a následne z neho vystúpiť nie je dovolené. Viesť čln pod vplyvom alkoholu, omamných a psychotropných látok alebo iným spôsobom ohrozovať bezpečnosť člnkovania je zakázané. Člnkovanie je povolené deťom starším ako 3 roky (V deň plavby musia mať zavŕšené 3 roky). Bližšie informácie na www.vt.sk

 

Použitá literatúra: M. Koreň: Od Štrby po Štrbský štít (2012)

 

Reklama

Mohlo by ťa zaujať

Už ste niekedy videli Dolomity v lete? ©Val di Fassa Lift Facebook

Už ste niekedy videli Dolomity v lete?

Ak ste nikdy nevideli Dolomity v lete, je čas to napraviť. Mestské horúčavy sú čoraz neznesiteľnejšie - a tie hory, ktoré si pamätáte ...

Reklama

Reklama

Reklama