Najväčšie a najobľúbenejšie lyžiarske strediská v Alpách opäť navyšujú ceny skipasov. Analyzovali sme cenníky a zistili sme, že väčšina rezortov v zime 2018/2019 zdvíha ceny skipasov v hlavnej sezóne v priemere o dve až tri percentá.


Rakúsko


V posledných dvoch desaťročiach investovali rakúske lyžiarske strediská do modernej infrastruktúry, lanoviek, vlekov a modernizácie skiareálov. A tieto investície samozrejme neboli zanedbateľné, čo sa nutne musí odraziť aj na cenách skipasov. Skipasy sú totižto jeden z najdôležitejších zdrojov príjmov lyžiarskych stredísk - a ich cena každý rok stúpa. V Ischgli zaplatíte v najbližšej sezóne za denný skipas prvýkrát viac ako 50 €, konkrétne 50,50 €. To je v prepočte na percentá zvýšenie ceny o 3%. 6denný skipas je takisto o 3% drahší. Aj napriek tomu si však v Ischgli zalyžujete stále lacnejšie ako v Kitzbüheli, kde denný skipas podraží z 55 € na 57 € (+ 3,6%). Skipas na šesť dní v Kitzbüheli bude až o 4,1% drahší a celosezónna permanentka na zimu 2018/19 vás potom vyjde na 277 €.

Ešte citelnejší je nárast cien za týždenný skipas v Arlbergu: V najväčšej lyžiarskej oblasti okolo St. Anton, Lech a Zürs zaplatíte za sezónny skipas 2018/2019 presne o 5% viac ako vlani. Zaujímavé je, že cena denného skipasu stúpne "iba" o 2,8%, z 53 € na 54,50 €.

Aj lyžiari, ktorí si chcú zalyžovať v Söldene, v lyžiarskej oblasti Ski Amadé, v Zillertali či v Skicircusu Saalbach Hinterglemm, musia rátať s vyššími cenami skipasov. V Söldene zaplatíte za celodennú lyžovačku v hlavnej sezóne 54,50 € (oproti vlaňajším 53 €, teda + 2,8%), v Ski Amadé 53 € (vlani 51,50 €, + 2,9%) v Mayrhofene 53,50 € (predtým 52 €, + 2,8%), v Skicircusu Saalbach-Hinterglemm-Leogang-Fieberbrunn 55 eur (prv 53 eur, + 3,8%).

 

Taliansko


Talianske hory sú častým cieľom zimnej dovolenky nejedného slovenského lyžiara. Aj tu sa však treba pripraviť na mierne zdražovanie. Nárast cien sa dotýka aj obľúbených stredísk Alta Badia, Val Gardena, Alpe di Siusi, Livigno či Madonna di Campiglio. Denné skipasy budú drahšie v celej lyžiarskej oblasti Dolomiti SuperSki, a to o dve eurá - z 54 € na 56 € (nárast o 3,7%). Cena za 6-denný skipas stúpne o 3,3% na 282 €. Ešte stále však v Dolomiti Superski dáte málo peňazí za veľa muziky - skipas sprístupňuje 1200 kilometrov zjazdoviek, čo je v porovnaní s inými alpskými rezortmi úplná paráda.

V Livignu bude v nadchádzajúcej sezóne cena skipasu vyššia o jedno euro - namiesto 48 € tak dáte za denný skipas 49 € (nárast o 2,1%). O 4% stúpne cena denného skipasu v Madonna di Campiglio, presnejšie z 50 € na 52 €. Dobrú správu máme pre tých, kto si chcú zadovážiť 6denný skipas - jeho cena v rezorte Madonna di Campiglio zostáva na vlaňajšej úrovni, dáte zaň aj tento rok 280 €.


Švajčiarsko


Vo Švajčiarsku prechádza čoraz viac lyžiarskych stredísk na dynamický cenový model. V praxi to znamená, že ceny sa menia v závislosti od toho, ako dlho pred vlastnou lyžovačkou si skipas kupujete. Je to v podstate rovnaké ako keď kupujete letenky - tie na poslednú chvíľu zvyknú byť najdrahšie. Niektoré iné lyžiarske strediská, ako je napríklad Arosa Lenzerheide, Grindelwald, Adelboden či Saas-Fee, majú stále klasické ceny skipasov, platné zvyčajne po celú sezónu, alebo s cenovým rozdielom medzi bežnou a hlavnou sezónou.

Lyžari, ktorí sa v zime 2018/19 chystajú do Arosa Lenzerheide sa potešia, že denný skipas drahší nebude. Na druhej strane, za tých 75 švajčiarskych frankov (cca 65 €) je to už tak jeden z najdrahších skipasov v Alpách. V Grindelwalde sa bude lyžovať za 65 CHF na den, rovnako ako v Adelbodene - medziročné zdraženie teda robí iba 1,5%.

V Saas Fee sa v zime 18/19 cenovo dotiahnu na Arosu Lenzerheide, denný skipas bude k dostaniu za 75 švajčiarskych frankov, podraží tak o dva franky, čo je 2,7% nárast. Ak plánujete stráviť v Saas Fee týžeň zimnej dovolenky, určite odporúčame zakúpiť si WinterCard, čo je sezónny skipas za 255 švajčiarskych frankov. Pri kúpe klasického 6-denného skipasu by ste totiž museli z peňaženky vytiahnuť neuveriteľných 379 švajčiarskych frankov - teda o vyše 120 CHF viac ako za celosezónnu permanentku WinterCard!

 

Francúzsko


Vp francouzských lyžiarskych strediskách dôjde v sezóne 2018/2019 takisto k miernemu nárastu cien. Existujú však výnimky - tak trebárs v La Plagne a Les Arcs (Paradiski) bude prinajmenšom denný skipas za rovnakú cenu ako pred rokom, teda 52 €. Týdenný skipas podražie o 4 eurá a bude stať 269 € (+ 1,5%). Vo Val d'Isère a Tignes cena denného skipasu stúpne o dve eurá, namiesto 57 € tak zaplatíte 59 € (+ 3,5%). A zdražovanie sa prejaví aj na týdennom skipase, ktorý bude drahší o 3,3% - 285 €.

V Les Gets - Morzine s ich 120 km zjazdoviek ostávajú ceny relatívne nízke, hoci aj tu si za denný skipas oproti vlaňajšku priplatíte o 3 eurá viac - teda po novom 43 €, čo je nárast o 7,5%. Pokiaľ si však rezervujete skipas online, viete ušetriť šesť eur a zaplatiť iba 37 €. 6-denný skipass príde na 204 €, ide o 2,5% zvýšenie ceny.

Lyžiarske stredisko Serre Chevalier v južných Alpách sa rozhodlo zdražiť naozaj len mierne, o 60 eurocentov. Denný skipas tak bude stať 50,50 € (+ 1,2%). Takéto zdraženie sotva postrehnete, najmä ak vám skipas sprístupňuje celú oblasť s 250 kilometrami zjazdoviek. Týdenný skipas bude Serre Chevalier drahší o 1,7%, bude stať 289 €.

 

Nemecko


Nemecké strediská zväčša svoje zimné cenníky ešte neaktualizovali (rovnako ako slovenské ani české rezorty), a tak vám toho nateraz veľa povedať nevieme. Získali sme však aspoň informácie z Feldbergu, kde bude denný skipas drahší o jedno euro, 6-denný potom o 6 eur - ide o takmer 3% nárast. Takisto denný skipas v lyžiarskej oblasti Oberstdorf/Kleinwalsertal bude v hlavnej sezóne 18/19 o rovné jedno euro drahší (48 €, medziročný nárast o 2,1%).

 

► Tu nájdete prehľad cien skipasov v európskych lyžiarskych strediskách.
Upozornenie: Väčšina cien ešte nebola aktualizovaná na budúcu zimu, ide teda o ceny sezóny 2017/18.

 

Ďalšie informácie o zvyšovaní cien prinesieme už čoskoro, článok budeme pred začiatkom zimy priebežne aktualizovať.