Spracovali sme dátovú analýzu našej databázy a pripravili sme zaujímavú infografiku, z ktorej je na prvý pohľad patrné, ktoré európske lyžiarske strediská boli v zime 2018/2019 najviac zasnežené a kde mali vo vrcholových častiach najviac snehu.

Na rozdieľ od minulej zimy, kedy takmer všetky kategórie obsadili švajčiarske lyžiarske strediská, po tejto zime sa do čela tabuľky dostali aj rezorty zo severných alpských regiónov. A niet sa čo čudovať, veď za prvé dva januárové týždne napadlo v Tirolsku, Salzbursku aj v Bavorských Alpách dva až päť metrov čerstvého snehu. Kto v tom čase cestoval do Álp, musel sa potýkať s četnými cestnými uzáverami aj so zasypanými cestami. Miestni zas museli zo striech zhadzovať obrovské množstvá napadaného snehu a záchranári absolvovali bezpočet záchranných akcií. A čo je na tohtorčnej štatistike najzaujímavejšie? Do desiatky najväčších snežení za 7 a 30 dní sa dostalo hneď niekoľko nemeckých stredísk!

Ani veľké množstvo snehu, ktoré v zime napadlo však nezakryje dlhodobý vývoj klímy. "Za celé stáročia, už od roku 1767, odkedy sledujeme a teploty a merania v Rakúsku evidujeme, ešte nikdy nebolo obdobie dvanástich mesiacov tak nezvyčajne teplé ako od apríla 2018 do marca 2019," hovorí klimatológ inštitútu ZAMG, Alexander Orlik. Obdobie od apríla 2018 do marca 2019 bolo o 2,2 °C teplejšie než je dlhodobý priemer, v porovnaní s klimatickým priemerom rokov 1961 až 1990 to bolo viac dokonca o 2,9 °C. “V nižších polohách Rakúska bola zima 2018/2019 jedna z najmíiernejších z celej približne 250ročnej histórie meraní. Na horách šlo z hľadiska klimatického o zimu v podstate priemernú."

 

Tu je infografika OnTheSnow s celosezónnym prehľadom pre zimu 2018/2019 (všetky uvedené hodnoty sú v centimetroch):

 

 

Poznámka k uvedeným snehovým údajom:

Naše snehové údaje vychádzajú z údajov poskytnutých lyžařskými strediskami a turistickými centrami. Sneženie a snehové výšky sú počas zimy denne aktualizované našimi partnermi a tímom snehových reportérov - Hoci pravideľne kontrolujeme verohodnosť údajov, porovnávame dáta s údajmi rôznych poskytovateľov správ o počasí a spolupracujeme s tímom skúsených snehových spravodajcov, žiaľ nevieme zaručiť absolutnú správnosť a presnosť údajov o snehu. My v OnTheSnow sme však presvědčení, že na Slovensku, v Česku a dokonca ani v nemecky hovoriacich krajinách nenájdete iný spoľahlivý zdroj, ktorý by poskytoval údaje o snehu z viac ako 2000 lyžiarskych stredísk po celom svete.