Spracovali sme dátovú analýzu našej databázy a pripravili sme zaujímavú infografiku, z ktorej je na prvý pohľad patrné, ktoré európske lyžiarske strediská boli v zime 2017/2018 najviac zasnežené a kde mali vo vrcholových častiach najviac snehu.

Možno tušíte, že v prvej desiatke prevažujú švajčiarske rezorty - veď od konca decembra do konca januára ležalo vo švajčiarskych Alpách 2,5 až 5 metrov snehu, miestami aj viac. O bohatej snehovej nádielke sa zmiňuje vo svojom súhrne aj správa švajčiarskeho Inštitútu pre snehové a lavínové predpovede: "Január bol výnimočne bohatý na zrážky, zároveň však bol najteplejší za celú históriu našich meraní. Na jednej strane to viedlo k topeniu snehu v nížinách a na druhej strane k extrémnemu množstvu snehu v stredných a vysokých polohách. Dlhoročné lyžiarske strediská Saas-Fee a Zermatt zaznamenali v januári najväčšie sneženie za posledných viac ako 70 rokov. Pri celkovom pohľade možno povedať, že v nadmorských výškach nad 1500 m šlo o jednu z najzasneženejších zím za ostatných 30 rokov. V polohách pod 1000 metrov bolo množstvo snehu o polovinu menšie oproti priemeru."

Treba povedať, že aj pre francúzske a rakúske strediská to bola veľmi zasnežená a dobrá zima. 

 

Tu je infografika OnTheSnow s celosezónnym prehľadom pre zimu 2017/2018 (všetky uvedené hodnoty sú v centimetroch):

 

 

Mimochodom, pokiaľ sa zaujímate o snehové štatistiky zo severoamerického kontinentu, pozrite si infografiku, ktorú spracovali naši americkí kolegovia z Onthesnow.com: www.onthesnow.com/news/a/632212/north-american-snowfall-summary-for-2017-2018

 

Poznámka k uvedeným snehovým údajom:

Naše snehové údaje vychádzajú z údajov poskytnutých lyžařskými strediskami a turistickými centrami. Sneženie a snehové výšky sú počas zimy denne aktualizované našimi partnermi a tímom snehových reportérov - Hoci pravideľne kontrolujeme verohodnosť údajov, porovnávame dáta s údajmi rôznych poskytovateľov správ o počasí a spolupracujeme s tímom skúsených snehových spravodajcov, žiaľ nevieme zaručiť absolutnú správnosť a presnosť údajov o snehu. My v OnTheSnow sme však presvědčení, že na Slovensku, v Česku a dokonca ani v nemecky hovoriacich krajinách nenájdete iný spoľahlivý zdroj, ktorý by poskytoval údaje o snehu z viac ako 2000 lyžiarskych stredísk po celom svete.