Aké budú nové modely lyžiarskych topánok na zimu 2018/2019? Na túto otázku sme hľadali odpoveď na tohtoročnom veľtrhu ISPO, ktorý sa konal v Mníchove koncom januára. Rozhliadli sme sa tam, zachytili zopár ohlasov, nafotili stovky fotiek a skúmali nové technológie. Ak vás zaujímajú trendy v oblasti lyží na nadchádzajúcu sezónu, pozrite si ISPO TRENDY: Toto sú nové lyže 2018/19.

 

Trendy a vylepšenia na zimu 2018/2019

 

V segmente zimnej lyžiarskej obuvi 18/19 sme vysledovali v podstate iba dva základné trendy. Tým prvým je snaha takmer všetkých výrobcov rozšíriť svoje portfólio - vyvíjať lyžiarky špeciálne prispôsobené pre jednotlivé typy lyžiarov, a tým prilákať záujemcov mimo veľký lyžiarsky trh. Turistický segment je veľmi diferencovaný, rovnako ako ultraľahká pretekárska obuv či lyžiarske topánky v oblasti tzv. freetouringu, kde je k dispozícii celý rad modelov. Výrobcovia zväčša pri tvorbe freetouringových modelov na ďalšiu zimu nedávajú tak veľký dôrza na to, aby topánka bola čím ľahšia, sústredia sa skôr na optimálny mix medzi ľahkosťou pri stúpaní a stabilným výkonom pri zjazde. 

Snaha vyrábať stále ľahšie lyžiarske topánky tu však stále je, dokonca je druhým výrazným trendom, ktorý sme na ISPO zaznamenali. K tomu patrí úspora materiálu, tenšie skelety, použitie alternatívnych materiálov, ľahšie pracky... Vyzerá to, že je koniec s tým, že vám lyžiarky dokázali zničiť nohy za jeden jediný lyžiarsky deň.

Je zaujímavé sledovať vývoj špičkových technológií, ktoré sa v minulosti používali iba v high-endových značkových modeloch, a ich pomalý posun do sféry All-mountain a vlastne všetkých ďalších kategórií, vrátane lyžiarskych topánok pre nie celkom dobrých lyžiarov. Lyžiarky sú jednoducho čoraz ľahšie, lepšie a technickejšie.

Veľkou témou samozrejme aj naďalej zostáva individuálne prispôsobenie lyžiarskej obuvi, aj v tomto ohľade ponúkajú zaujímavé riešenia azda všetci výrobcovia, vrátane prispôsobiteľných korpusov aj vnútorných topánok. Segment lyžiarskej obuvi je čoraz zaujímavejší najmä pre kamenné obchody, veď kto už si dnes kúpi lyžiarky v e-shope, bez predošlej konzultácie a následnej montáže a individuálneho prispôsobenia!

Podrobnešie o novinkách jednotlivých výrobcov si prečítate v týchto článkoch:

 

Veľké a ľahké: Tecnica Mach1 HV

Dalbello vyvinul detské topánky s podošvou GripWalk a predstavil DS Line 

Scarpa v dizajne Ferrari: Scarpa F80

Nové modely HEAD KORE na sezónu 2018/2019

Atomic šetrí na váhe: Nové modely Hawx Prime

Fischer Ranger Free: To najlepšie z freeridu, skitouru a zjazdu v jednej topánke

Športová all-mountain obuv: Nordica Promachine 130 GW a 115 W GW

Zlatom ocenený Dynafit Hoji Pro Tour

Skitourová obuv Scott S1 Carbon

FullTilt Ascendant: Stúpať ako profík