Dvaja stratení lyžiari a záchranná akcia s dobrým koncom. Stále však platí: Venujte pozornosť terénu, v ktorom sa pohybujete, aby ste sa živí a zdraví vrátili aj naspäť.

 

Dňa 21. 12. 2017 v popoludňajších hodinách boli záchranári HZS požiadaní o pomoc pre dvoch návštevníkov lyžiarskeho strediska Kubínska hoľa.

Prvý lyžiar vo veku 21 rokov zišiel z lyžiarskej trate do voľného terénu, v ktorom stratil orientáciu a zablúdil. Na základe získaných informácií počas telefonického rozhovoru odišli hľadať zablúdeného muža do terénu dobrovoľní záchranári HZS z Oblastného strediska Malá Fatra. Počas pátrania prijali druhú  žiadosť o pomoc, keď sa v rovnakej situácii, taktiež po opustení lyžiarskej trate, ocitol druhý lyžiar.

Prvého zablúdeného lyžiara našli na severnej časti hrebeňa Oravskej Magury, pri poľovníckej chate v sedle Tri studne. Muž bol bez zranení, schopný pohybu, záchranári ho sprevádzali ku skútru a následne ho transportovali späť do lyžiarskeho strediska.

Druhého zablúdeného lyžiara v teréne navigovali na zvážnicu, po ktorej prišiel do Koliby u Kuba v lyžiarskom stredisku Ski Zábava. Tam 17 – ročného lyžiara, ktorý bol taktiež bez zranení, záchranári vyzdvihli a pomocou skútra transportovali na parkovisko opäť do lyžiarskeho strediska Kubínska hoľa. 

Touto cestou sa chce Horská záchranná služba poďakovať prevádzkovateľovi lyžiarskeho strediska Kubínska hoľa za poskytnutú pomoc počas pátracej akcie. 

 

Zdroj: www.hzs.sk