Je to troška ako veštenie z krištáľovej gule, ale pozreli sme sa na rôzne predpovede a meteorologické modely, aby sme zistili, aká bude zima 2018/2019. Bude mrazivá? Zasnežená? Alebo budeme ešte na začiatku januára čakať na sneh ako na zmilovanie?

 

Zima bude... jednoducho taká, aká príde. Naozaj - ani najväčší odborníci na počasie a známi meteorológovia si netrúfajú predpovedať počasie na tak dlho dopredu. A keď už sa odvážia, pravdepodobnosť, že práve ich predpoveď vyjde, je 50:50. Stačí sa obzrieť len pár týždňov dozadu - suché a horúce leto 2018, ktoré sa do histórie zapíše ako jedno z najsuchších a najteplejších v histórii, predpovedala ešte na jar iba hŕstka meteorológov.

Počasie je skrátka vrtkavé, jeho vývoj sa nedá s istotou predpovedať na viac ako pár dní dopredu, nanajvýš na jeden až dva týždne. Preto sa aj ťažko predpovedá sneženie, najmä pre konkrétne regióny. K zmenám prichádza zo dňa na deň a počasie sa často vyvíja inak, než meteorologickej modely predpokladali. Ako sa potom dá predvídať, aká bude zima niekoľko mesiacov vopred?! Človek aby sa spoliehal na preverené pranostiky a skúsenosti našich predkov: Bohatá úroda žaluďov by mala naznačiť, že zima bude dlhá. A čím viac má cibuľa "sukienok", tým bude zima tuhšia. O tuhosti nadchádzajúcej zimy vraj môže svedčiť aj nadmerný výskyt ôs. Čím viac ôs, tým mrazivejšia zima.

My sa však aj tak radšej spoliehame na vedecké metódy. Už v auguste boli zverejnené prvé odhady, založené hlavne na údajoch o teplote vody. A tie uvádzajú, že tento rok by sa mal prejaviť fenomén "El Niño", aj keď len v pomerne miernej podobe. Ovplyvnil by však samozrejme aj zloženie vzdušných prúdov nad Európou.

Poďme sa pozrieť, ako sa o nadchádzajúcej zime 2018/2019 vyjadrili svetoví experti na predpovede počasia a na slovo vzatí odborníci.

 

WePowder | Meteo Morris

 

Meteo Morris z lyžiarskeho a meteorologického časopisu WePowder v zime pravidelne publikuje kvalitné predpovede. A teraz sa už vyslovil aj k prvým odhadom na tohtoročnú zimu. S odkazom na Národné meteorologické inštitúty Japonska (JMA) a USA (NOAA) a na článok Americkej meteorologickej spoločnosti sa vraj dá predpokladať, že nastane meteorologický fenomén El Niño - pravdepodobnosť odhadu je asi 70%. Čo presne El Niño je, vysvetľuje veľmi dobre toto video:

 

Vysvetleeni javov El Niño a La Niña nájdete aj tu ► www.meteocentrum.cz/zajimavosti/encyklopedie/el-nino-a-la-nina

 

Ako však pôsobia tieto odchýlky v morskom prúdení na alpský región, to doteraz zistené nebolo. Všeobecne platí, že v rokoch, keď pôsobil jav El Niño, boli vždy najvyššie priemerné teploty (merané v posledných 70 rokoch). Martin P. King z Americkej meteorologickej spoločnosti sa domnieva, že teplota a zrážky v strednej Európe sú s El Niño priamo spojené. Preto podľa jeho mienky zvykne byť najmä november veľmi mierny, no takisto relatívne vlhký. Keď sa na to pozrieme z hľadiska nadmorskej výšky, znamená to, že vo vysokých horách, najmä v južných Alpách, je šanca na celkom veľké množstvo snehu, v nižších polohách by však kvôli vyšším teplotám malo byť logicky dosť daždivo - a bez snehu. To by pre nás (s výnimkou Tatier) neboli veľmi dobré správy.

 

DWD – Deutscher Wetterdienst

 

Takisto nemecký meteorologický inštitút Deutsche Wetterdienst predpokladá v svojej sezónnej predpovedi teplý začiatok zimy. Podľa DWD bude priemerná teplota v septembri, októbri a v novembri v celom alpskom regióne o 1-2 stupne vyššia ako priemerná klíma (1981-2014). December by mal byť takisto teplejší, neskôr by sa však teploty mali ustáliť "iba" o 0,5-1 stupeň vyššie ako dlhodobý priemer.

Z hľadiska zrážok však na modeli DWD vidno, že kým západné Alpy sa pohybujú v dlhodobom priemere, severné a východné alpské oblasti budú suchšie ako v poslednýh 35 rokoch.  

 

Wetterprognose-wettervorhersage.de

 

V aktuálnom príspevku zo začiatku septembra predstavujú autori z nemeckého portálu wetterprognose-wettervorhersage.de dlhodobý výhľad na jeseň a zimu 2018/2019. Aj oni predpokladajú teplejší začiatok zimy. Október by mal byť z teplotného hľadiska priemerný, možno mierne teplejší. Systémy tlakovej výše však prinášajú suché počasie a modely ukazujú jasný nedostatok zrážiek.

Aj november by podľa ich predpovede mal byť o čosi suchší ako v ostatných rokoch, a k tomu ešte o 0,5-2 stupne teplejší. A to isté sa dá povedať vlastne aj o celom zimnom období, ktoré by malo byť o 1-3 stupne teplejšie ako je dlhodobý priemer. Pre milovníkov zimných športov majú meteorológovia z tohto nemeckého portálu dobré správy: December 2018, rovnako ako január a február 2019 by mali byť na zrážky výrazne nadpriemerné. To znamená jediné: Tam, kde bude dostatečne chladno, prinesú zrážky veeeeľa snehu!

 

Nemecké Wetter.de: Zima bude teplá, ak...

 

Na meteoportáli Wetter.de sa všetky predpovedné modely jednoznačne zhodujú pri výhľadu na zimu 2018/2019 v tom, že zima bude mierna!

Článok však prináša aj jednu veľmi zaujímavú tému: Zabýva sa totiž aj tzv. Beaufortovým vírom a odkazuje sa na článok v časopise Spektrum, ktorý popisuje situáciu v Beaufortovom mori na Aljaške! Po celé roky sa na povrchu hromadí studená slaná voda (roztopený ľad, prítoky arktických riek) a pod ňou sa nachádza teplá voda s vyšším obsahom soli. Vedci vysledovali, že každých päť až sedem rokov prúdi studená voda z povrchu do severného Atlantiku a teplá voda sa dostáva na hladinu (vír Beaufort). V posledných 15 rokoch sa však Beaufortův vír správa čudne. Podľa meraní oceánografov Oceánskeho inštitútu Woods Hole sa vír krúti rýchlejšie a zberá viac a viac slanej vody. Zároveň sa voda, ktorá sa nachádza pod vrstvou slanej vody, otepľuje.

Čo sa však stane, ak to obrovské množstvo studenej vody doputuje do severného Atlantiku? Teplota v Arktíde stúpne, topenie ľadovcov sa znova zrýchli. A studená voda, ktorá prúdi do Atlantiku, zablokuje teplé vody Golfského prúdu plynúce z Ameriky do Európy. Dôsledok: V Európe bude chladno, veľmi chladno!

Avšak kedy a či vôbec sa studená voda z Beaufortovho mora dostane do severného Atlantiku, to nikdo nedokáže presne predpovedať. 

 

Haslingerov divozel

 

Nemecké média sa vždy pred zimou pýtajú aj Seppa Haslingera, čo si on myslí o povahe prichádzajúcej zimy. Nepoznáte Seppa Haslingera? Nečudo, Haslinger nie je žiaden meteorolog. Aká bude zima, číta z kvetov divozelu. Naozaj! Haslingerov "fundovaný" pohľad na to, aké máme čakať počasie, znie asi takto: „Tento rok napadne sneh veľmi skoro, najneskôr v polovine či ku koncu októbra." Do decembra vraj bude snežiť pravidelne a dosť možno aj veľa. Irónia je, že v období zimného slnovratu, teda tesne pred Vianocami nastane "kľud". Už po Novom roku bude znova pokračovať biela zasnežená zima - a tá potrvá relatívne dlho. Podľa "proroka" Haslingera je dosť možné, že aj Veľká noc bude ešte na snehu, a to vychádza na dosť neskorý dátum (21.-22. apríl).

Mimochodom, pred zimou 17/18 Haslinger predpovedal, že bude len veľmi málo snehu. Ako vidíte, nie vždy to vyjde.....

 

A nakoniec by sme chceli citovať pána Ruhnaua z nemeckého meteo kanálu Kachelmannwetter, ktorý spochybňuje kvalitu aj zmysel zimných prognóz, ktoré sme tu zmiňovali: "Nikto, ani človek ani počítač nedokáže v septembri povedať, aké počasie bude v priebehu celej zimy. Pozrite sa na to racionáne: Nikto nevie, aká bude zima."

 

Grafiky: Predpoveď teplotných odchýlok oproti dlhodobému priemeru (2mesačný odhad, model CFS, stav 05.09.2018)

December

 DWD Jahreszeitenvorhersage

Január

 DWD Jahreszeitenvorhersage

Február

 DWD Jahreszeitenvorhersage

 

Zdroj: http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/CFSv2/CFSv2seasonal.shtml

 

 

Doporučené odkazy

 

► Snehová predpoveď na najbližšie 3 dni

 

Aktuálne snehové podmienky