Je to troška ako veštenie z krištáľovej gule, ale pozreli sme sa na rôzne predpovede a meteorologické modely, aby sme zistili, aká bude zima 2019/2020. Bude mrazivá? Zasnežená? Alebo budeme ešte na začiatku januára čakať na sneh ako na zmilovanie?

 

Zima bude... jednoducho taká, aká príde. Naozaj - ani najväčší odborníci na počasie a známi meteorológovia si netrúfajú predpovedať počasie na tak dlho dopredu. A keď už sa odvážia, pravdepodobnosť, že práve ich predpoveď vyjde, je 50:50. Stačí sa obzrieť len do neďalekej minulosti - suché a horúce leto 2018, ktoré sa do histórie zapíše ako jedno z najsuchších a najteplejších v histórii, predpovedala ešte na jar iba hŕstka meteorológov. A január 2019, kedy v severných Alpách napadli počas dvoch týždňov štyri, päť či dokonca až šesť metrov snehu? Predpovedal to niekto? Nie, aspoň teda nie v tak masívnom rozsahu.

Počasie je skrátka vrtkavé, jeho vývoj sa nedá s istotou predpovedať na viac ako pár dní dopredu, nanajvýš na jeden až dva týždne. Preto sa aj ťažko predpovedá sneženie, najmä pre konkrétne regióny. K zmenám prichádza zo dňa na deň a počasie sa často vyvíja inak, než meteorologickej modely predpokladali. Ako sa potom dá predvídať niekoľko mesiacov vopred, aká bude zima?!

V nasledujúcom videu sa dozviete, prečo predpovede počasia v podstate nemôžu byť nikdy dosť presné. To je dobre si uvedomiť najmä v situácii, kedy chceme už v septembri poznať tak vzdialený výhľad, ako je počasie v decembri či v januári.

 

Človek aby sa spoliehal na preverené pranostiky a skúsenosti našich predkov: Bohatá úroda žaluďov by mala naznačiť, že zima bude dlhá. A čím viac má cibuľa "sukienok", tým bude zima tuhšia. O tuhosti nadchádzajúcej zimy vraj môže svedčiť aj nadmerný výskyt ôs. Čím viac ôs, tým mrazivejšia zima.

My sa však aj tak radšej spoliehame na vedecké metódy. Podľa odborníkov sa u nás zrejme fenomén "El Niño" neprejaví. Poďme sa pozrieť, ako sa o zime 2019/2020 vyjadrili svetoví experti na predpovede počasia a na slovo vzatí odborníci.

 

 

Wetter.net

Naše pátranie po prognózach začneme s pánom Dominikom Jungom z nemeckého portálu wetter.net. Kvalifikovaný meteorolog zakladá svoje predpovede na zimu 2019/2020, rovnako ako väčšina jeho kolegov na dlhodobom modeli americkej meteorologickej služby NOAA. Podľa Junga bude zima zo začiatku veľmi teplá a aj veľmi vlhká. Svoje predpovede vysvetluje aj v nasledujúcich videách v nemčine.

Video:

 

DWD – Deutscher Wetterdienst

Nemecký meteorologický inštitút Deutsche Wetterdienst takisto predpokladá v svojej sezónnej predpovedi teplý začiatok zimy. Podľa DWD bude v alpskej oblasti (vo výške 2 m nad zemou) v novembri, decembri a januári priemerná teplota o 0,2–1 stupeň vyššia ako dlhodobý priemer (1990–2017). V Švajčiarsku a v južnom Nemecku by nárast teploty oproti dlhodobému priemeru mal byť nižší (+ 0,2 až 0,5 ° C nad priemerom) ako na väčšine územia Rakúska (+ 0,5 až 1 ° C).

Pohľad na graf predpovedanej odchylky proti dlhodobému priemeru:

 

 DWD Jahreszeitenvorhersage

 

Ocitne sa Británia v zovretí "beštie z východu"?

Rýchla exkurzia do Veľkej Británie: Bulvárny plátok "Sun" píše, že krajina čelí jednej z najchladnejších zím za ostatných 30 rokov. Meteorológovia z University College London vraj predpovedali, že sa vracia „Beast from the east", beštia z východu - teda veľmi silný studený front z východu, ktorý krajinu v januári na pár týždňov premení na mrazničku s dvojciferným záporným číslom. V januári a februári by tak bola siedma nachladnejšia zima za ostatných 30 rokov. - A my dodávame: Odvážna predpoveď.

 

Wetter.de: Sucho a chladno?

Na meteo stránke Wetter.de však ponúkajú inú predpoveď zimného počasia, aspoň teda v strednej Európe. "Po posúdení všetkých parametrov to vďaka slabému polárnemu víru vyzerá, že prevládať budú brázdy vysokého tlaku, čo by malo za následok relatívne suché fázy." Táto predikcia znie celkom inak ako väčšina zvyšných odhadov odborníkov, ktorí očakávajú zimu veľmi miernu a veľmi vlhkú. Vzhľadom na to, že takmer všetky prognózy vychádzajú z rovnakého modelu, nie je prekvapením, že aj závery expertov sú podobné.

 

daswetter.com: Veľa zrážok v západných Alpách?

Meteorológovia z portálu daswetter.com v svojom odhade vychádzajú z modelu NOAA a predpovedajú pre Nemecko aj celú strednú Európu teploty až o 5 stupňov vyššie ako dlhodobý priemer. To by znamenalo, že nadchádzajúca zima by mohla byť dokonca ešte miernejšia ako zima 2006/2007, ktorá je aktuálne považovaná za rekordne teplú. Johannes Habermehl v svojej správe píše, že by tohtoročná zima mala byť takisto oveľa bohatšia na zrážky, ako je obvyklé - a že v spojení s miernymi teplotami to môže viesť aj k problémom so záplavami. Príliš vlhká zima by však mohla poukazovať na silné západné prúdenie vzduchu so zrážkami, ktoré by spadli najmä v južných a západných Alpách. Jednoducho povedané to znamená masívne sneženie vo francúzskych a talianskych lyžiarskych strediskách, a o dosť slabšie sneženie v severných Alpách. Zaujímavé je, že v zime 2018/2019, najmä v januári prichádzali brázdy nízkeho tlaku vzduchu spolu so zrážkami od severu, a tak lyžiarske strediská severne od hlavného alpského hrebeňa zasypávali metre snehu - naproti tomu vo Francúzsku spadlo oveľa menej snehu ako zvyčajne. A to isté platí pre Taliansko.

A na záver by sme chceli citovať pána Ruhnaua z nemeckého meteo kanálu Kachelmannwetter, ktorý zpochybňuje kvalitu aj zmysel zimných prognóz, ktoré sme tu spomínali: "Nik, ani človek, ani počítač nedokáže v septembri predpovedať, aké bude počasie v priebehu celej zimy. Rozmýšľajte racionálne: Nikto predsa nevie, aká zima bude."

 

Grafiky: Predpoveď teplotných odchýlok oproti dlhodobému priemeru (teplota v 2 metroch, model CFS, stav 05.09.2019)


 December

 DWD Jahreszeitenvorhersage

Január

 DWD Jahreszeitenvorhersage

Február

 DWD Jahreszeitenvorhersage

Zdroj: http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/CFSv2/CFSv2seasonal.shtml

 

 

 

Doporučené odkazy

 

► Snehová predpoveď na najbližšie 3 dni

 

Aktuálne snehové podmienky