Teplá a suchá jeseň doteraz zrušila všetky naše nesmelé predpovede o prichádzajúcom snežení, za ostatný týždeň hlásili iba 3 cm nového snehu z ľadovca Stubai. Budúci týždeň by sa však už zima mala ohlásiť o poznanie dôraznejšie. Na to spoliehajú aj lyžiarske strediská, ktoré pôvodne chceli otvoriť zjazdovky skôr, no štart sezóny museli chtiac či nechtiac posunúť.


V Rakúsku sa nedostatku snehu neboja, tam sa už lyžuje vo všetkých ľadovcových strediskách okrem Dachsteinu a do víkendovej prevádzky už skočil aj i Kitzbühel - hoci vlaňajšie zásoby snehu, rozhrnuté na jednej úzkej trati vyzerajú v kontraste zelených pasienkov skôr ako pokus o vtip.

Európske aj americké meteorologické modely sa zhodujú, že v najbližších dňoch začne byť v strednej Európe podstatne chladnejšie. Každý deň do konca tohto týždňa bude teplota klesať. V krátkodobej predpovedi sa však zatiaľ neukazuje žiadne väčšie sneženie - veď aj teploty pod bodom mrazu by sa mali objavovať až v nadmorskej výške okolo 1500 metrov. V utorok a stredu (22./23.10.) už by však malo na hlavnom alpskom hrebeni snežiť, medzi Graubündenom a Dachsteinom by podľa aktuálnych modelov malo napadnúť medzi 10-50 cm čerstvého snehu!

 

Predpoveď na najbližších 10 dní (windy.com)

Pre zobrazenie predpovede 10 dní kliknite "Next 10 days" na spodnej lište mapy 

Sölden dostal zelenú na usporiadanie úvodných pretekov tohtoročného Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní

 

Novinka zimy 18/19: Nová prehľadná infografika


Na túto zimu sme si pre vás v našom pravideľnom súhrne snehových podmienok pripravili jednoduchú infografiku, z ktorej jediným pohľadom získate prehľaď, aké sú snehové podmienky v hlavných lyžiarskych destináciach. Veríme, že sa vám zapáči a budete ju zdieľať aj so svojimi kamošmi :)