Slovak

Snehové správy: V Alpách leží až 6 metrov snehu, na Orave takmer 200 cm

Snehové správy: V Alpách leží až 6 metrov snehu, na Orave takmer 200 cm- ©facebook Strachan Ski Centrum

Strachan Ski Centrum 17.1.2019

Copyright: facebook Strachan Ski Centrum

Najväčší nápor snehu je nateraz za nami, najviac postihnuté lyžiarske strediská obnovujú prevádzku a odpratávajú masy prašanu. V Alpách už leží vyše šesť metrov snehu. Ako sme na tom so snehom na slovenských horách a koľko rakúskych stredísk hlási viac ako 4 metre snehu na zjazdovkách? To všetko sa dozviete v dnešnom súhrne snehových správ.

Aké sú podmienky v TOP 20 strediskách


Na Orave pomáha so snehom aj vrtulník


Orava a Západné Tatry si v novom roku prišli na poriadne množstvo čerstvého snehu! Kým vodičov a obyvateľov zasypaných obcí v ostatnom týždni potrápila kalamitná snehová situácia a na odpratávanie snehu zo stromov na Orave bol dnes dokonca privolaný aj vrtulník, lyžiarske strediská sa zásobe prírodného snehu samozrejme tešia. Vďaka výdatnému sneženiu je viac ako isté, že snehu bude dosť ešte aj počas jarných prázdnin a hockde aj dlho po nich. 

Najviac snehu na zjazdovkách - až do 180 cm - udáva oravské stredisko v najchladnejšej doline, Orava Snow v Oravskej Lesnej. Do 150 cm snehu na svahoch má aj Bachledka Ski&Sun a viac ako dosť snehu majú všetky ďalšie strediská v Ždiari. Veľa snehu napadlo v Snowparadise Veľká Rača Oščadnica, naplno sa lyžuje vo Vrátnej a už týždeň sa lyžuje v Tatranskej Lomnici aj z Lomnického sedla!

Vynikajúcu lyžovačku si užijete v Telgárte, veľmi dobré podmienky sú v Čičmanoch a tiež vo Valčianskej doline. Pezinská Baba, Zochova chata aj Salamandra sú takisto otvorené.

Na východe je najviac snehu vo Vyšných Ružbachoch (do 100 cm na zjazdovkách), komplet otvorený je Resort Levočská dolina, na väčšine zjazdoviek sa lyžuje v Plejsoch a dve zjazdovky sú upravené v Jahodnej. Do našej ponuky sme po novom zaradili aj Ski Zámutov s dvoma vlekmi, stredisko je situované v Slanských vrchoch v okr. Vranov nad Topľou, cca 36 km od Humenného. Aktuálne sa tam lyžuje na dvoch zjazdovkách. 

 6 metrov snehu na zjazdovkách a vysoký stupeň lavínového nebezpečenstva


V prvých dvoch týždňoch nového roka sa Alpy dočkali obrovského množstva snehu. Najviac snežilo v Rakúsku a vo Švajčiarsku - a práve tam, konkrétne v Andermatte, leží na zjazdovkách až do 6 metrov snehu! O meter menej, stále však rovnako ťažko predstaviteľných 5 metrov nájdete na Engelbergu. Cez päť metrov snehu však majú aj dva rakúske skiareály, a to Altaussee, ktorého fotky snehom zavalených lanoviek obleteli svet, a prekvapivo aj dolnorakúsky Hochkar! Cez štyri metre snehu uvádza spolu 13 rakúskych stredísk. S týmto množstvom snehu je jasné, že ak sa počas jarných prázdnin vydáte na lyžovačku do Rakúska, určite si prídete na svoje!

A začalo konečne snežiť aj v Taliansku. Kým hlavné lyžiarske "ťaháky" ako Dolomiti Superski a všeobecne celá oblasť Trentina zostávala viacmenej bez zrážok a snežilo len na švajčiarsko-talianskej hranici, v poslednom týždni už napadlo 50 cm prašanu aj v Livignu a snehu sa dočkali aj v Cortine či v Madonna di Campiglio.

 

 

 

 

Galéria

Strachan Ski Centrum 17.1.2019 - © facebook Strachan Ski Centrum
Ski Zábava, Hruštín - © facebook Ski Zábava Hruštín
Orava Snow, Oravská Lesná 17.1.2019 - © facebook Orava Snow
Jasná Nízke Tatry 16.1.2019 - © TMR, a.s.

Zobraziť všetko

  

 

 

Predpoveď počasia a sneženia


S nadchádzajúcim víkendom teploty na Slovensku poklesnú pod bod mrazu a nad nulu sa nedostanú ani počas dňa. Teplota na horách vo výške 1500 m bude postupne klesať z cca -5°C ráno na cca -11°C večer. V dolinách môžu byť teploty ešte nižšie. Cez víkend by malo prevládať polojasné až skoro jasné počasie, v nedeľu so zväčšanou oblačnosťou a občasným snežením. Podobný charakter počasia by mal pretrvať ešte aj na začiatku ďalšieho týždňa.

Ochladenie s teplotami okolo -10 ° C v 2000 metroch nadmorskej výšky bude určovať charakter počasia v najbližších dňoch aj v Alpách. Obloha bude prevažne polojasno až jasná, oblačnosti bude ubúdať a ak sa vydáte na víkendovú lyžovačku do Álp, žiadne masívne sneženie vás rozhodne neprekvapí. Pozor však na vysoké riziko pádu lavín!

Pozrite sa na video z Grimentz:


 

Predpoveď kumulatívneho množstva snehu na horách v najbližších 10 dňoch (windy.com)

 zdroj: windy.com 

Predpoveď sneženia v najbližších 10 dňoch (windy.com)

Pre zobrazenie predpovede na 10 dní kliknite na "Next 10 days" na spodnej lište mapy 

 

 

Novinka zimy 18/19: Nová prehľadná infografika


Túto zimu vám každý týždeň prinášame jednoduchú infografiku, z kterej jediným pohľadom získate prehľad, aké sú snehové podmienky v hlavných lyžiarskych oblastiach. Na kažý kúsok infografiky si navyše môžete kliknúť a dozvedieť sa tak ešte väčšie detaily. :)

Reklama

Mohlo by ťa zaujať

Lyžovačka v sedle už od soboty ©TMR, a.s.

Lyžovačka v sedle už od soboty

Tatrám je aktuálne dopriata bohatá nádielka prírodného snehu, a preto si už od soboty 12. januára užijú milovníci lyžovania prvú lyžov...

Reklama

Reklama