To bola jarná idylka na zjazdovkách! Slnečné počasie, mierne teploty a jarné prázdniny priam nabádali prežiť parádne chvíle na lyžiarskych svahoch. Za celý týždeň nespadla u nás ani v celých Alpách jediná snehová vločka, všade prevládala modrá obloha a perfektné lyžiarske podmienky. Ako sa bude situácia vyvíjať ďalej, si povieme v našom dnešnom súhrne snehových správ. 

Aké sú podmienky v TOP 20 strediskách


Jarné prázdniny sa presúvajú na Západné Slovensko


Ak ste mali to šťastie a užívali si tento týždeň dovolenku na horách, mohli ste ľahko chytiť aj bronz! Mierne teploty a veľa slnečného svitu navodili atmosféru jarnej lyžovačky a možno vám napadlo, že so snehom to pôjde rýchlo dole vodou. Snehu na zjazdovkách je však stále dosť! O tom svedčí aj fakt, že na špici nášho rebríčka stredísk s najväčším množstvom snehu sa vôbec nič nezmenilo. Najviac snehu, až do 200 cm na zjazdovkách má Vrátna, do 160 cm udáva Orava Snow v Oravskej Lesnej a tretiu priečku si držia Roháče Spálená so 150 cm snehu. 

Cez víkend k nám nakrátko vpadnú nižšie teploty a ešte predtým v piatok aj silný, na horách až búrlivý vietor a veľká oblačnosť, z ktorej bude v Tatrách a na východe Slovenska snežiť. Od soboty sa však obloha opäť postupne vyjasní, oblačnosti bude ubúdať a po víkendu sa znova oteplí. 

Aby ste si urobili predstavu, ako by sa malo vyvíjať počasie a sneženie v niektorých slovenských strediskách, pozrite si ich dlhodobú predpoveď:

 

Kde ušetríte s rodinným skipasom

 V Alpách 6 metrov snehu


Predpovede sa vyplnili, po celý týždeň bolo v celých Alpách nádherné počasie a lyžiari si mohli užívať naozaj perfektné snehové podmienky pri miernych teplotách. Najviac snehu leží vo švajčiarskom Andermatte, tam nájdete na zjazdovkách až do 600 cm snehu. Druhý Engelberg uvádza 575 cm snehu, na tretie miesto sa dostal ľadovec Stubai sa 450 cm snehu na tratiach.

Lyžiarske strediská v celom alpskom priestore idú naplno, v prevádzke sú všetky vleky, otvorené všetky zjazdovky. Veľmi dobré snehové podmienky majú aj všetky dolnorakúske strediská, všetkých 14 zjazdoviek je otvorených v Mönichkirchene aj v Semmeringu. 

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

 

Predpoveď počasia a sneženia


Dobrá správa pre všetkých lyžiarov: Až do konca februára by v Alpách malo prevládať vynikajúce počasie. Len dnes a v piatok prejde cez východné Alpy front nízkeho tlaku vzduchu, ktorý prinesie zrážky, v polohách nad 1000 metrov snehové. Najviac snehu by malo napadnúť v oblasti okolo Dachsteinu a v Taurách, kde možno očakávať až 20 cm čerstvého snehu.

To v Západných Alpách bude aj naďalej jasná, modrá obloha. Od juhozápadu sa blíži ďalšia brázda vysokého tlaku, ktorá spomínanú oblačnosť drží na východnej strane Álp. A vďaka tomu, že sa táto brázda vysokého tlaku bude postupne presúvať aj ďalej na východ, už počas víkendu možno i tam očakávať vľúdne počasie s ustupujúcou oblačnosťou.

Náš tip na najlepší lyžiarsky deň: Celý víkend! Kto si chce užiť čerstvý sneh, mal by v sobotu a v nedeľu navštíviť severné východné Alpy - Schladming, Kitzsteinhorn, Obertauern, Zillertal alebo Kitzbühel - podmienky budú podľa všetkého skvelé. 

 

Predpoveď kumulatívneho množstva snehu na horách v najbližších 10 dňoch (windy.com)

 zdroj: windy.com 

Predpoveď sneženia v najbližších 10 dňoch (windy.com)

Pre zobrazenie predpovede na 10 dní kliknite na "Next 10 days" na spodnej lište mapy 

 

 

Novinka zimy 18/19: Nová prehľadná infografika


Túto zimu vám každý týždeň prinášame jednoduchú infografiku, z kterej jediným pohľadom získate prehľad, aké sú snehové podmienky v hlavných lyžiarskych oblastiach. Na kažý kúsok infografiky si navyše môžete kliknúť a dozvedieť sa tak ešte väčšie detaily. :)