Po snežení a silnom vetre, ktorý potrápil aj slovenské strediská, prichádza na hory jarné počasie! Až do budúceho týždňa si lyžiari môžu užívať modrú oblohu bez zrážok a mrazivých teplôt. A to platí tak pre slovenské strediská, ako aj pre celú alpskú oblasť! 

Aké sú podmienky v TOP 20 strediskách


Na východe Slovenska začínajú jarné prázdniny


Tento týždeň priniesol na slovenské hory opäť trochu čerstvého snehu, a to najmä do tatranských stredísk, pár centimetrov nasnežilo aj v Litmanovej či vo Vyšných Ružbachoch. Vo všetkých otvorených lyžiarskych strediskách sú veľmi dobré snehové podmienky, najviac snehu leží vo Vrátnej (až do 200 cm), v Oravskej Lesne - Orava Snow (do 180 cm) a na Roháčoch (do 150 cm). Z východoslovenských stredísk je najviac snehu vo Vyšných Ružbachoch (do 100 cm), v Litmanovej (do 90 cm) a v Jahodnej (do 80 cm).

Aby ste si urobili predstavu, ako by sa malo vyvíjať počasie a sneženie v niektorých slovenských strediskách, pozrite si ich dlhodobú predpoveď:

 

Kde sa lyžuje a koľko je snehu

 Silné sneženie na začiatku týždňa prinieslo meter snehu do Rakúska


Po zasneženom začiatku týždňa, kedy najmä v nedeľu a pondelok napadlo veľa nového snehu v Rakúsku a o niečo menej vo Švajčiarsku, v Taliansku a vo Francúzsku, sa počasie upokojilo, vládu prebralo slnečné počasie s modrou oblohou a idylkou na zjazdovkách. Stovky alpských lyžiarskych stredísk ponúkajú veľmi dobré lyžiarske podmienky s dostatkom snehu na zjazdovkách, plne otvorené skiareály a tisícky kilometrov upravených zjazdoviek. 

Najviac snehu, až do 600 cm na zjazdovkách nájdete v švajčiarskom Andermatte, do 575 cm na Engelbergu (tiež švajčiarskom) a na treťom mieste v množstve snehu na svahoch je rakúsky Kaunertal s 560 cm snehu. Ako to aktuálne vyzerá v alpských lyžiarskych strediskách, si môžete pozrieť na našich webkamerách.

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

 

Predpoveď počasia a sneženia


Počasie v najbližších dňoch bude priam rozprávkové: mierne a slnečné, a to vďaka veľmi stabilnej oblasti vysokého tlaku vzduchu. Teploty pod bodom mrazu by sa mali vyskytovať až na úrovni 2500-3000 m, k tomu bude fúkať iba mierny vietor - jednoducho ideálne slnečné, takmer jarné počasie.  Takáto predpoveď platí tak pre Alpy, ako aj pre Slovensko, kde sa zväčšená oblačnosť očakáva až v pondelok, avšak stále s relatívne vysokými teplotami a zatiaľ bez zrážok. 

 

Predpoveď kumulatívneho množstva snehu na horách v najbližších 10 dňoch (windy.com)

 zdroj: windy.com 

Predpoveď sneženia v najbližších 10 dňoch (windy.com)

Pre zobrazenie predpovede na 10 dní kliknite na "Next 10 days" na spodnej lište mapy 

 

 

Novinka zimy 18/19: Nová prehľadná infografika


Túto zimu vám každý týždeň prinášame jednoduchú infografiku, z kterej jediným pohľadom získate prehľad, aké sú snehové podmienky v hlavných lyžiarskych oblastiach. Na kažý kúsok infografiky si navyše môžete kliknúť a dozvedieť sa tak ešte väčšie detaily. :)