Slovak

Snehové správy: Snowvember - čas po snežení aj pred snežením

7. november 2019 | OnTheSnow

Správy z regiónu: Švajčiarsko, Taliansko, Rakúsko

Avoriaz 5.11.19

Avoriaz 5.11.19

Copyright: Avoriaz/Facebook

Minulý víkend sa zima začala konečne prejavovať veľkorysým gestom - silným snežením! Vo francúzskych vysokohorských polohách napadol až meter čerstvého snehu a na tirolských ľadovcoch sa radovali z takmer 50 cm prašanu. A to nie je všetko: Vo štvrtok nasleduje ďalší veľmi vlhký studený front od západu, ktorý prinesie veľa čerstvého snehu, najmä v piatok a do sobotňajšieho rána v stredných a severných Alpách. 

 

Konečne sneh! Oblasti nízkeho tlaku vzduchu farbia hory na bielo

Minulú nedeľu hlásili čerstvý sneh z vysokohorských oblastí západných a južných Álp. Vlhké vzdušné masy nad Britskými ostrovmi a Francúzskom priniesli prvé sneženie do vyšších nadmorských výšok francúzskych Álp. Veľa francúzskych aj talianskych lyžiarskych stredísk v nadmorskej výške ponad 2000 metrov ohlásilo prvé biele zjazdovky. Až 100 cm čerstvého snehu spadlo v posledných dňoch v Tignes, asi 80 cm v Serre Chevalier, dokopy pol metra potešilo Alpe d'Huez, Val Thorens alebo taliansky rezort Madonna di Campiglio v Trentinu.

Vo Švajčiarsku a v Rakúsku sa ľudia tešili z trvalého sneženia najmä v pondelok. Najviac čerstvého snehu hlásili rakúske ľadovce: Na Stubai, Hintertuxe, Kaunertali a ďalších napadlo medzi 40 a 65 cm snehu! Ale nielen vysoko v horách bolo bielo - silno snežilo už vo výškach od 1200 až 1300 metrov nad morom, a tak takmer všetky regióny od Valais po Korutánsko môžu teraz obdivovať svoje zjazdovky a hory zahalené v bielych šatách.

 

V Rakúsku je aktuálne otvorených dovedna deväť lyžiarskych stredísk. Zväčša ide samozrejme o ľadovcové rezorty, ktoré môžu ponúknuť už celkom široký výber upravených zjazdoviek a tento víkend sa na mnohých miestach ponuka ešte viac rozšíri. Taktiež v neľadovcovom Kitzbüheli je už sezóna odštartovaná. Ďalšie (plánované) štarty sezóny: 14. novembra v Obergurgl-Hochgurgl a 16.11. v Nordkette.

Pozri, kedy začína lyžiarska sezóna

Vo Švajčiarsku sú už otvorené lyžiarske strediská Saas-Fee, Diavolezza a Zermatt. V Engelbergu je gondola Rotair až do 15. novembra zatvorená kvôli údržbe. Z Andermattu sme dostali správu: „Vďaka chladným teplotám a sneženiu z posledných dní otvárame dve lanovky na Gemsstock cez víkend od soboty 9. do nedele 10. novembra. Sonnenpiste sľubuje zábavu na snehu na 6,4 km a prevýšením 800 metrov." Víkendovú prevádzku plánujú aj vo Verbieri. V Davos-Klosters sa začne zrejme 15.-17.11., hoci oficiálne otvorenie je nahlásené až na 21. novembra.

 

Výhľad počasia: Do sobotňajšieho rána bude v Alpách naozaj zima

Vo štvrtok sa od západu približujú ďalšie silné zrážky, od Dolomitov až po Vysoké Taury je hlásené ľahké sneženie, z ktorého može napadnúť až 10 cm snehu.

V piatok opäť prevládne v stredných alpských oblastiach pravé zimné počasie: Deň sa pravdepodobne začne celkom priateľsky, vlhké masy vzduchu budú postupovať od juhu na sever. V sobotu v noci sa vo vysokých nadmorských výškach Švajčiarskych Álp (Bernské Alpy, Valais) očakáva viac ako pol metra čerstvého snehu, bude snežiť už od výšky takmer 1000 metrov. Rovnaký obrázok by sa mal objaviť v regiónoch na východe: Ötztalské Alpy, Zillertal, Arlberg, Paznaun... Aj severné Dolomity a Karnské Alpy by mali do soboty rána mať 20-40 cm čerstvého snehu. Sneženie sa prejaví aj na severovýchode - až okolo Mníchova.

Prvé výraznejšie sneženie možno očakávať aj v nižších polohách. 

  

Predpoveď od WePowder

 

Severe Weather Europe

 

 

3-dňová predpoveď sneženia pre Európu

 

3-dňová snehová predpoveď Windy.com, model ECMWF

 

Všetky aktuálne snehové správy nájdete tu: | Rakúsko | Švajčiarsko | Francúzsko | Taliansko

 

 

 

 

Aktuálne obrázky zo sociálnych sietí

 

 

Z Pitztalu hlásili 5.11.2019 viac ako 30 cm čerstvého snehu  - © Pitztaler Gletscher

Z Pitztalu hlásili 5.11.2019 viac ako 30 cm čerstvého snehu

Copyright: Pitztaler Gletscher

Val Thorens 5.11.19  - © Val Thorens/Facebook

Val Thorens 5.11.19

Copyright: Val Thorens/Facebook

Avoriaz 5.11.19  - © Avoriaz/Facebook

Avoriaz 5.11.19

Copyright: Avoriaz/Facebook

 

Galéria

Avoriaz 5.11.19 - © Avoriaz/Facebook
Courchevel 5.11.19 - © Courchevel/Facebook
Meribel 5/11/19 - © Meribel/Facebook
Val Thorens 5.11.19 - © Val Thorens/Facebook

Zobraziť všetko

 

Reklama

Mohlo by ťa zaujať

Reklama

Reklama