Tieto webové stránky používajú cookies. Kliknutím na tlačidlo OK povoľujete ich použitie. Viac informácií tu:Ochrana osobných údajov
Ok

Snehové správy: Návrat zimy so snežením a mrazom už tento víkend

15. marec 2018 | OnTheSnow

Správy z regiónu: Česká republika, Taliansko, Slovensko, Francúzsko, Rakúsko

Snehové správy: Návrat zimy so snežením a mrazom už tento víkend- ©Les 2 Alpes/Facebook

Les 2 Alpes 13/3/18

Copyright: Les 2 Alpes/Facebook

Azda ste ešte neodložili lyže do pivnice! Lyžiarska sezóna totižto pokračuje aj v druhej polovine marca, ako keby sa nechumelilo. A ono navyše ešte aj chumelí! Veď na Donovaloch dnes do rána napadlo 10 cm prašanu.

Počasie bohaté na zrážky k nám prináša tlaková níž, ktorá sa nasúva od severozápadu. Po nej do strednej Európy zavanie zo severovýchodu arkticky ľadový vzduch a teploty tak môžu klesať až k -20°C.

Všetko najdôležitejšie o tom, kde sa v týchto dňoch lyžuje, aké sú snehové podmienky v lyžiarskych strediskách a ako sa bude vyvíjať počasie v najbližších dňoch, sa dozviete v našich snehových správach z 15.3.2018.

Tu nájdete všetky aktuálne informácie o čerstvom snehu za posledných 24 hodín.

Tu nájdete aktuálne snehové správy zo všetkých sledovaných krajín:

Fotogaléria

Zobraziť všetko

Les 2 Alpes 13/3/18 - © Les 2 Alpes/Facebook
Strachan Ski centrum  - © facebook Strachan Ski centrum
Les 2 Alpes 13/3/18 - © Les 2 Alpes/Facebook
Košútka - Hriňová 14.3.2018 - © facebook Košútka - Hriňová

 

Slovensko


Okrem 10 centimetrov čerstvého prašanu,ktorý dnes nahlásili z Donovál, snežilo aj na Kubínskej holi (5 cm), včera čoto napadlo aj v Tatranskej Lomnici (5 cm), na Štrbskom Plese (3 cm) a na Skalke (3 cm).

Viaceré lyžiarske strediská prešli po skončení jarných prázdnin do režimu víkendovej prevádzky - napríklad Ski Čertovica, Mýto pod Ďumbierom, Ski Gugel Mlynky, Drozdovo, Salamandra Resort, SkiLand Stará Myjava či Košútka v Hriňovej. V Snowlande Valčianska dolina od soboty 17.3. lyžujú sa za jednotnú cenu za denný skipas 7€ a večerný 5€, a to po celý týždeň od 17.3. do 25.3.2018. Podaktoré strediská už lyžiarsku sezónu ukončili - najväčším takým strediskom je Ski Bachledka v Ždiari, k ďalším patrí Svit- Levočská dolina, Ostrý Grúň v Kollárovej či zuberecký Milotín. 

Najviac snehu, až do 155 cm, leží v Tatranskej Lomnici, kde sa lyžuje na 11 km zjazdoviek. Veľa snehu (do 150 cm) je aj vo Vrátnej, kde premáva 10 vlekov pre 10 zjazdoviek. Veľmi dobrú sezónu zažíva aj Skalka Arena v Kremnických vrchoch, kde je do 100 cm snehu na 6 upravených zjazdovkách a stále v plnej prevádzke sú aj Roháče. 

Najväčšie slovenské stredisko Jasná má 40-80 cm snehu a lyžuje sa na takmer 42 kilometroch zjazdových tratí. Už o pár dní sa navyše začína predpredaj Šikovnej sezónky, ktorú si lyžiari budú môcť zadovážiť za extra výhodnú cenu a rovno ju využiť už aj na jarnú lyžovačku!

Počasie na Slovensku ovplyvní tlaková níž od severozápadu, ktorá prinesie výdatné zrážky, ako aj príliv arktického vzduchu od severovýchodu, ktorý spôsobí pokles teplôt až k -20°C. Ako sa budú zrážky vyvíjať, možno vidieť aj na tejto animácii od windy.com. Kým modrá farba značí dážď, žltá značí dážď so snehom a sivá sneženie. Animáciu spustíte kliknutím na symbol ► v ľavom spodnom rohu mapy.

Podľa predpovedného modelu ECMWF bude teda najmä začiatok ďalšieho týždňa na sneh naozaj bohatý!

 
 

 


 

Česká republika


Správy o miernom snežení sme zachytili aj z niektorých českých stredísk, hoci tie nižšie položené skôr bojovali s dažďom. V Česku sa sezóna tiež ešte nekončí, takmer kompletnú prevádzku a veľmi dobré snehové podmienky ponúkajú všetky hlavné lyžiarske strediská naprieč krajinou.

Najviac snehu leží na Pradědu, Ovčárna hlási do 240 cm snehu a 8 upravených zjazdoviek. Viac ako meter snehu majú aj Kouty nad Desnou, Monínec, Rokytnice nad Jizerou či Kopřivná. 

Dobre si však zalyžujete aj v ďalších obľúbených strediskách - naplno sa lyžuje v Harrachove, v Peci pod Sněžkou aj na Černej hore; v Špindli premáva 10 vlekov, obsluhujúcich 15 upravených zjazdoviek. Plne otvorený je aj skiareál na Dolnej Morave, kde je možné lyžovačku spojiť s výhliadkou na Chodníku v oblakoch. Dosť snehu je na šumavskom Zadove aj na Špičáku v Železnej Rude, na opačnej strane krajiny v Jeseníkoch sa oplatí vyraziť do Ski arény Karlov.

 Rakúsko


Predovšetkým vo Vorarlbersku a v Tirolsku napadlo za posledné 3 dni až 30 cm čerstvého snehu, v okolí Silvretta to bolo okolo 20 cm, čerstvý prašan sa objavil aj v salzburskom Zauchensee (18 cm) alebo v Obertauern (10 cm).

Vďaka výnimočne dobrým snehovým podmienkam budú zrejme rakúski prevádzkovatelia rezortov prehodnocovať svoje pôvodné plány na koniec sezóny - snehu je dosť, počasie je na jednotku, lyžiarov je stále dosť, tak prečo im tú radosť nedopriať.

Kompletnú prevádzku všetkých 88 vlekov a lanoviek stále ponúka najväčšia rakúska lyžiarska oblasť Ski Arlberg, kde sa lyžuje na takmer 300 kilometroch upravených pist. 138 kilometrov lyžiarskej zábavy je pripravených aj v Kaprune, tirolský Obergurgl Hochgurgl ponúka 105 kilometrov zjazdoviek. O tom, že vynikajúce podmienky panujú na všetkých rakúskych ľadovcoch, nie je ani potrebné diskutovať. Veď takmer všetky ľadovce uvádzajú od štyroch do šiestich metrov snehu.

Strediská s vrstvou snehu nad dva metre by ste nespočítali ani na prstoch oboch rúk - táto zima sa v Rakúsku podarila - a ako to vyzerá, ešte zďaleka nekončí!

 

 

 

Taliansko


Podobne priaznivá je snehová situácia aj v talianskych rezortoch. Vrstva snehu na zjazdovkách dosahuje najmä v oblasti Piemontu až k štyrom metrovm, väčšina lyžiarskych stredísk stále vie lyžiarom ponúknuť plnú alebo takmer kompletnú prevádzku zjazdoviek aj vlekov, čo spolu s obľúbenými jarnými akciami na ubytovacie balíčky so skipasom v cene ešte zvyšuje atraktivitu talianskych svahov! Podobné akcie nájdete napríklad v Livignu, v San Martino di Castrozza, alebo tiež v oblasti MonterosaSki.

 


 

Švajčiarsko


Ďalší zasnežený týždeň zažívajú švajčiarske strediská - od pondelka napadlo ďalších 50 cm prašanu v oblasti Bernskej Vysočiny, čerstvý prašan majú aj strediská v kantóne Valais (Lötschental 46 cm, Anzere 36 cm, Les Crosets 30 cm, Torgon 25 cm, atď.).

Na Engelbergu v Centrálnom Švajčiarsku leží vo vrcholových polohách až 655 cm snehu! Skiarena Andermatt-Sedrun uvádza 85-500 cm a 91 km upravených zjazdoviek, do 483 cm snehu leží v Laaxe, kde sa lyžuje na 209 kilometroch upravených tratí. Čiastočne obmedzená prevádzka je momentálne v Zermatte, kde práve sneží a lyžiarom je sprístupnených 92 km zjazdoviek z celkových 360 km. 

 


 

Francúzsko

 

Naďalej vytrvalo sneží predovšetkým v Hornom Savojsku - kým v nižších polohách ide o dážď, vysoko položené horské strediská sa môžu pochváliť novým prašanom - napr. v Chamonix napadlo za posledných 72 hodín 38 cm prašanu, v Les Gets 30 cm, v Tignes 20 cm...

Francúzske lyžiarske strediská ponúkajú veľmi dobré snehové podmienky, lyžiari majú k dispozícii úplne alebo takmer úplne sprístupnené zjazdovky a premávajúce vleky. Najviac snehu leží v La Rosiere (302-460 cm), vo Flaine (180-435 cm) a v Samoens (132-435 cm).

 


 

Aktuálne snehové správy z otvorených stredísk - užitočné odkazy


➽  Snehové podmienky - Slovensko
➽  Snehové podmienky - Česká republika
➽  Snehové podmienky - Rakúsko
➽  Snehové podmienky - Taliansko
➽  Snehové podmienky - Švajčiarsko
➽  Snehové podmienky - Francúzsko

 

Predpoveď počasia pre Alpy (stav k 15.3.2018)

Severe Weather: Očakávaný vpád studeného vzduchu do strednej Európy od severovýchodu

 

Ako sa budú vyvíjať teploty v ďalších dňoch, vidíte aj na grafickom znázornení od Windy.com.


Priebeh zrážkovej činnosti nad Európou v ďalších 10 dňoch sledujte na tejto predpovednej mape:

 

 

Snehové správy: Užitočné odkazy

 

Pozrite si snehovú predpoveď na najbližšie 3 dni:

➽  Predpoveď sneženia na najbližšie 3 dni pre Rakúsko

➽  Predpoved sneženia na najbližšie 3 dni pre Taliansko

➽  Predpoved sneženia na najbližšie 3 dni pre Švajčiarsko

➽  Predpoved sneženia na najbližšie 3 dni pre Francúzsko

➽  Predpoved sneženia na najbližšie 3 dni pre Slovensko

 

 

Aktuálne snehové správy z otvorených lyžiarskych stredísk nájdete tu:

Aktuálne snehové správy z otvorených európskych lyžiarskych stredísk

➽ Prehľad snežení v posledných 72 hodinách

 

  

Aktuálne obrázky zo sociálnych sietí:

 

 
Zell am See, 13.3.
 
 
 
Zugspitze, 14.03.
 
 
 
Vpád arktického vzduchu o víkendu!
 
 
Klosters, 14.03.
 
 
 
WePowder v Les Gets, 14.03.
 

Reklama

Newsletter

OnTheSnow v tvojom mobile
Viac informácií

Reklama

Správy zo zjazdovky

Reklama