Posledné dva týždne nepriniesli vyznavačom zimných športov žiadne dobré správy - počasie bolo skôr jarné, teploty vysoké, zrážky žiadne. Len ťažko možno očakávať v najbližších dňoch masívne otváranie lyžiarskych stredísk. Hoci na všetkých rakúskych ľadovcoch sa lyžuje a zopár otvorených stredísk je aj v Švajčiarsku a v Taliansku, množstvo ďalších rezortov muselo posunúť termín, kedy na svoje zjazdovky vpustí nedočkavých lyžiarov.

Nielen v Kitzbüheli museli uznať porážku a po pár dňoch prevádzky ich jedinej otvorenej zjazdovky stredisko znova zatvorili. Na sneh zatiaľ márne čakajú aj na nemeckej Zugspitze, kde odložili štart.

Teplé počasie a váhajúca zima tak urobila čiaru cez rozpočet mnohým alpským strediskám. To v susednom Česku, kde sa na skorý štart sezóny nedá spoľahnúť takmer nikdy, zatiaľ všetko šlape ako má - aspoň teda na Monínci, kde začiatkom novembra spustili zasnežovaciu techniku a v sobotu už privítajú prvých lyžiarov na 600 metrov dlhej zjazdovke. O týždeň by sa malo otvárať aj ďalšie české stredisko Branná v Jeseníkoch. A u nás v Jasnej aj v Tatranskej Lomnici sa vďaka poklesu teplôt v posledných dňoch pustili práve dnes ráno do technického zasnežovania. Do slávnostneho štartu sezóny tam ostávajú dva týždne.

A teraz o počasí: Ak denne sledujete predpovede v nádeji, že sa konečne ochladí a zasneží, máte sa na čo tešiť! Chladnejšie počasie očakávame už v záveru tohto týždňa, a hoci víkend ešte žiadne veľké zrážky neprinesie, teploty okolo nuly už viacerým (nielen alpským) strediskám umožní vytiahnuť snežné delá a spustiť techniku. Na našich horách by sa mohli počas nedele objaviť 2 cm nového snehu.

Počas nasledujúceho týždňa sa brázda vysokého tlaku dostane nad strednú Európu a prinesie chladný vzduch zo severovýchodu. Najmä v pondelok, utorok a v stredu bude veľmi chladno, v nadmorských výškach okolo 1500 metrov v Alpách očakávame mrazy až v dvojmiestnych hodnotách, mrznúť by malo aj v nížinách. Aktuálne modely predpokladajú, že snežiť by malo najmä v pondelok a v utorok, a to aj v dolinách. 

 

Predpoveď množstva snehu na horách v najbližších 10 dňoch (windy.com)

 zdroj: windy.com 

Pre zobrazenie predpovede na 10 dní kliknite na "Next 10 days" na spodnej lište mapy 

 

Novinka zimy 18/19: Nová prehľadná infografika


Túto zimu vám každý týždeň prinášame jednoduchú infografiku, z kterej jediným pohľadom získate prehľad, aké sú snehové podmienky v hlavných lyžiarskych oblastiach. Na kažý kúsok infografiky si navyše môžete kliknúť a dozvedieť sa tak ešte väčšie detaily. :)