Slovak

Otvárajú sa ďalšie slovenské zjazdovky - snehu je však stále málo!

12. december 2019 | OnTheSnow

Správy z regiónu: Švajčiarsko, Česká republika, Taliansko, Slovensko, Rakúsko

Vrátna - pohľad na Paseky (11.12.2019)

Vrátna - pohľad na Paseky (11.12.2019)

Copyright: facebook | Vrátna Malá Fatra

Aj keď je december už takmer v polovičke, prírodného snehu na slovenských horách veľa nie je. O to viac snehových diel vyrábajúcich technický sneh možno vidieť na svahoch lyžiarskych stredísk. Prví lyžiari si už slovenskú lyžovačku mohli vychutnať minulý víkend. A tento víkend sa spúšťa lyžiarska sezóna v ďalších skiareáloch. Chcete sa ísť cez víkend lyžovať? Povieme vám, kde už bude otvorené. 

Alpské lyžiarske strediská, aspoň tie vyššie položené, sa na nedostatok snehu sťažovať nemôžu - v posledných dňoch snežilo najmä vo Francúzsku a vo Švajčiarsku, veľmi dobré snehové podmienky však majú aj v Rakúsku a v Taliansku. Oblačné počasie so snežením bude nad Alpami prevládať až do nedele. 

 

Slovensko a snehové podmienky

Ako sme už spomínali, prvé lyžiarske strediská sa pre lyžiarov otvorili už minulý víkend, kedy sa lyžovalo na troch zjazdovkách na Štrbskom Plese, na troch zjazdovkách v Jasnej a takisto na Záhradišti na Donovaloch. Prví lyžiari si našli cestu aj na Krahule či do Litmanovej

 

► Kde sa bude lyžovať tento víkend?

Zasnežovanie v Tatrách napreduje, a tak v Jasnej už od piatku 13.12. spúšťajú prevádzku lanovky Funitel z Priehyby na Chopok. Na južnej strane budú premávať lanovky z Krupovej na Srdiečko a zo Srdiečka na Kosodrevinu. 

Stav zasnežovania v Jasnej k 13.12.2019  - © TMR, a.s.

Stav zasnežovania v Jasnej k 13.12.2019

Copyright: TMR, a.s.


Prvý krát sa otvoria aj zjazdovky v Tatranskej Lomnici, kde na vysnežení zjazdoviek takisto pilne pracujú. Na lyžovačku v Lomnickom sedle si budú lyžiari musieť ešte počkať - keďže zjazdovka nemá technické zasnežovanie a lyžuje sa tu len na prírodnom snehu, treba počkať, kým napadne dosť prašanu. 

Lyžovať sa začne aj v Západných Tatrách - Ski Roháče Spálená dnes na facebooku ohlásili, že v sobotu otvárajú zimnú sezónu. Na Strednici bude od soboty otvorená zjazdovka od parkoviska a dva vleky. Lyžovať sa v sobotu začína aj v stredisku Bachledka Ski&Sun.

Otvorenie lyžiarskej sezóny na Pasekách ohlásila aj Vrátna. Hoci stále bojujú s nepriaznivým počasím, rozhodli sa spustiť aspoň vlek Leitner a prislúchajúcu zjazdovku Školská, a to za cenu 10 eur na deň. Pôsobivé fotky z priebehu zasnežovania si môžete pozrieť v našej galérii nižšie. 

Galéria

Vrátna - pohľad na Paseky (11.12.2019) - © facebook | Vrátna Malá Fatra
Zasnežovanie vo Vrátnej - © Vrátna Malá Fatra - facebook
Zasnežovanie vo Vrátnej - © Vrátna Malá Fatra - facebook
Zasnežovanie vo Vrátnej - © Vrátna Malá Fatra - facebook

Zobraziť všetko


Slávnostné otvorenie prvých dvoch zjazdoviek ohlásil aj Telgárt. Na Stodolisku a Javorinke sa bude od soboty lyžovať za 10 eur na deň (juniori 8 eur, deti 6 eur). V sobotu spúšťa lyžiarsku sezónu aj kysucké stredisko Snowparadise Veľká Rača, lyžovať sa bude na Dedovke.

V piatok spúšťajú skúšobnú prevádzku na Pezinskej Babe. V prípade, že dobré podmienky vydržia, bude sa na Babe lyžovať aj po celý víkend. V sobotu sa otvára sezóna aj na Orave - lyžovať sa bude aj v stredisku Grúniky - Sihelné, a to na hlavnej zjazdovke.

 

► Aké počasie bude tento víkend na Slovensku?

Predpovede uvádzajú oblačné až zamračené počasie, vo štvrtok na západe so snežením v polohách nad 400 m.n.m. V piatok na mnohých miestach sneženie, na západe od 300 m.n.m, na severe a východe od 500 m.n.m., v nižších polohách dážď. V sobotu miestami ubúdanie oblačnosti, na mnohých miestach dážď so snehom alebo vo vyšších polohách sneženie. Predpovede na nasledujúci týždeň však zatiaľ veľmi priaznivé nie sú, podľa všetkého príde opäť teplý front a prinesie nadpriemerne vysoké teploty.

 

Aktuálne snehové podmienky v slovenských strediskách

 

Poľsko a snehové podmienky

Napriek nedostatku prírodného snehu už lyžiarsku sezónu v Poľsku otvorilo viacero lyžiarskych stredísk, ktorým sa podarilo zjazdovky technicky vysnežiť. Ak teda plánujete zájsť na lyžovačku k severným susedom, na výber máte okolo 20 skiareálov vrátane Szczyrku Mountain Resort.

 

Aktuálne snehové podmienky v poľských strediskách

 

Česká republika a snehové podmienky

V Česku tiež bojujú s nedostatkom snehu, a tak je výber zjazdoviek na lyžovačku stále len veľmi obmedzený. K zopár otvoreným strediskám (Černá hora, Malá Úpa, Bílá, Branná, Hrubá Voda a Ski aréna Karlov) sa od piatku pridáva najväčší české stredisko Špindlerův Mlýn, kde budú nateraz lyžiarom k dispozícii iba tri zjazdovky. Lyžiarov v Krušných horách poteší otvorenie Skiareálu Klínovec, takisto však len v obmedzenom režime.

 

Aktuálne snehové podmienky v českých strediskách

 

Rakúsko a snehové podmienky

Vorarlberské a tirolské strediská hlásili začiatkom tohto týždňa až do 50 cm nového snehu, napr. Lech Zürs, Stubai či Silvretta Montafon. V Rakúsku je aktuálne otvorených už okolo 100 lyžiarskych stredísk, ďalšie sa otvárajú tento víkend.

Zo stredísk, ktoré zvyknú často navštevovať aj slovenskí lyžiari, je už otvorený Stuhleck, kde na 8,5 km upravených zjazdoviek leží od 30 do 60 cm snehu. Od minulého víkendu sa lyžuje aj v Mönichkirchen - Mariensee, kde je upravených 6 zjazdoviek a snehu do 30 cm. Otvorený je aj Hinterstoder v Hornom Rakúsku

Čo sa počasia týka, do víkendu pekne a jasno, víkend so zrážkami (aj dažďovými), dalšia vlna sneženia sa očakáva od pondelka.

  

 

Aktuálne snehové podmienky v rakúskych strediskách

 

 

Taliansko a snehové podmienky

V Taliansku v ostatných dňoch veľmi nesnežilo, počas víkendu si viaceré strediská pripísali 10-20 cm čerstvého snehu. Lyžuje sa už vo viac ako 100 lyžiarskych strediskách, pričom najzasneženejšie skiareály v Trentine atakujú hranicu 400 cm snehu na zjazdovkách.

 

Aktuálne snehové podmienky v talianskych strediskách

 

Francúzsko a snehové podmienky

Vo francúzskych Severných Alpách hlásia nový sneh takpovediac každý deň. Val Thorens, Chamonix, Val d'Iserre, všade tam majú až 40 cm čerstvého snehu. Pokiaľ ide o množstvo lyžiarskych príležitostí, nateraz je vo Francúzsku na výber z 40 otvorených lyžiarskych stredísk.

 

 

Aktuálne snehové podmienky vo francúzskych strediskách

 

 

Výhľad počasia v Alpách: Veľa nového snehu v západných Alpách

Chladno, teplo, sucho, mokro - aj v Alpách sa počasie strieda nezvyčajne často. Od západu prichádza ďalší front, výrazne silnejšie sneženie sa očakáva v západných alpských oblastiach, najmä vo francúzskych Severných Alpách, v Švajšiarskych Alpách, a ešte aj v Ötztalských Alpách a v Arlbergu. V Južných Alpách by malo byť počasie pokojné, vo východných oblastiach oblačno, avšak zväčša sucho. Teploty pomerne silno kolísajú, do nedele však zostane chladnejšie. Od nedele však začne do Álp prúdiť vlhký teplý vzduch, ktorý prinesie na juh hlavného hrebeňa dážď. Sneženie sa môže objaviť len v naozaj vysokých nadmorských výškach vysoko nad 2000 m, V nižších polohách na mnohých miestach aj dvojciferné plusové teploty!

  

Kde bude snežiť a kde pršať?

3-dňová snehová predpoveď Windy.com, model ECMWF

  

 

 

Zasnežené zábery z lyžiarskych stredísk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Perfektné podmienky v Lech-Zürs  - © Lech-Zuers/Facebook

Perfektné podmienky v Lech-Zürs

Copyright: Lech-Zuers/Facebook

 Les Arcs 10.12.19  - © Les Arcs/Facebook

Les Arcs 10.12.19

Copyright: Les Arcs/Facebook

  - © Les Arcs/Facebook
Copyright: Les Arcs/Facebook

  - © Chamonix/Facebook
Copyright: Chamonix/Facebook

Val Thorens (10.12.19)  - © Val Thorens/Facebook

Val Thorens (10.12.19)

Copyright: Val Thorens/Facebook

  - © Les Menuires/Facebook
Copyright: Les Menuires/Facebook

  - © Chamonix/Facebook
Copyright: Chamonix/Facebook

  - © Val Thorens/Facebook
Copyright: Val Thorens/Facebook

  - © Warth/Facebook
Copyright: Warth/Facebook

Reklama

Mohlo by ťa zaujať

Reklama

Reklama