Slovak

Dočkali sme sa! Lyžiarska sezóna sa začína!

5. december 2019 | OnTheSnow

Správy z regiónu: Švajčiarsko, Česká republika, Taliansko, Slovensko, Rakúsko

Začiatkom decembra vo francúzskom Puy Saint Vincent

Začiatkom decembra vo francúzskom Puy Saint Vincent

Copyright: Facebook Domaine skiable de Puy Saint Vincent

Celodenné mrazy silno napomohli tomu, že sa počas mikulášskeho víkendu konečne začne lyžovať aj na Slovensku! K pár centimetrom prírodného snehu totiž potrebný základ pridali aj výkonné snežné delá, ktoré od začiatku týždňa fúkali technický sneh takmer bez zastavenia. Viac sa dozviete v našom súhrne snehových správ.

V Alpách sa v ostatných dňoch počasie upokojilo a sneženie nateraz ustalo - no nie na dlho. Už o pár dní by mali prísť ďalšie výdatné zrážky. Desiatky alpských lyžiarskych stredísk sú pripravené odštartovať novú lyžiarsku sezónu už tento víkend.

 

Slovensko a snehové podmienky

Slovenské strediská po celý týždeň neúnavne zasnežovali a budú v tom samozrejme pokračovať, keď im to teploty dovolia, lebo december sa začal a prírodného snehu je toho roku oveľa menej ako vlani či pred dvoma rokmi. Vďaka výkonným systémom technického zasnežovania sa už podarilo vysnežiť 3 hlavné zjazdovky v Jasnej a takisto 3 zjazdovky na Štrbskom Plese. Práve tam sa nová lyžiarska sezóna 2019/2020 začne úplne najskôr - už zajtra, v piatok, budú môcť lyžiari prvý krát vyskúšať kvalitu snehu na zjazdovkách Interski, Turistická a Juniorská.

V sobotu potom štartuje lyžovačka pod Chopkom - na zjazdovkách Biela Púť, Pretekárska a z Priehyby na Koliesko. Ďalšie zjazdovky budú sprístupňované priebežne, podľa stupňa vysneženia. Zjazdovky v Tatranskej Lomnici by sa mali lyžiarom otvoriť už o týždeň, 14.12.2019.

Okrem tatranských zjazdoviek sa v sobotu otvoria lyžiarske možnosti aj návštevníkom Krahulí a Donovál. Na Donovaloch sa už tradične začína lyžovať na Záhradišti pri lomenej pome a vleku P2 za predsezónne lacnejšie ceny skipasov.

Počasie v najbližších dňoch bude pod vplyvom tlakovej níže, so zrážkami od stredných polôh snehovými. Podobný charakter počasia predpokladáme aj na začiatku nasledujúceho týždňa.

 

Aktuálne snehové podmienky v slovenských strediskách

 

Česká republika a snehové podmienky

Lyžiarska sezóna začína tento víkend aj v susednom Česku, a to v Krkonošiach na Černej hore a v Malej Úpe a takisto v Jeseníkoch v Ski aréne Karlov a v Brannej.

 

Aktuálne snehové podmienky v českých strediskách

 

Rakúsko a snehové podmienky

V Rakúsku tento víkend otvára sezónu veľa ďalších lyžiarskych stredísk - iba v Tirolsku vieme o viac ako 25! Už teraz sa dá lyžovať napr. v Serfaus-Fiss-Ladis, v Ski Juwel Alpbachtal-Wildschönau či v Zillertal Arene, aby sme menovali aspoň niektoré. Aktuálne si už v Rakúsku zalyžujete v takmer 50 skiareáloch. Najhrubšiu vrstvu snehu, až 290 cm, uvádzajú ľadovce Stubai a Mölltal.

Čo sa počasia týka, do víkendu pekne a jasno, víkend so zrážkami (aj dažďovými), dalšia vlna sneženia sa očakáva od pondelka.

  

 

Aktuálne snehové podmienky v rakúskych strediskách

 

 

Taliansko a snehové podmienky

Takmer 60 lyžiarskych stredísk v Taliansku je už otvorených a ponúka veľmi dobré snehové podmienky. Lyžuje sa už aj v mnohých strediskách oblasti Dolomiti Superaki. Snehu je v Taliansku naozaj veľa, za ostatných 7 dní napadlo 60-80 cm čerstvého prašanu a viacero stredísk uvádza na zjazdovkách až do 400 cm snehu!

 

Aktuálne snehové podmienky v talianskych strediskách

 

Francúzsko a snehové podmienky

Masívne sneženie vo Francúzsku prinieslo ďalší takmer jeden meter nového snehu, čo dáva strediskám vynikajúci základ pre otváranie ďalších a ďalších zjazdoviek. Napríklad vo Val d'Isere je aktuálne otvorených 61 zjazdoviek, v Tignes 39 zjazdových tratí.

 

 

Aktuálne snehové podmienky vo francúzskych strediskách

 

 

Výhľad počasia: Víkend s dažďom, od nového týždňa sneženie

V Alpách by ešte aj piatok mal byť  slnečný a jasný ako celý tento týždeň, no od soboty sa počasie začne meniť a zhoršovať, od severu príde nízka oblačnosť s dažďom. V nedeľu klesne snehová línia na úroveň 1100 metrov a na severnej strane Álp by mohlo pršať. Na pondelok a začiatok týždňa však meteorologické modely predpovedajú opäť silnejšie sneženie s klesajúcou snehovou líniou až na 600 až 1200 metrov.

  

Kde bude snežiť a kde pršať?

3-dňová snehová predpoveď Windy.com, model ECMWF

  

 

 

 

Galéria

Začiatkom decembra vo francúzskom Puy Saint Vincent - © Facebook Domaine skiable de Puy Saint Vincent
Pes Aron dohliada na kvalitu nového snehu... V Telgárte sa zasnežuje! - © facebook | Ski Telgárt
Zasnežovanie v českej Ski Aréne Karlov - © facebook | Skiareál Klobouk
Prípravy na spustenie lyžiarskej sezóny v Jasnej - © TMR, a.s.

Zobraziť všetko

 

Reklama

Reklama

Reklama