Slovak

Festivaly a koncerty na záver sezóny: Oslavujte, kým je ešte sneh

"Snowbombing Party" v Mayrhofen

"Snowbombing Party" v Mayrhofen

Copyright: snowbombing.com/ TVB Mayrhofen

Viaceré zábavné podujatia k záveru sezóny sa pomaly stávajú kultom v mnohých alpských lyžiarskych strediskách. Počet fanúšikov rozličných festivalov na snehu a live koncertov na vrcholkoch hôr v Rakúsku, Švajčiarsku aj v Taliansku každý rok narastá. A niet sa čo čudovať, vedľa hrejivého slnečného svitu, potešenia z jemného jarného firnu a lákavých nízkych cien skipasov priťahujú návštevníkov aj mnohé zvučné mená svetových hudobných hviezd. Prinášame vám tipy na tradičné, ale aj na celkom nové najzaujímavejšie eventy, ktoré vás čakajú ešte pred koncom tejto zimy.

 

Športové, hudobné, kultové - sprievodca po najlepších alpských podujatiach


Mayrhofen/Tirolsko: Ibiza na snehu

Kým v tradičných horských chatách a na uliciach pod holým nebom sa odohrajú rozličné horúce a upotené oslavy a párty, v Mayrhofene bude kraľovať "Snowbombing". Tento rok v termíne od 3. do 8. apríla. Z malej akcičky pre zasvätených, kde sa pred 17 rokmi stretli DJovia z Británie, Holandska a Belgicka, sa postupom času stalo veľké medzinárodné podujatie, na ktorom sa už objavili aj také hviezdy klubovej scény ako The Prodigy, Andy C, Bastille, Fatboy Slim, jungle, Skepta, Slaves, Jamie Jones, Netsky Live či Oliver Heldens. Milovníci hudby, fanúšikovia snehu a prívrženci slnečných lúčov mieria do údolia Zillertal - minuloročný víťaz Brit-Awards, Dizzee Rascal o tomto festivale vyhlásil, že je čosi ako "Ibiza na snehu" (Tel. 0043/5285/6760, www.mayrhofen.at). 


Údolí Gastein: Jazz na snehu

V údolí Gastein sa každý rok koná slávny Snow Jazz Festival, kde sa stretávajú svetoznámi jazzmani. Toho roku tento festival prebieha od 10. do 19. marca. Na začiatku sa predstaví dámsky Tiptons Sax Quartet sprevádzaný Robertom Kainarom na bicie a percuse. Ďalší deň sú na programe slávne árie z talianskych opier v podaní hviezdneho klaviristu Danila Rea a hráča na trubku Flavia Boltra, ktorí vystupujú v spoločnom projekte "Opera". K modernému umeniu posunie návštevníkov moderné klavírne trio SHALOSH z Izraela. Koncertná sála v Dorfgasteine zase ponúkne funky hudbu so salzburským nonetom KOSMOTRON a v Bad Gasteine návštevníci uvidia a vypočujú si experimentálnu a elektronickú hudba so sólovým vystúpením huslistu Simona Fricka. Kompletný program nájdete na homepage gastein.com. (Tel. 0043/6432/3393-0, www.gastein.com).


Alpe di Siusi/Dolomity, južné Tirolsko: Swing pod Schlernom

Už jedenásty raz pozývajú obce a horské chaty v okolí Alpe di Siusi na alpský hudobný festival s názvom "Swing on Snow", tento rok sa koná v týždni od 19. do 26. marca. Hudobný program je atraktívny, nevšedný a pestrý: Od vášnivého tanga miešaného s klasikou cez balkánsky swing so swingom juhotirolským, až po skupinu Neoländler zo Švajčiarska, ktorá poteší poslucháčov hrou na veľké množstvo hudobných nástrojov, od brnkacej harfy cez basu až po citar. Britký jazz sa spustí v podaní Jazzbanditen, ktorí miešajú jazz s popovou, tanečnou aj filmovou muzikou. Zájsť môžete aj na koncert Kerberbrothers, Jütz, Revensch, Spafudla, Die Strottern & Blech či kapely Swing on Snow Band (Tel. 0039/0471/709600, www.seiseralm.itwww.swingonsnow.com). 


Sölden/Tirolsko: Elektronický a multi-športový festival

V Söldene frčia rôzne párty po celú zimu. V apríli však doslova jedna akcia strieda druhú. Na jar roku 2012 odštartovala v Söldene nádherná tradícia koncertov "Electric Mountain Festival", po minulých ročníkoch, kde excelovali hviezdy ako David Guetta alebo DJ Antoine sa tento rok 6. a 7. apríla predstaví na vysokohorskom pódiu pod holým nebom Nervo, Rudy & Shany, Askery, Feiner, Quintino, Ravitez, Ostblockschlampen, Bassjackers, Afrojack či Averro. Sölden se na dva dni stane hlavným centrom dýdžejov v Alpách. Veľké mená žánru Electric Dance Music pritiahnu do Ötztalu stovky fanúšikov. V rámci šiesteho ročníka Electric Mountain Festivalu môžete vďaka kombinovanej vstupenke striedať lyžovanie na perfektných söldenských zjazdovkách a párty-maratón - schválne, čo vás unaví viac (Tel. 0043/57200200, www.soelden.com). 


Ischgl/Tirolsko: Všetko pripravené na superstars

Až päť podujatí organizuje v apríli lyžiarsky areál v Ischgli pri príležitosti záverečného mesiaca lyžiarskej sezóny. Zavítať môžete na vrcholnú udalosť, akou je festival "Sterne Cup der Köche" 2. a 3. apríla, na kombinovaný lyžiarsko-gastronomický event "Ski WM der Gastronómia" 5. a 6. apríla, a všetci návštevníci sa môžu tešiť aj na špičkové hviezdy, účinkujúce na Idalpu. Na veľkonočnom koncerte Top of the Mountain predstaví na veľkonočný pondelok (16.4.) pesničky zo svojho aktuálneho albumu "Hey" Andreas Bourani. 23. apríla potom pozýva Samnaun na švajčiarskej strane na jedinečný koncert, na ktorom vystúpi americká speváčka Anastacia. A na záverečnom legendárnom koncerte Top of the Mountain 30. apríla to rozbalí talianska hviezda Zucchero, chýbať nebudú hity z jeho albumu "Black Cat", alebo hitovky "Baila" či "Diavolo In Me". (Tel. 0043/50990100, www.ischgl.comwww.samnaun.ch). 


Lech am Arlberg/Vorarlbersko: Nostalgická tanečná párty

Hudobný festival "Tanzcafé Arlberg" roztancuje počas prvých dvoch aprílových týždňov všetkých návštevníkov slnečných terás aj tienistých barov v Lech aj v Zürs, bude znieť swing, boogie, jazz i Big Band. Nostalgický jazz sa stretne s britkým elektro-Bite, moderné popové pesničky budú striedať melódie zašlých časov, na jednom mieste sa stretnú lyžiari a milovníci hudby. Začiatok festivalu je 2. apríla na Sonnenburgu v Oberlechu. Večer vystúpi v Cottage pube Tankus de Henge. Na festivale budú až do 17. apríla účinkovať kapely ako Bebo Best & the Super Lounge Orchestra, Sugar Daisy 's Hot Club, Flash Mob Jazz, Full Supa Band, Vaseva, Richi Loidl & Friends, Riot Jazz Brass Band, Emma Bale, tape Five, Lamuzgueule, Flo's Jazz Casino, Leslie Clio, Purzelbear Swing Club, The Sugar Sisters, Gefilte Swing a Farrapo & The Swinging Junkies. (Tel. 0043/5583/2161-0 (Lech), Tel. 0043/5583/2245 (Zürs), www.tanzcafe-arlberg.atwww.lech-zuers.at). 


Alta Badia/Dolomity, južné Tirolsko: Retro-Párty 

Cez víkend 1. a 2. apríla sa v Alta Badia v juhotirolských Dolomitoch odohrá druhý ročník úspešného retro podujatia. Staré dobré časy a veľa romantiky budete môcť zažiť na zjazdovkách ako aj v celom údolí. V sobotu večer budú všetky miestne lokály pripravovať program so zameraním na konkrétne historické obdobie. Každý bar a každá reštika bude patrične vyzdobená, bude ponúkať gastronomické menu z daného obdobia a chýbať nebude ani hudobný sprievod, samozrejme tiež dobový. Aj horské chaty budú ponúkať menu a špeciality "zlatých čias". V reštaurácii La Bercia - La Villa sa v sobotu o 20. hodine rozprúdi tematická Vintage Party. Nostalgia bude vládnuť aj nedeľným lyžiarskym pretekom na zjazdovke La Para: Zúčastniť sa môže ktokoľvek, kto bude mať na nohách staré lyže. Skvelú zábavu sľubuje aj slávnostné udeľovanie cien v Après-Ski-Bare L'Murin, kde sa budú v rámci módnej súťaže hodnotiť a oceňovať najoriginálnejšie kostýmy (Tel. 0039/0471/836176, www.altabadia.org, prihlášky na preteky lavilla@altabadia.org). 

Snowbombing Párty - Mayrhofen  - © snowbombing.com/ TVB Mayrhofen

Snowbombing Párty - Mayrhofen

Copyright: snowbombing.com/ TVB Mayrhofen

St. Anton am Arlberg/Tirolsko: Nalaďte sa na kultový pretek "Weiße Rausch" 

V St. Anton am Arlberg sa víkend 7.-9. apríla ponesie plne v duchu soulu, blues, funku a jazzu: Živé koncerty v uliciach mesta aj v areáli lyžiarskeho strediska sú súčasťou trojdňového festivalu ladeného do južanského štýlu, s podtitulom "New Orleans meets Snow". Vrcholom tohtoročného programu je sobotňajšia bluesová noc s Blues Bandom Markusa Lindera a s "Vasti Jacksonem" priamo z New Orleans. Vyzerá to ako ten najlepší spôsob, ako sa naladiť na legendárne lyžiarske preteky "Weiße Rausch", ktoré sa konajú 22. apríla. V pretekoch s hromadným štartom z Valluga odštartuje naraz všetkých 555 lyžiarov, snowboardistov a bežkárov, pred nimi leží deväť kilometrov dlhý zjazd do St. Anton, na ktorom klesnú o 1350 výškových metrov. Najrýchlejší pretekári dorazia do cieľa počas siedmich minút a pár sekúnd, lepší priemer je kdesi medzi 11 a 18 minútami (Tel. 0043/5446/22690, www.stantonamarlberg.com). 


Obertauern/Salzbursko: Lyžiari hľadajú poklad

Záver sezóny s "Gamsleiten-Kriterium" 16. a 17. apríla bude isto vzrušujúci - po bujarej párty, plánovanej ne 16. apríla, na ktorej sa budú žrebovať lístky a štartovacie čísla sa lyžiari aj účastníci žúrky stretnú na druhý deň na obľúbenej zjazdovke Gamsleiten 2 a pustia sa do hľadania pokladu. Po svahu bude rozmiestnených (a dômyselne skrytých) 30 truhlíc s pokladom, avšak iba v jedinej nálezca objaví kľúč k hlavnej výhre - k osobnému automobilu BMW X1 (Tel. 0043/6456/7252, www.obertauern.com). 

Párty v Obertauern  - © Tourismusverband Obertauern

Párty v Obertauern

Copyright: Tourismusverband Obertauern

Kitzsteinhorn/Salzbursko: Grill & Chill vo večnom ľade

Tradičný jarný "Kitzsteinhorn Frühlingsfest" sa tento rok koná od 28. apríla do 1. mája, a chýbať nebude zábava na širokých voľných ľadovcových svahoch, Freestyle-Action v snowparku, testovanie úplne nových lyží a boardov - modelov budúcej sezóny a uvoľnená atmosféra s živou hudbou na slnečnej terase. Kitzsteinhorn aj tento rok ponúkne pestrý mix jarných zážitkov na ľadovcovom snehu. (Tel. 0043/6547/8700, www.kitzsteinhorn.at; www.zellamsee-kaprun.com). 


Graubünden: Prvotriedny horský festival

Festival Arosa Electronica bude od 12. do 18. marca v Graubünden hostiť zvučné mená elektronickej hudby ako sú Oliver Koletzki, Anja Schneider, Einmusik, Adana Twins, Karotte, Re.You, Marcus Meinhardt, Sabb či Smash TV. Vrchol celého podujatia bude koncert Openair Arosa, na ktorom si všetci lyžiari-vyznávači elektronickej hudby zaručene prídu na svoje. Viac info: Arosaelectronica.com


St.Moritz: Engadin hore nohami

Fanúšikov elektronickej tanečnej hudby poteší tento rok už štvrtýkrát St. Moritz Music Summit, v rámci ktorého sa od 24. do 26. marca predstavia medzinárodne uznávaní dýdžejovia priamo v lyžiarskom stredisku St. Moritz. V klube Vivai to bude hučať ako v úli, tešiť sa môžete na live DJ sety, ale hrať sa bude aj v horských chatách El Paradiso, v QN-Bare, v King's Clube a v Sternbare Marguns. (Info: Musicsummit.ch)

Galéria

"Snowbombing Party" v Mayrhofen - © snowbombing.com/ TVB Mayrhofen
Koncert Top of the Mountains v Ischgli - © TV Paznaun/Ischgl
Apres-ski párty v Obertauern - © Tourismusverband Obertauern
Dievčatá sa zabávajú - Sölden (Ötztal) - © Rudi Wyhlidal/Ötztal Tourismus

Zobraziť všetko

Crans-Montana: Párty od Matterhornu až po Mont Blanc

Žúrka v 2208 metroch: Od 6. do 9. apríla sa vo Wallis koná Caprices-Festival, kde prisľúbili účasť Adriatique, Apollonia, Marco Faraone, Sonja Moonear a množstvo ďalších. Nech už si festivalovú atmošku budete vychutnávať v klubu Moon na dosah od zjazdoviek pri parkovisku Barzettes, alebo v klubu Cry d´Er - Club d´Altitude, čaká vás tak či tak nezabudnuteľný zážitok. Inovácia a elektronická muzika tu splynie do dokonalej harmonickej dvojice, ktorá vás položí na lopatky. www.caprices.ch


Hochzeiger-Pitztal: Keď sa oheň spojí s ľadom

Keď sa na snehu objaví oheň, môže z toho vzniknúť jedine impozantné predstavenie. 11. apríla sa lyžiarske stredisko Hochzeiger-Pitztal premení na svet žiariaceho ľadu. Hochzeiger Fire & Ice ponúkne impozantné predstavenie na strednej stanici lanovky - celý horský hrebeň bude vysvietený ako za denného svetla. O šesť dní neskôr, 17. apríla, sa začne 25. ročník festivalu Pitztaler Schneefest. Vstup je zadarmo, baviť sa môžete v stane v Mandarfen od poludnia až do neskorých nočných hodín. Po Frühshoppech o jedenástej a po tradičnom narazení prvého piva o 14. hodine sa o štvrť na tri objavia "Sumpfkröten", po nich asi od pol deviatej "Torpedos New Generation". Ďalšie informácie: www.pitztal.com


Saas-Fee: Sprievod "Apres-Ski-Parade" na oslavu konca sezóny

22. apríla prejde cez Saas-Fee veľkolepý sprievod Apres-Ski-Parade, na ktorom sa budú podieľať horské chaty Burgener, Restaurant Moulin, Black-Bull Arena, Hotel Bristol a Hotel Mistral. Už po šiesty krát dá lyžiarske stredisko všetku svoju plochu k dispozícii oslavychtivým lyžiarom, od lyžiarskej chaty Burgener až po Hotel Mistral. V lyžiarskom rezorte môžete v ten deň stretnúť aj špeciálny roztancovaný Pártymobil, ktorý bude križovať ulice aj stredisko a jeho plošina poslúži ako mobilný tanečný parket pre mladých aj starších. Takmer ako v Riu! Info: www.saas-fee.ch

 

Veľa zábavy na jarných oslavách v lyžiarskych strediskách, nech už si jar na svahoch užívate kdekoľvek!

Reklama

Mohlo by ťa zaujať

Reklama

Reklama