V poslednej časti nášho seriálu o novinkách v lyžiarskom výstroji na zimu 2017/18, ako ich prezentovali svetoví výrobcovia na mníchovskom veľtrhu ISPO si pozrieme zimné športové oblečenie - nové bundy, nohavice aj rukavice.

Pravdu povediac, prevratné novinky sa v odbore zimných športových odevov neobjavili. Oveľa viac sa toho udialo v segmente lyží, lyžiarskej obuvi, prilieb atď. ako v oblečení. Čiže - aké vylepšenia človek ešte môže očakávať od lyžiarskych búnd?

Dobre, zopár nových trendov by sa našlo: Plné prešívanie, 3D strih, laserom vyrezávané odvetrávanie, takmer žiadne švíky, všetranné využitie, predĺžené a "párka" strihy pre freeriderov a tiež ekologická a udržateľná výroba športového oblečenia - aj ta bola jednou z tém tohtoročného ISPO.

Pri výrobe sa používa čoraz zložitejších metód, v oblečení sa kombinuje veľa rôznych materiálov, napríklad vetruodolné pásy na predku bundy s bezšvovými úpletovými pásmi na rukávoch a chrbte, 3-vrstvové zóny s výplňou z peria spolu s dvojvrstvovými plochami a syntetické izolačné výplne sa zakomponovanou perovou vrstvou pre ešte väčšiu hrejivosť. Na ISPO sme teda videli naozaj veľmi zložité odevy - bude záležať už len na kupujúcich, či toto všetko naozaj potrebujú a chcú za to aj minúť patričnú sumičku.

Podstatná časť, možno až väčšina všetkých inovácií v odevnom priemysle sa týka oblečenia pre rastúcu klientelu freeriderov a vyznávačov ski-tour a splitboardingu. Mnohí výrobcovia čoraz dômyselnejšie riešia znižujúcu sa hmotnosť samotného oblečenia, jeho pružnosť (elasticitu), flexibilitu a pevnosť materiálov. Ešte viac sa zapracovalo na dôležitých tepelných izoláciách pre použitie v snehu, a tak sme videli napr. izolácie Polartec Alpha, G-Loft, PrimaLoft Gold Active, PrimaLoft Black Eco alebo Firewall Magma. To všetko sú technológie, ktoré majú zároveň hydrofóbne a priedušné vlastnosti. Kombinuje sa v nich niekoľko high-tech materiálov. Ako napríklad v hybridných nohaviciach na ski-tour Narek/Nolana od značky Ziener zo softšelu odolného proti oderu so strečovými klinmi na lýtkach, s postrannými ventilačnými vsadkami a nepremokavým a větruodolným softšelom na prednej strane. Lyžiari, ktorí sa venujú ski-touru a zameriavajú sa najmä na stúpanie, nájdu v nových kolekciách outfity, ktoré nepremoknú a ak už prídu do styku s vodou, veľmi rýchlo schnú. Laserom perforovaná látka v oblasti chrbta a inteligentné vsadky zo sieťoviny v podpazuší z búnd výborne odvádzajú vlhkosť, dobre odvetrávajú a zároveň privádzajú čerstvý vzduch k telu. Vzdušná 3D sieťovina na ramenách zaručuje, že pod popruhami ruksaku sa lyžiar nezapotí.

V kolekciach oblečenia na sezónu 2017/18 prevažujú prírodné a zemité farby, čoraz viac sa objavujú tlmené odtiene a štýlovo zakomponovaný tón v tóne. Najmä v prémiových kolekciach sme začastým naďabili aj na kompletne čierne sety.

Pokiaľ ide o použité materiály a technológie, všetky boli testované z hľadiska ekologickej záťaže pri ich výrobe a z hľadiska zdraviu škodlivých látok. Veľa výrobcov športového oblečenia si dalo za cieľ začať vyrábať nové kolekcie odevov bez použitia nebezpečného PFC najneskôr do roku 2020. A viaceré značky už sa s týmto problémom vysporiadalo v roku 2017, keď za PFC našli dôstojnú a bezpečnú náhradu.

V nasledujúcich odkazoch nájdete ďalšie podrobnosti k najzaujímavejším odevným novinkám jednotlivých výrobcov.

» 14 nových modelov rukavíc od Black Diamond

» Helly Hansen predstavuje «Life Pocket» a ULLR Powder Suit

» Gore sa sústredí na pružnosť a priliehavosť

» Ortovox pracuje s nepremokavou merino Swiss Wool

» VAUDE pokračuje v ceste udržateľnosti

» Ziener má novú kolekciu Activewear na zimu 17/18

» Bez peria: Nová tepelná izolácia od Marmot

» The North Face používa priedušnú izoláciu a FuseForm™ GORE-TEX® 

» Bunda ProKnit od Picture získala ocenenie ako najlepšia hybridná vrchná bunda

» Nové modely rukavíc od Hestra

» Trojvrstvová bunda a nohavice Rollercoaster od Houdini