V sektore lyžiarskej obuvi je možné sledovať oveľa zaujímavejšie a dôležitejšie trendy ako na trhu s lyžami. Kým pri lyžiach je dosť ťažké pozorovať naozajstnú inováciu, výrobcovia lyžiarskych topánok sa s potešením a zaľúbením pohrávajú s témou "individuality", ktorá rezonovala aj na tohtoročnom veľtrhu ISPO. Každá noha je totižto iná, čo už zistili aj športové značky, a púšťajú sa do prispôsobovania lyžiarok doslova na mieru.

 

Individualita nado všetko

Možnosť prispôsobiť lyžiarske topánky tvaru nohy zákazníka ponúkajú už všetci výrobcovia bez rozdielu, teda nielen priekopníci Fischer, Tecnica, Salomon, Head či Atomic. Lyžiarky sú vyrobené z rozličných materiálov a s využitím rôznych postupov, obecne však platí, že sa alebo úplne, alebo aspoň čiastočne formujú do správneho tvaru zohrievaním. Je však jasné, že ani vďaka novým technológiam, ako je napríklad 3D-Scan od Fischer, nie je zaručené, že bude zákazník vďaka jednoduchej úprave chránený od ďalších podliatin a otlakov.

Napriek technológiam, stále platí, že aby lyžiarky dobre sedeli a boli vytvarované precízne, sú na to potrebné zlaté ručičky šikovných servisákov, ktorí ešte tu dobrúsia škorupinu, tam poklepú kladivkom... A možno práve toto je dôvod, prečo aj obchodníci vnímajú predaj lyžiarskej obuvi tak pozitívne - toto je totiž moment, kedy si vďaka dobrým a kvalitným službám môžu urobiť dobré meno a v podstate ukázať konkurencii z e-shopov chrbát. A zákazník dobrú službu veru víta, cez internet vám lyžiarky nikto nenaformuje a - úprimne - kto už by chcel lyžovať s večne rozbolavenými nohami z nedobre vyformovaných topánok?

 

Ľahšie, výkonnejšie, precíznejšie - a s ohrievaním

Vedľa formovania lyžiarskej obuvi bolo na veľtrhu ISPO 2017 zaujímavé sledovať tohtoročné high-end modely jednotlivých značiek. V segmente lyžiarskej obuvi na skitour sa aj naďalej znižuje hmotnosť a zlepšujú sa použité technológie. V oblasti všestranných Allmountain lyžiarskych topánok, freeridových topánok aj lyžiarok na zjazdovky sa pozornosť výrobcov sústredí na perfektný prenos sily. Vo všetkých spomínaných segmentoch sa výrobci snažia aj naďalej vylepšovať a optimalizovať kvalitu, výkon aj komfort, a to s použitím rozličných materiálov.

Aj tu sa objavujú niektoré špeciálne technológie, napríklad K2 predstavil na sezónu 2017/2018 prvý krát kolekciu lyžiarskych topánok so zabudovaným výhrevným systémom.

 

Podrobnejšie informácie o novinkách jednotlivých výrobcov nájdete v článkoch nižšie:

» K2 predstavuje štyri modely lyžiarskych topánok so zabudovaným vyhrievaním

» Salomon má nové high-end lyžiarky X-Max Race 130

» Atomic rozširuje sériu lyžiarskej obuvi o o Ultra XTD a Backland Ultimate

» Fischer využíva na formovanie lyžiarskych topánok nové technológie

» Scott S1: Inovatívna konštrukcia nových ski-tourových topánok

» Tecnica: Lyžiarky Cochise 130 DYN, dámske Women2Women a formovanie topánok

» Marker GripWalk: Všestranné podrážky a viazanie

» Dahu rozvinul svoj koncept « topánky v topánke »

» Rossignol má novú freeridovú obuv Track a revidovanú kolekciu Hero

» La Sportiva predstavuje viacero nových ski-tourových lyžiarskych topánok

 

 

Prečítajte si aj, ako sa vyvíjajú Trendy v segmente lyží 2017/2018