Každý rok na prelome januára a februára predstavujú výrobci zimného športového výstroja na veľtrhu ISPO v Mníchove novinky a inovácie na nadchádzajúcu zimu. Toho roku sa veľtrh konal 5.-8. februára, kedy sa celý lyžiarsky priemysel, obchodníci, novinári aj veľa hviezd a hvezdičiek z oboru sústredilo v bavorskom hlavnom meste, aby predviedli to najlepšie a najnovšie, čo si na ďalšiu zimu pripravili, a diskutovali o trendoch a vývoji zimného výstroja.

Na ISPO je vždy rušno, a tak bolo aj tentokrát. Na veľtrhu sa predstavilo viac ako 2.500 vystavovateľov, cez výstavné priestory prešlo na 85.000 odborných návštevníkov. My sme boli pri tom a zisťovali sme pre vás, aké trendy v segmente lyží sa rysujú na sezónu 2017/2018.


Lyže: Trendy na sezónu 2017/2018


Na ISPO sme mohli pozorovať nové trendy v segmente lyží na ďalší rok, hoci - uprímne povedané, žiadne významné technické inovácie sme neodhalili. Trendom, ktorý je veľmi zreteľný, je oveľa väčšie sústredenie výrobcov lyží špeciálne na dámy. Na trhu sa objaví nie iba zopár modelov dámskych lyží, ale rovno celé kolekcie odľahčených lyží, vyrobených špeciálne pre dámy. Na tento trend sa zameriava napríklad Head, Fischer či Blizzard. Títo výrobcovia predviedli na na ISPO zjazdové lyže, ktoré vážili menej ako jeden kilogram!

Z hľadiska použitých materiálov vidíme dnes takmer pri všetkých značkách v konštrukcii lyže drevené jadro (topoľ, buk, balza atď.), vrstvu titanálu (sčasti kvôli ešte väčšej redukcii hmotnosti lyže, niekedy však vyložene iba ako výstuha), stále viac sa objavujú moderné materiály ako grafén, ľan či flíz - v nich je naozaj z čoho vyberať. Trendom je však aj tvar a celková "súhra" lyže, dosky pod viazanie a viazania - najväčší dôraz je pritom kladený najmä na výkon. Niektorí výrobci zužitkovali skúsenosti, dojmy a ohlasy zo Svetového pohára a premietli ich do lyží pre koncových užívateľov, teda bežných lyžiarov - lyže sú tak ešte športovejšie.

A ďalší trend: Veľa výrobcov zistilo, že bohatí zákazníci nepozerajú na každé euro a nezáleží im na tom, či za nové lyže minú 500 či 1000 euro. A preto takmer všetky značky ponúkajú najlepšie, dalo by sa povedať výstavné modelové série, v ktorých je použité všetko know-how a všetky super hi-tech najkvalitnejšie materiály. Taká kvalita spracovania samozrejme čosi stojí, zákazníkov to však zrejme neodradí. Aspoň výrobcovia s tým rátajú. Uvidíme, či im ďalšia zima dá za pravdu.

K novým technológiam na sezónu 2017/2018 patrí okrem iných Servotec od Atomic, 3D-Glass od Völkl, Arrow od Elan či C/FX od Salomon. 

 

➽ Rýchly prehľad, ako vyzerajú najnovšie modely lyží, ako aj lyžiarskych topánok, okuliarov, prilieb a oblečenia, si urobíte v našej fotogalérii

»»» ISPO 2017 Mníchov: Novinky v zimnom športovom výstroji 17/18 «««