Horné Štajersko, najbližší zimný raj medzi Štajerským Semmeringom, oblasťou Mariazellu, pohorím Hochschwab a Eisenerzskými Alpami, je vzdialené len na skok. Len čo sa v Hornom Štajersku začnú z oblohy sypať prvé snehové vločky, Dedovi Mrázovi ihneď zahatajú cestu, zatiaľ čo v divoko romantickej krajine nastávajú srdce blažiace zimné časy. Ich súčasťou sú: nezabudnuteľné gastronomické hody najvyššej úrovne, dych vyrážajúce výlety na lyžiach do ríše kamzíkov, preteky tých najmladších na lyžiach či nafukovacích dušiach, idylické miesta pre zaľúbených  s drevorubačskými burgermi a miestnym dezertom „Fedlkoch“, uvoľnenie sa na „najvyššej“ úrovni a rozprávkové zimné túry. Hornému Štajersku tu príde zaručene na chuť celá rodina.

 

Na ceste od chaty k chate

Ovocný koláč „Türkentommerl“ a špeciality „Hexenkessel“ a „Erdäpfelkasspotzen“, ragú z diviny, „Fedlkoch“ a vysokohorská káva – maškrtné jazýčky provokujúce vyhliadky na hornoštajerské labužnícke vrcholy nútia aj notorických domasedov vydať sa urýchlene na zimné túry. Bez rozdielu, či ide o Hohe Veitsch, Stuhleck, Mariazeller Bürgeralpe alebo chatu s´Balzplatzerl v Mitterbachu, hornoštajerská devíza znie: „Slow food for slow feed“. Hore sa stúpa pohodlne, v pohode po divo romantických cestičkách – na vlastných nohách, lanovkou, na snežniciach alebo na rolbe. Tam hore vás privedie do tranzu výhľad na dych vyrážajúcu panorámu. Celkom odhliadajúc od pohľadov na diela chatovej gastronómie, od ktorých človeku tečú slinky a ktoré dopĺňajú zimné vône a vysokohorský vzduch. A najkrajšie na tom je, že regionálne túry na chaty vedú mimo všetkých známych turistických vyšliapaných chodníkov – plne podľa hesla: „Kvalita namiesto kvantity“.

 

Nové stredisko turistického lyžovania pre začiatočníkov v raji prírodného snehu Aflenzer Bürgeralm

Neskúsení turisti na lyžiach tu môžu pod profesionálnym vedením vyšliapať svoje prvé idylické stopy na panenskej snehovej prikrývke. Pri pohľade na majestátnu oblasť pohoria Hochschwab, kde sú najvyššie stavy kamzíkov v Európe, prekonajú rýchlo zaručene aj bojazliví začiatočníci  svoje prízemné medze a zaradia sa medzi nadšených dobyvateľov vrcholov. Navyše výstroj – turistické lyže či snežnice – možno objednať na mieste, na želanie je pre unavených borcov dokonca pripravená rolba od chaty Almboden k chate Schönleitenhaus. Jednoducho prekonáte vlastný moment zotrvačnosti a s osobným učiteľom turistického lyžovania po boku vystúpite na hornoštajerské nebo zimných športov, teda k chate Almrauschhütte a k chate Schönleitenhaus, ktorá sa nachádza vo výške 1 810 m. Iba brucho by mohlo po obligátnom zvýšenom tempe konzumácie pečenej bravčoviny „Ofenbrat´l“, delikatesy „Fedlkoch“ alebo oškvarkových knedlí trochu rozjímať o nástrahách pekla...

 

TIP: Balíček poznávacích túr na lyžiach v areáli Aflenzer Bürgeralm za  49 € na osobu a deň.

Používanie všetkých lanovkových zariadení a ratrakov, výstroj na turistické lyžovanie a konzumačný lístok (realizuje sa v chatách Almrauschhütte alebo Schönleitenhaus). Lyžiarskych a horských sprievodcov so štátnymi certifikátmi možno objednať na telefonickom čísle 0664 – 3701165.

 

Rodinný lyžiarsky región Horné Štajersko je našťastie tak blízko

V Hornom Štajersku si môžete dožičiť snehové radovánky ešte mimo preplnených a predražených zjazdoviek. Namiesto toho sa veľkí i malí lyžiarski zelenáči slobodne preháňajú v areáloch Präbichlu, Stuhlecku, Brunnalm-Hohe Veitscha, Mariazeller Bürgeralpe, Niederalplu alebo Schwabenbergarena Turnau, zatiaľ čo bežci na lyžiach na dlhé trate uháňajú po romantickej trase Krumpenloipe, potomstvo sa už v dôsledku čisto detských zábav, hier a športov vôbec nedá brzdiť bez ohľadu na to, či si vychutnáva zázračný koberec, jazdu na nafukovacích dušiach (tubing) alebo  lyžiach.