Slovak

Pre ambicióznych lyžiarov, čo nemajú nikdy dosť: 4 superdlhé lyžiarske okruhy v Alpách

11. február 2020 | Christian Hass / Tomasz Wojciechowski / Kamila Roobová

Správy z regiónu: Dolomiti Superski, Švajčiarsko, Taliansko, Rakúsko

Strediská v tomto článku: Lech Zürs am Arlberg, St. Anton am Arlberg, Samnaun, Ischgl, Obertauern, Stuben am Arlberg, Alta Badia

Lyžovačka na Sellaronda

Lyžovačka na Sellaronda

Copyright: RBrunei/Val di Fassa

Sen každého ambiciózneho lyžiara: Celý deň na lyžiach, prekonať desiatky kilometrov a pritom nelyžovať ani raz na rovnakej zjazdovke. Veľké lyžiarske strediská sa túto lyžiarsku predstavu dokonalosti snažia napĺňať tým, že vytvárajú špeciálne mnohakilometrové okruhy, veľmi dobre značené v lyžiarskych mapách ako aj priamo na zjazdovkách.

Predstavujeme vám 4 také mega-trasy - dve známe a dve novšie.


Južné Tirolsko: Sella Ronda


Trasa okolo masívu Sella je zrejme najznámejšia lyžiarska slučka v Európe. Majestátne, takmer zvislé steny Dolomitov vzbudzujú rešpekt, zjazdovky vinúce sa po ich úpäťí však zďaleka tak príkre nie sú. Sella Ronda je dlhá asi 26 kilometrov a dobre padne aj stredne pokročilým lyžiarom - za predpokladu, že majú dobrú kondičku. Celú značenú trasu je možné pohodlne absolvovať za 6 hodín - do celkového času sú zarátané aj všetky prejazdy na vlekoch, zjazdy na lyžiach či chvíle oddychu. A čo je najdôležitejšie: Po žiadnej trati v rámci tohto okruhu nepôjdete viackrát, vždy iba raz! Na okruhu Sella Ronda zdoláte štyri priesmyky Dolomitov: Campolongo, Pordoi, Sella a Gardena, a navštívite päť dobre známych miest: Arabba, Canazei, Wolkenstein, Corvara a Colfosco v oblasti Alta Badia.

Kto uprednostňuje športové výzvy, môže pri lyžovaní na okruhu Sella Ronda urobiť hneď niekoľko odbočiek a strihnúť si napríklad trasu obrovského slalomu Gran Risa v La Villa či zísť vychýrenú zjazdovku Saslong v Santa Cristina.

Ak vám ani Sella Ronda nepostačuje, čo tak vyskúšať už zopár rokov otvorený lyžiarsky okruh Grande Guerra? Je dlhý asi 30 kilometrov, dostupný je priamo zo Sella Ronda a vedie pozdlž frontovej línie z 1. svetovej vojny. Geografickým stredom tohto nádherného okruhu je sopka Col di Lana, krvavá hora (Blutberg), ktorá sa stala symbolom vtedajších bojov. Zdatným lyžiarom potrvá cesta po celom okruhu asi 7 až 8 hodín.

Viac informácií: www.valgardena.it a www.altabadia.org

Lyžiarsky okruh Sella Ronda  - © Federico Modica, Trentino Marketing Photo Archive

Lyžiarsky okruh Sella Ronda

Copyright: Federico Modica, Trentino Marketing Photo Archive

Ischgl-Samnaun: Schmugglerrunde (Pašerácky chodník)


Lyžiarske okruhy v Ischgli existujú už roky. Tento rok však boli oficiálne pomenované, zaznačené v mapách aj vyznačené priamo na zjazdovkách dovedna tri varianty okruhu nazývaného Schmugglerrunde (Pašerácky chodník) - všetky varianty prechádzajú rovnako po rakúskej, ako po švajčiarskej strane tejto lyžiarskej oblasti. Pomenovanie sa viaže na časy, kedy tunajší pašeráci pašovali cez hranice do Švajčiarska maslo, syr a zvieracie kožušiny, naspäť do Rakúska potom kávu, ryžu, múku, tabák a korenie. Začiatok a koniec všetkých 3 značených okruhov nájdete pri údolnej stanici lanovky Fimbabahn v Ischgli či pri veľkej gondole v švajčiarskom Samnaune.

V závislosti od vašich lyžiarskych dovedností si môžete vybrať Zlatý pašerácky chodník (35,7 km tratí – jeden z najdlhších lyžiarskych okruhov na svete, celkové prevýšenie je 6463 m, čas jazdy: około 4h), Strieborný pašerácky chodník (24,7 km tratí, 4745 m prevýšenie, čas jazdy: około 3,5 h) a Bronzový pašerácky chodník (19,8km tras, prevýšenie 3191 m, čas jazdy: około 4h). Na prvých dvoch okruhoch sa nachádzajú prevážne červené a čierne zjazdovky, preto sú určené pre pokročilejších lyžiarov. Po ceste je možné sa zastaviť na nákupy v bezcolnej zóne v Samnaune (vzhľadom na kurz švajčiarskeho franku však netreba očakávať supervýhodné ceny). Bronzový okruh vedie zväčša po miernych, modrých zjazdovkách.

Dobrým pomocníkom pri zdolávaní týchto okruhov je mobilná aplikácia Ski Ischgl. Vďaka nej nestratíte stopu a budete vždy vedieť, v ktorej časti okruhu sa aktuálne nachádzate.

Viac informácií: www.ischgl.com a www.schmugglerrunde.com

Strieborný Pašerácky chodník v Ischgl-Samnaun je dlhý 24,7 km  - © Ischgl

Strieborný Pašerácky chodník v Ischgl-Samnaun je dlhý 24,7 km

Copyright: Ischgl

Arlberg: Run of Fame 


Toto je absolútna novinka! V sezóne 2016/17 sa vďaka novým lanovkám spojili dva celosvetovo najznámejšie rakúske lyžiarske rezorty St. Anton a Lech/Zürs, čím vznikla najväčšia prepojená lyžiarska oblasť v Rakúsku. Pred začiatkom tejto zimy vám na prechod z jedného areálu do druhého trebalo použiť autobus, ak teda nie ste veľmi zdatní lyžiari a nevyužili ste freeridový zjazd z Vallugy. Dnes už jednoducho viete prejsť na lyžiach zo St. Anton cez Lech a Zürs aż do Schröcken a Warth. Celých 305 km navzájom prepojených zjazdoviek!

Nový okruh „Run of Fame” je venovaný lyžiarskym legendám Arlbergu: Hannesovi Schneiderovi, Karlovi Schranzovi a Mariovi Mattiemu, a je to perfektný spôsob, ako pocítiť veľkosť tohto regiónu. Na okruh je možné nastúpiť prakticky v ktoromkoľvek mieste (špeciálne informačné spoty a vynikajúce značenie vám pomôžu nájsť cestu) a jeho prekonanie zvládne priemerný lyžiar za takmer celý jeden deň. Okruh zahŕňa 65 kilometrov zjazdov a celkové prevýšenie dosahuje 18.000 metrov - aj tu platí, že ani raz nemusíte lyžovať opakovane po tej istej trati.

Viac informácií: www.skiarlberg.at a www.stantonamarlberg.com

Run of Fame - 65 km dlhý okruh s celkovým prevýšením 18.000 m  - © Ski Arlberg

Run of Fame - 65 km dlhý okruh s celkovým prevýšením 18.000 m

Copyright: Ski Arlberg

Obertauern: Tauernrunde (Tauernský okruh)


Obertauern se môže pochváliť mnohými okruhmi, ktoré je možné zdolávať na lyžiach. Dva z nich majú geniálne jednoduché značenie: červené tabule značia trasu, ktorá vedie v smere hodinových ručičiek, zelené tabule platia pre opačný smer. Obidva okruhy majú okolo 12 kilometrov a križujú takmer celé lyžiarske stredisko; lyžiari pritom nemusia žiadnu zjazdovku zísť viackrát. Väčšina zjazdoviek na týchto okruhoch je relatívne krátka a nepríliš náročná (dominujú modré a červené trate). Skúsení lyžiari zvládnu za jeden deň okruhy v obidvoch značených smeroch. Navyše je možné počas cesty zdolávať niektoré ďalšie výzvy, ako je trasa Gamsleiten 2 pod vrcholom Gamsleitenspitze, jeden z najstrmších zjazdov v Alpách.

Viac informácií: www.obertauern.com a www.ski-obertauern.at/obertauerntauernrunde

Obertauern  - © Obertauern

Obertauern

Copyright: Obertauern

Reklama

Reklama

Reklama