Slovak

Taliansko: TOP 5 lyžiarskych stredísk v Toskánsku

17. december 2017 | Mariangela Balsama/Kamila Roobová

Správy z regiónu: Taliansko, Toskánsko

Strediská v tomto článku: Abetone, Monte Amiata, Careggine, Casone di Profecchia, Zum Zeri Passo Due Santi

Abetone

Abetone

Copyright: Toscana Turismo

Toskánsko, región na stredozápade Talianaska, je v lete častým cieľom mnohých slovenských turistov. Toskánsko však nie je iba slnečná Florencia. V zime je totižto Toskánsko ideálne misto pre vašu lyžiarsku dovolenku v Apeninách. Zasnežené pláne a skvelo upravené zjazdovky v nádhernom prostredí, bokom od preplnených svahov a radov pri vlekoch - strediská, ktoré vám predstavíme, nie sú gigantické lyžiarske rezorty so stovkami kilometrov zjazdových tratí - no napriek tomu bude vaša zimná dovolenka jednoducho nezabudnuteľná.

Vybrali sme pre vás päť toskánskych lyžiarskych stredísk, kde sa vám v zime zaručene zapáči.


ABETONE

Abetone je jednoznačne najväčšie lyžiarske stredisko v Apeninách. Najvyšším vrcholom strediska je hora Monte Gomito (1892 m.n.m.), na ktorú lyžiarov dopravuje moderná sedačková lanovka. Lyžiarske terény sa rozkladajú v štyroch majestátnych dolinách: Val di Luce, Valle dello Scoltenna, Valle del Sestaione e Val di Lima - celková dĺžka upravovaných zjazdoviek sa pohybuje od 43 do 45 kilometrov. K tomu prirátajte ďalších 18 kilometrov na bežeckom okruhu. V oblasti Abetone se dajú podnikať aj skitourové výpravy.
Celé stredisko je určené skôr pre pokročilejších lyžiarov a pre tých, ktorí nestoja na lyžiach prvý krát. Väčšinu zjazdových tratí tvoria červené a modré zjazdovky. 
Náš tip: V južnej časti strediska si vychutnajte historické zjazdy Selletta, Fivizzani a Riva, v severnej lokalite potom nezabudnite vyskúšať takzvané Zenove zjazdovky - pisty, ktoré navrhol taliansky lyžiarsky šampión Zeno Colò. 


CAREGGINE

Careggine je malé stredisko na svahoch hory Sumbra v Garfagnana. Dychberúce okolité prostredie prírodného parku Apuánske Alpy, v ktorom je tento malý skirezort situovaný, vynahrádza menší výber tratí. Tých je tu dovedna iba 6 kilometrov, najväčší podiel majú červené náročnejšie zjazdovky.
V susednom Monte La Cima si prídu na svoje aj začiatočníci a menej zdatní lyžiari, v tejto lokalite sú pre nich pripravené ďalšie tri zjazdy s technickým zasnežovaním, obsluhované 3 vlekmi.


CASONE DI PROFECCHIA

Malé lyžiarske stredisko Casone di Profecchia nájdete v mestečku Castiglione di Garfagnana, obklopenom štítmi Apuánskych Álp a toskánskych Apenín. Tunajšie široké svahy sú ideálne pre začiatočníkov a technické zasnežovanie zabezpečuje dostatok snehu počas celej zimnej sezóny. Tri lyžiarske vleky, lyžiarska škola a pre tých, ktorým sa už lyžovanie zunuje, sa ponúka bobová dráha alebo tri bežecké okruhy dlhé 15 km, vrátane homologácie FIS!


MONTE AMIATA

Dve lanovky, šesť vlekov, 10 kilometrov prevážne náročnejších zjazdoviek s technickým zasnežovaním, Prato delle Macinaie a chata Rifugio Cantore stojí rozhodne za návštevu.

Monte Amiata  - © Toscana Turismo

Monte Amiata

Copyright: Toscana Turismo


ZUM ZERI – PASSO DUE SANTI

Neveľké lyžiarske stredisko v historickej talianskej oblasti Lunigiana, srdcom strediska je dedinka Zeri v nadmorskej výške 1600 metrov. Stredisko ponúka sedačkovú lanovku a dva lyžiarske vleky, čo k pohodlnej obsluhe 10 kilometrov lyžiarskych terénov pohodlne postačuje.

Náš tip na ubytovanie: V sedle Passo dei Due Santi sa v cca 1400 m.n.m. nachádza hotel Gran Baita dello Zum Zeri, odkiaľ za jasných dní dohliadnete na Tyrhénske more, na ostrov Capri aj na Korsiku. Rodinný hotel ponúka komfortné a pohodlné ubytovanie a špeciality miestnej kuchyne.

 

Galéria

Abetone - © Toscana Turismo
Abetone
Monte Amiata, Abruzzo (ITA) - © Francesco Bisconti
Zum Zeri  - © Vanessa Valenti

Zobraziť všetko

Reklama

Reklama

Reklama