Slovak

Lyžiarske žúry na začiatku sezóny: Bujaré oslavy v lyžiarskych strediskách na prahu zimy

Koncert Top of the mountain v Ischgli

Koncert Top of the mountain v Ischgli

Copyright: Ischgl

Pekné a teplé neskoré leto je za nami, vyzerá to, že bez jesene skočíme rovno do zimy. Väčšina lyžiarov a snowboardistov už myslí iba na jedno - aby sa konečne mohli vybrať znova na svah. A keď sa to stane, treba to aj riadne osláviť! Preto množstvo lyžiarskych stredísk naprieč Európou chystá slávnostný štart lyžiarskej sezóny v duchu zábavných mega-podujatí, festivalov a koncertov. Väčšina z nich sa odohrá na prelome novembra a decembra, na výber je z živých koncertov, tradičných lyžiarskych pretekov, bezplatných testovacích víkendov alebo veľkých filmových a vinárskych veľtrhov.

Desať najlepších podujatí začínajúcej zimnej sezóny nájdete v našom prehľade:


Ischgl: Zábava s Pur v 2300 výškových metroch 

Všetci pravidelní návštěvníci koncertu "Top of the Mountain Opening Concert" s napätím očakávajú, ktorá kapela to na tunajšej tribúne rozbalí tentoraz. Toho roku svoju liveshow predvedie nemecká popová skupina "Pur" a stane sa tak 26. novembra. Živý koncert v horských kulisách Silvretty sa začína o 18tej hodine. Koncertu predchádza celodenné neobmedzené lyžovanie na 238 kilometroch zjazdoviek z rakúskej strany až po tú švajčiarsku.

Náš tip: Vstupné je súčasťou denného skipasu, cena 65 euro, ako lístok na koncert poslúži aj dvojdňový skipas s kartou hosta za 90,50 euro, www.ischgl.com

Obertauern: Utešené zimné radovánky v Salzburgsku 

Po hudobnej produkcii z Nemecka siahli toho roku aj  salzburgskom Obertauern. Nemecká elektropopová skupina "Glasperlenspiel" naladí publikum na začínajúcu zimnú sezónu na slávnostnom Ski-Openingu 3. decembra. A to značí lyžiarsku zábavu, ktorá v Radstädtskom taurnskom sedle začína takpovediac pred každými hotelovými dverami. Štamgasti a miestni sa zhodujú, že takzvaná "Tauernrunde" je neodolateľná.

Náš tip: 7 nocí s raňajkami a 6-dňovým skipasom od 524 Euro na osobu - rezervácie, podrobnosti a informácie o lístkoch na www.obertauern.com

Schladming: Hudobný ohňostroj 'made in Germany' 

Ako keby sa všetci dohodli - aj v Schladmingu zaznie nemecká hudba. Dve najväčšie nemecké topstars odštartujú lyžiarsku sezónu v Schladmingu svojimi veľkolepými svými velkolepými javiskovými výkonmi. Návštevníkov WM-Parku Planai rozparádia "Deichkind" a "Alligatoah". Okrem hudobného ohňostroja s okázalou tanečnou párty sa účastníkom ponúka lyžiarska zábava na zjazdovkách lyžiarskeho kolotoča 4 hôr, kam patrí Hauser Kaibling, Planai, Hochwurzen a Reiteralm, alebo na ľadovcových zjazdovkách Dachsteinu.

Náš tip: Dve noci v Gasthofe od 251 euro na osobu v dvojlôžkovej izbe, cena zahŕňa aj raňajky, dvojdňový skipas a lístok na koncert, www.planai.at

Hochzillertal: Beats v Tirolsku

Namiesto nohavíc s padacím mostim, typcikého tirolského klobúčika a domácej muziky lákajú prevádzkovatelia chaty Kristallhütte pod vrcholom Öfelejoch v Hochzillertali už roky na DJ-ské sety od Johna del Monte. Slávnostný začiatok sezóny 9. a 10. decembra si hostia môžu vychutnať pohodlne usadení v ležadlách s baránčím rúnom na slnečnej terase či v kúpeľoch Outdoor Day-Spa vo výške 2147 metrov a oddávať sa kulinárskym zážitkom vďaka legendárnemu Grand Opening-Gourmetmenü. Máme aj tip pre milovníkov vína v prípde zlého počasia: Vinné popoludnie v novej vinnej pivničke. Večer a v noci pokračuje y vína v případě špatného počasí: Vinné odpoledne v novém vinném sklípku. Večer a v noci pokračuje otvárací večierok v legendárnej BAWA Lounge v údolí.

Náš tip: Nocľah s polpenziou od 164 euro na osobu v dvojlôžkovej izbe, www.kristallhuette.atwww.hochzillertal.com

Galéria

Koncert Top of the mountain v Ischgli - © Ischgl
Dýdžejovia rozohrievajú tancujúci dav v Kuhstalli, Ischgl - © The Kuhstall
Rave on Snow: Žúrka na návsi v Saalbachu - © Skiinfo
 Winter Music Opening 2015 Hollywood Edition Party - © TMR

Zobraziť všetko


Ramsau am Dachstein: Bežkárske oslavy

Milovníci bielej stopy sa stretnú od 8. do 11. decembra už tradične na "Langlauf Opening" v Ramsau am Dachstein, kde sa oslavuje bežecké lyžovanie a všetky jeho aspekty. Vedľa ochutnávky laser-biatlonu je na programe aj lyžovanie so psími záprahmi. Precvičovanie techniky, tematické workshopy, testovanie lyžiarskeho výstroja, no aj žúrky a párty naplnia predĺžený víkend náruživým bežkárom a všetkým, ktorí sa tomuto športu chcú začať venovať. Ešte jeden tip: Účasť prisľúbila aj vyznávačka extrémnych športov Angela Allmannová, ktorá prehovorí o svojom nešťastnom osudovom páde a svojom návrate do života.

Náš tip: kompletný balík, ktorý zahŕňa aj trojdňový bežkársky skipas, kúpite v predpredaji od 117 euro, jednotlivé služby/vstupy sa dajú objednať aj osobitne, rezervácie ubytovania cez internet na www.xc-ramsau.comwww.ramsau.com

Warth-Schröcken: Ľudový pop v snehových závejoch

Warth-Schröcken pozýva 10. decembra na "Ski & Concert Special", hrať bude skupina Fäaschtbänklern. Týchto päť chalanov zo St. Galler Rheintal robí muziku pre každý vkus a každú generáciu. Svoj hudobný štýl opisujú ako ľudový pop a v sprievode tradičných hudobných nástrojov prinášajú poslucháčom zmes ľudoviek, popu. šlágrov, rocku a housu. Pre lyžiarov budú v rámci bezplatného testovania pripravené najnovšie modely lyží Kästle. O týždeň neskôr sa začne populárna séria večerov Après-Ski & Livemusik v S1 Ski Lounge na Salober, ako prvá sa predstaví švábska kapela "Pomm Fritz".

Náš tip: Dve noci s polpenziou, dvojdňový skipas Arlberg a lístok na koncert od 149 euro, www.warth-schroecken.at

St. Anton: Írska hudba v lyžiarskom raji

Od 2. do 4. decembra oslavuje St. Anton am Arlberg začiatok lyžiarskej sezóny tradične športovo aj hudobne: Hudobnú časť spustí 3. decembra Rea Garvey, bývalý frontman írskej kapely Reamonn. Športový part sa točí okolo nového megastrediska: Strediská St. Anton, Lech, Zürs, Schröcken a Warth, ktoré doposiaľ spájala iba jediná cesta, sú od tejto sezóny navzájom poprepájané vďaka novým lanovkám. Lyžiari a snowboardisti tak môžu lyžovať na 305 kilometroch zjazdoviek bez toho, aby museli opustiť snehovú plochu. Súčasťou otváracieho víkendu je aj bezplatné testovanie najnovšej lyžiarskej výstroje, a tak lyžiari a snowboardisti môžu spolu s novými terénnymi možnosťami skúšať aj najnovšie dosky a dostičky.

Náš tip: Lístky v predpredaji 35 euro, pri pokladni 45 euro, pri kúpe dvojdňového skipasu za 86 euro stojí lístok 10 euro, sedem nocí s raňajkami a 6-dňovým skipasom od 430 euro, www.stantonamarlberg.com


Lech am Arlberg: Kino, víno a bezpečnosť 

Lech a Zürs sú miesta, kde sa cíti ako v rozprávke každý freerider. Všade lákajú značené lyžiarske trasy na výlety do hlbokého snehu, vo voľných terénoch sa núkajú nespočetné možnosti. A Lech je takisto ideálne miesto na v poradí už tretiu "Snow & Safety Conference", ktorá sa uskutoční od 1. do 3. decembra. V rámci prednášok, workshopov a panelových diskusií si účastníci môžu vymieňať skúsenosti, načúvať názorom expertov na lavíny, a takisto môžu testovať nové produkty. Znalci vína by si mali poznačiť termín 5. až 10. decembra, kedy sa v Športparku Lech koná medzinárodny vinársky veľtrh "Arlberg Weinberg", na ktorom predstaví výber zo svojich najlepších vín 50 špičkových medzinárodnych vinárstiev. 10. decnbra výs di juba pozvú gondoly Rütikopf-Seilbahn, zo zasnežených hôr sa stane projekčné plátno a vrcholová a údolná stanica lanovky sa premení na dejisko jedinečného kino-festivalu.

Náš tip: 2 noci v trojhviezdičkovom Garnihoteli s raňajkami a dvojdňovým skipasom od 351 euro na osobu v dvojlôžkovej izbe, www.ski-arlberg.atwww.lechzuers.at

Saalbach: Mekka klubovej scény

Na tisíc šialencov zo všetkých krajín sveta sa stretne na podujatí "Rave on Snow" od 8. do 11. decembra, aby búrlivo oslávili začiatok lyžiarskej sezóny v bašte všetkých žúrov menom Saalbach-Hinterglemm. Elita DJ-scény to rozbalí na návsi v Saalbachu, ako aj na náhornej plošine 2095 metrov vysokého Schattbergu či v rozličných chatách a lokáloch priamo na zjazdovkách. Toto mega-podujatie sa odohráva súbežne na ôsmich rôznych úrovniach po celých 48 hodín - a to už 22 rokov! Minulú zimu sa k Skicircusu Saalbach-Hinterglemm-Leogang pripojil aj Fieberbrunn, a tak lyžiari budú mať popri tanci k dispozícii na 270 kilometrov zjazdoviek a 70 lanoviek.

Náš tip: Tri noci s raňajkami a lístkom na Rave-on-Snow od 231 euro, www.saalbach.comwww.raveonsnow.com

Silvretta Montafon: Na hore šport, v doline žúr

Na "Weltcup Opening" od 15. do 18. decembra sa všetko vo vorarlberskej lyžiarskej oblasti Silvretta Montafon sústredí na sneh a zábavu. Vzrušenie na zjazdovkách zabezpečí Svetový pohár FIS v snowboardcrosse a premiérovo aj Svetový pohár Audi FIS v skicrosse. Presne v duhu hesla "Na hore šport, v doline žúr" pripravuje organizačný výbor Montafonského turizmu a Silvretta Montafon na sobotnú noc veľmi zvláštne Open Air podujatie, které vás postaví na nohy: Nemecký rapper Sido a SDP, všestranné hudobné duo z Berlína, privedú do varu kotol pod koncertným pódiom pri dolnej stanici lanovky Hochjoch.

Náš tip: Tri noci, trojdňový skpas a lístok na koncert od 217 euro, www.montafon.at

Reklama

Mohlo by ťa zaujať

Reklama

Reklama