Slovak

Päť najlepších nízkorozpočtových lyžiarskych stredísk

20. september 2016 | Monica Adorno

Strediská v tomto článku: Ellmau - SkiWelt, Mayrhofen, Sestrière, Cauterets, Bohinj - Vogel

Cauterets (Pyreneje) pokryté prašanom

Cauterets (Pyreneje) pokryté prašanom

Copyright: Office de Toursime de Cauterets

Nízke ceny a lyžovanie často nejdú dokopy, ale určite sa dá veľa ušetriť, ak budete pri rezervovaní dôvtipní. Pre začiatok: ak môžete, necestujte cez prázdniny. Ak ste začiatočník, zvažujte skôr menšie strediská, keďže často ponúkajú nižšie ceny. Zavolajte do turistickej kancelárie z oblasti, o ktorú sa zaujímate – mali by vám byť schopní odporučiť nejaké ubytovanie, ktoré sa naozaj oplatí. V neposlednom rade si pozrite Zľavomat a ďalšie webovky so zľavami pre lacnejšie skipasy a ubytovanie.

Tu je päť najlepších úsporných lyžiarskych stredísk...

Cauterets, Francúzsko: Kúpeľné mesto s dlhou snehovou sezónou

Vhodné pre: Začiatočníkov a stredne pokročilých

Cauterets vo Francúzsku má jeden z najlepších snehových záznamov a jednu z najdlhších sezón v Pyrenejach. Je pomerne neznámy, no zasluhuje si miesto v našom zozname najlepších úsporných stredísk, keďže ponúka ceny, ktoré sú len zlomkom tých alpských. 

Zjazdovky, nachádzajúce sa v oblasti Lys, sú prístupné prostredníctvom 12-minútovej jazdy lanovkou Telecabine du Lyse. Lyžovanie je najvhodnejšie pre začiatočníkov a pokročilých a koná sa na vysokom, otvorenom a nezalesnenom žľabe. Bežkovanie v oblasti Pont d'Espagne je obzvlášť dobré a len 7km od hlavnej základne.

Cauterets je nádherné kúpeľné mesto, a preto nie je na škodu spojiť pár dní lyžovačky s odpočinkom v kúpeľoch. Thermes Cesar, položený v historickej viktoriánskej budove v centre mesta, ponúka široké rozpätie rôznych liečení vhodných pre každý rozpočet. 

Apres-ski je kľudné a zvykne byť nasledované niektorými z miestnych francúzskych pokrmov podávaných v akejkoľvek z výborných reštaurácií. Pre obed na horách vyskúšajte buď Le Pont d’Espagne či Reine Hortense Hostelerie. Vlastná strava je dobrou voľbou čo sa týka ceny, keďže je tu kopa obchodov a supermarketov s rozmanitým sortimentom, v ktorých sa dajú zohnať všetky nevyhnutnosti. Ak chcete ušetriť viacej peňazí, máte k dispozícii typ ubytovania podobný hostelu; skúste napríklad  Gite Beau Soleil, ktorý sa skrýva v starej časti mesta.

 

Mayrhofen, Rakúsko: Čulá tirolská dedinka so skvelým freeridom

Vhodné pre: Všetkých! Obzvlášť pre milovníkov freeridu a zábavy

Mayrhofen vás možno prekvapí ako uchádzač o titul najlepšieho úsporného strediska - vzhľadom na to, že je na zozname želaní takmer každého lyžiara či snowboardistu - no v skutočnosti táto „Mekka pre freeriderov“  v istom období roka ponúka výhodné kšefty –  pozorne sledujte stránku prázdninových ponúk na mayrhofen.at 

Miestna oblasť pokrýva dobrých 133 km zjazdoviek a Zillertal dokonca i viac. Spolu s celoročným Hintertuxom – len o polhodinku cesty autobusom ďalej – má oblasť celkovo 620km zjazdoviek. Mínusom je, že musíte cestovať, no polhodina cesty nie je až tak veľa. Pokiaľ ide o typ terénu, ktorý vám môže ponúknuť,  je tu samozrejme výborný Vans Penken Park pre freestylerov a kopa nedotknutého prašanu pre freeriderov. Zell am Ziller a Kaltenbach bývajú zväčša tichšie miesta s hŕbou prachového snehu.

Dedinka je celkom atraktívna – všetka architektúra je tirolská a balkóny drevené. Ak hľadáte miesto, kde nechať odpočinúť svoje vylyžované telo, je tu množstvo ubytovania vhodného pre každý rozpočet, no skvelou možnosťou (ktorá je hodná svojej ceny) je nedávno obnovený Gasthof Edelweiss. Nachádza sa v centre Mayrhofenu, takže od gondoly Penken vás delí len 10-minútová prechádzka. Hostia si môžu zajesť v talianskej reštaurácii hotelu - taktiež za veľmi dobré ceny. Ďalšou z možností je Hotel Siegelerhof, očarujúci nocľah s raňajkami s elegantne navrhnutou záhradou.

Nočný život je rušný, ak by ste však ocenili kľudnejšiu noc, stredisko sa o to dobre postará. Mayrhofen je známy pre svoje aprés-ski zariadenie a je tu hŕba barov vhodných pre každé chute aj povahy. Ak je však párty skutočne to, čo hľadáte, tak isto nevymeškajte Snowbombing – je to jednoducho najlepší horský festival, aký môžete zažiť v okolí.  

Freeride Hot Spot Montafon  - © Silvretta Montafon

Freeride Hot Spot Montafon

Copyright: Silvretta Montafon

 

Ellmau,Rakúsko: Kľudná, pekná dedinka ideálna pre rodiny

Vhodné pre: Rodiny s malými deťmi

Quaint Ellmau je tradičná dedina, ktorá tvorí časť širokej oblasti SkiWelt, najväčšej prepojenej rakúskej lyžiarskej oblasti. Ďalšie oblasti zahŕňajú Soll, Hopfgarten a Brixen – všetky v súčasnosti ponúkajú pomerne nízke ceny. Tí, ktorí  majú radi cruising, si ponúkaný terén užijú najviac, no pokročilí lyžiari môžu zabojovať so svojou technickou zručnosťou na čiernych zjazdovkách na vrchu Solls Hohe Salve, ktorý so svojimi 1830m značí najvyšší bod v okolí. Fantastické svahy pre začiatočníkov sú na oboch stranách dediny, čo z nej robí dokonalé miesto pre rodiny – nenáročné oblasti sú taktiež hore na Astberg a Brandstad. 

Mínus tohto úsporného lyžiarskeho strediska je nízka nadmorská výška, ktorá znamená, že dobrá snehová nádielka tu nie je zaručená, no stredisko sa s tým popasovalo a má kvalitný systém technického zasnežovania, ktorý tu prípadné snehové nedostatky hravo zachraňuje.

Ak hľadáte párty, najlepšie pre vás bude zamieriť kdekoľvek inde, pretože aprés-ski v Ellmau sú pokojné a pohodové a pre samopašných pijakov môže byť sklamaním. Stredisko je najvhodnejšie pre tých, ktorí ocenia jeho pokojnú atmosféru a je ako stvorené pre rodiny s malými deťmi. Na tradičné výdatné pokrmy a lahodné dezerty zamierte do Café Hermann. Čo sa týka ubytovania, k dispozícii je tu kopa výhodných súhrnných ponúk.

Deti, ktoré sa učia lyžovať v Ellmau, Rakúsko  - © Credit Andrew Dowsett

Deti, ktoré sa učia lyžovať v Ellmau, Rakúsko

Copyright: Credit Andrew Dowsett

 

Sestriere, Taliansko: Lyžovanie vo vysokej nadmorskej výške na hraniciach Francúzska a Talianska

Vhodné pre: Pokročilých

Sestriere (2035m) tvorí časť rozľahlého okruhu Milky Way (400km), takže dobrý lyžiar získa za málo peňazí veľa muziky. Stredisko uvádzalo závody FIS Ski World Cup a bolo jedným z športovísk Zimných olympijských hier v Turíne. Vďaka svahom s vysokou nadmorskou výškou smerujúcim na severozápad si stredisko môže byť snehom istejšie ako jeho susedia a má taktiež náročnejšie zjazdovky. Zjazdovky dole v Sansicario sú skvelé pre stredne pokročilých až pokročilých lyžiarov a olympijská čierna zjazdovka je tiež vysoko odporúčaná.

Sestriere priťahuje rozličné medzinárodné skupinky, a tak je nočný život poväčšine vzrušujúci. Britov nájdete v bare Hutel du Col na spodku hlavnej zjazdovky, okrem toho môžete skočiť aj do Pinkies Pizzeria na pár drinkov a na víkendový tanec do Tabata.

A mínus výborného strediska vhodného pre každý rozpočet? Je to účelovo postavené stredisko, a tiež tak aj vyzerá. Vlastné stravovanie v Sestriere je dobrý ťah. Ak si môžete dovoliť utratiť niečo viac,  Miramonti a Savoy Edelweiss, obidva trojhviezdičkové hotely, sú v dobrej lokalite.

Sestrière  - © Ezio Romano

Sestrière

Copyright: Ezio Romano

 

Vogel, Slovinsko: Pekné zjazdy lemované stromami nad jazerom Bohinj

Vhodné pre: Začiatočníkov a stredne pokročilých

Jedny z najlepších úsporných lyžovačiek môžete zažiť vo východnej Európe a ak patríte do skupiny začiatočníkov, skutočne stojí za to si o nich doma niečo pohľadať, pretože tým môžete ušetriť stovky eur.

Jedným z najlepších, v rámci krajiny aj rozpočtu, je Slovinsko. Táto maličká krajinka, ktorá je len polovičnej veľkosti Švajčiarska, si získala prezývku „Miniatúrna Európa“ – taká je rozličnosť jej prekrásnej krajiny. Vogel, jedno zo známejších lyžiarskych stredísk, sa nachádza v Triglavskom národnom parku nad pokojným jazerom Bohinj. Pozrite sa do slovinského najväčšieho prírodného jazera a v jeho čírej zelenomodrej vode uvidíte odrazy ľadovcov a vrcholkov hôr. Čo sa týka lyžovania, odohráva sa v dvoch žľaboch a je vhodnejšie pre začiatočníkov a stredne pokročilých. Je tu aj decentná čierna zjazdovka, vyplnená strmými svahmi a zjazdami lemovanými stromami, od spodku po vrch Sija (so svojimi 1800m najvyšší vrchol strediska) - no sebaistí lyžiari zvládnu väčšinu terénu s ľahkosťou.

Na hore je hotel a množstvo hostincov či kolíb, z ktorých si môžete vyberať – väčšina z nich je lacná, útulná a má úžasný výhľad.  Zlá stránka tohto pokojného prostredia je nedostatok infraštruktúry a vymožeností – vleky sú zastarané a výber v reštauráciách obmedzený. Nočný život tu tiež nenájdete, no čo stojí za návštevu je priateľská reštaurácia, ktorú vlastní rodina, Gostilna Gombac – ich zverina je preslávená a za ich halušky by mnohí zabíjali.

Čerstvý sneh vo Vogel, Slovinsko  - © Credit Mitjamavsar

Čerstvý sneh vo Vogel, Slovinsko

Copyright: Credit Mitjamavsar

 

Viac tipov, ako ušetriť na dovolenke v Alpách, nájdete tu » Najlepšie tipy, ako ušetriť na zimnej dovolenke v Alpách «

Reklama

Najlepšie rodinné lyžiarske strediská

Reklama

Reklama