Slovak

Snehové správy: Dve ľadovcové strediská otvárajú lyžiarsku sezónu

Ľadovec Rettenbach v Söldene

Ľadovec Rettenbach v Söldene

Copyright: Ötztal Tourismus

Na ľadovci v Pitztali a na Rettenbachu v Söldene štartuje tento víkend lyžiarska sezóna. Rozširuje sa tak ponuka už otvorených lyžiarskych oblastí v Alpách. Prinášame vám prehľad, kde všade je možné v polovine septembra lyžovať...


Saas-Fee: Lyžuje sa na 20 km zjazdoviek

Od poloviny júla si môžete užívať letnú lyžovačku v švajčiarskom Saas-Fee. Pre lyžiarov je tu upravovaných na 20 kilomerov zjazdových tratí a otvorený je aj Freestyle-Park s veľkým set-upom. Lyžuje sa aj v Zermatte, tam jsú trate otvorené 365 dní v roku. Aktuálne je v Zermatte upravených 14 km zjazdoviek a predpovede počasia sľubujú na následujúce dni sneženie, a tak sa snehové podmienky zrejme ešte zlepšia. V Rakúsku sa lyžuje na Hintertuxe a na Mölltali. "Mölli" udáva aktuálnu výšku snehu do 120 cm a lyžuje sa na dvoch zjazdovkách. Na Tuxe je snehu oveľa menej, do 35 cm, napriek tomu upravujú 18 km zjazdových tratí - k dispozici je teda 9 zjazdoviek v najvyšších partiach ľadovca. Víkend by mal aj na Tux priniesť čerstvú snehovú nádielku. Lyžovať je možné aj v Taliansku: Vo Val Senales je do 25 cm snehu, lyžiarske možnosti sa núkajú aj na Passo Stelvio, kde na vrchole leží do 120 cm snehu a v stredisku premávajú všetky vleky, otvorené sú všetky zjazdovky.


Sölden a Pitztálsky ľadovec štartujú tento víkend, po nich aj Kaunertal

K už otvoreným alpským lyžiarskym oblastiam sa v najbližších dňoch pridajú aj ďalšie príležitosti na letnú aj jesennú lyžovačku. Ľadovec Pitztal spúšťa lyžiarsku prevádzku dnes, v piatok 16. septembra. Lanovka Wildspitzbahn bude premávať denne od 8.30 do 13:00 hod a spolu s ňou budú otvorené tri kilometre zjazdoviek. O deň neskôr začína lyžiarska sezóna aj na ľadovci Rettenbach v Söldene. Tu budú premávať zariadenia Schwarze Schneidbahn I + II, SL Karleskogl a zjazdovka 32 od 8.00 do 13.00 hod.

Budúci víkend (24./25. septembra), pokiaľ teda bude dostatok snehu, spustí prevádzku ľadovec Kaunertal a na konci septembra by sa mali aspoň čiastočne otvoriť lyžiarske terény na Stubai a na Kitzsteinhorne v Kaprunu.

► Všetky otvorené lyžiarske strediská v Európe: http://www.onthesnow.sk/otvorene-strediska-europa

► Sněhová předpověď na další 3 dny: http://www.onthesnow.sk/europe/predpoved-snehovych-zrazok.html

Galéria

Ľadovec Rettenbach v Söldene - © Ötztal Tourismus
Pitztal - © Pitztaler Gletscher
Ľadovec Pitztal - © Reinhold Weber
Letná lyžovačka na ľadovci v Saas-Fee - © Saastal Marketing AG

Zobraziť všetko

Na južnej pologuli už sezóna finišuje

Kým v Alpách sa lyžiarska sezóna pomaly prebúdza, na južnej pologuli sa bude končiť. Prinajmenšom do začiatku októbra však budú niektoré lyžiarske strediská otvorené. V posledných dňoch silno snežilo v Austrálii; z Perisheru, Thredbo i z Mt. Hotham hlásili viac ako 20 cm čerstvého snehu. Správy o dobrých snehových podmienkach prichádzajú aj z Argentíny, napr. z vychýreného lyžiarskeho strediska Las Lenas hlásia vo vrcholových častiach až do 120 cm snehu. V Čile, kam chodia v lete trénovať aj naše lyžiarske špičky, je snehu tiež dosť, Portillo uvádza do 129 cm.

Reklama

Reklama

Reklama