Leto sa skončilo a nastal čas pripravovať sa na zimu. V čase, kedy budú môcť spustiť vleky aj slovenské lyžiarske strediská, bude už v Alpách sezóna v plnom prúde.

Zisťovali sme pre vás, kedy sa začína lyžiarska sezóna 2019/20 v nejdôležitejších a najnavštevovanejších lyžiarskych strediskách v Rakúsku, Taliansku, Švajčiarsku a vo Francúzsku. Môžete si začať plánovať svoje prvé jesenné lyžovačky :)

 

ALPSKÉ LYŽIARSKE STREDISKÁ

► Rakúsko

V Rakúsku už je dávno otvorený ľadovec Hintertux - tam sa vlastne lyžuje po celý celý rok. A lyžuje sa už aj na ľadovcoch v Kaunertali, Pitztali, na Stubai a na ľadovci Rettenbach v Söldenu. Na ľadovcoch sa tradične stretávajú lyžiarske tímy z celého sveta, aby tu potrénovali pred jesennými pretekmi Svetového pohára v alpskom lyžovaní. Tento rok sa začalo na ľadovcoch lyžovať o pár týždňov skôr ako vlani, kedy zo zásob snehu mocne ubudlo kvôli riadne horúcemu letu.

Druhý októbrový víkend prinesie tri ďalšie otvorené strediská - dve v Kaprunu a tretie na ľadovci Dachstein. Ako jeden z prvých neľadovcových rezortov by mal tradične začínať Kitzbühel - už 26.10 na Resterkogel. V polovici novembra sa pridajú aj ďalšie neľadovcové strediská ako Obergurgl-Hochgurgl (14.11.), Turracher Höhe (19.11.) či Obertauern (20.11.), po ktorých nasleduje štajerský Schladming (22.11.). Ešte pred koncom novembra sa spustia vleky v Ischgli (28.11.) a veľký premiérový lyžiarsky deň nastane v piatok 29.11., kedy sa spúšťa zimná prevádzka v 15 rakúskych strediskách vrátanie St. Anton am arlberg, Lech Zürs, Skicircus Saalbach, Tauplitzalm či Hinterstoder a Flachau. V sobotu 30.11. sa otvoria brány ďalších 21 skiareálov, ako je Zauchensee, Wurzeralm, Hochzillertal alebo náš obľúbený Stuhleck!

Na začiatku decembra (5.-6.12.) príde na rad Seefeld, Damüls, spustí sa aj prevádzka viacerých stredísk v rámci Zillertal Areny. Stredísk, ktoré plánujú začať sezónu na Mikulášsky víkend je naozaj veľa. Pre lepší prehľad o plánovaných začiatkoch sezóny kliknite na odkaz nižšie.

► Pozrite si, kedy začína lyžiarska sezóna v Rakúsku...

► Taliansko

V Taliansku už sa lyžuje na Passo Stelvio a vo Val Senales. Ďalším strediskom, kde si budú lyžiari môcť zalyžovať, by mala byť Cervinia - Breuil od 26.10 a tiež obľúbené Pontedilegno - Tonale, tiež od 26.10. O týždeň neskôr, teda od 1.11. sa plánuje štart na ľadovci Presena v lyžiarskej oblasti Adamello Ski, rovnako ako v juhotirolskom stredisku Sulden (Solda).

Na 23.11. naplánovali štart na Arabba Marmolada a v Tre Cime Dolomiti (Alta Pusteria). Veľký otvárací víkend nastane na prelome novembra a decembra, 30. 11. spustí vleky do prevádzky 21 stredísk vrátane Cortiny d'Ampezzo, Madonny di Campiglio, Livigna či Sestriere, Madesima, Obereggen či Kronplatzu. A na 1.12. je plánovaný štart sezóny napríklad V Monte Bondone či v Piani di Bobbio e Valtorta. 

► Pozrite si, kedy začína lyžiarska sezóna v Taliansku...

► Švajčiarsko

Viaceré švajčiarske lyžiarske strediská plánujú začať zimnú sezónu už v októbri. K otvoreným skiareálom v Zermattu (kde sa lyžuje celoročne) a v Saas Fee by sa mal otvoriť aj Engelberg a od 19. 10. aj Diavolezza - Pontresina. Od 26.10. je naplánované otvorenie v Laaxu. 

Z ďalších veľkých stredísk menujme aspoň tieto: Skiarena Andermatt-Sedrun 2.11., Verbier 2.11., Davos Klosters 8.11., Crans Montana 23.11., Engadin St. Moritz 23.11. a Samnaun 28.11.

 Pozrite si, kedy začína lyžiarska sezóna vo Švajčiarsku...

► Francúzsko

Vo francúzskom Tignes sa už malo začať lyžovať, napokon však došlo k odkladu začiatku lyžiarskej sezóny, takisto ako minulý rok! Nateraz je teda odhadovaný začiatok posunutý na 12.10. Ešte ďalšie strediská by mali otvoriť svoje brány v novembri - od 23. 11. to budú Val Thorens a Chamonix, a potom množstvo skiareálov od 30.11. - či už Alpe d'Huez, Les 2 Alpes, Auron, Val d'Isére, Isola 2000 či Auron. Na Mikulášsky víkend je pripravené otvorenie sezóny v Montgenevre, Cauterets, La Pierre St Martin, Chamrousse, Valloire či Courchevel a Avoriaz.

 Pozrite si, kedy začína lyžiarska sezóna vo Francúzsku...

 

SLOVENSKÉ A ČESKÉ LYŽIARSKE STREDISKÁ

Zimná sezóna na slovenských a českých horách sa zväčša rozbieha až na začiatku či v polovine decembra. Pokiaľ je slabšia zima, v menších strediskách, ktoré sú závislé od prírodného snehu, si na spustenie vlekov do prevádzky počkajú až po Novom roku. 

► Slovensko

Jasná v Nízkych Tatrách je zvyčajne prvým miestom, kde sa na Slovensku lyžuje vo veľkom. Najväčšie slovenské stredisko pod Chopkom má totiž výkonný zasnežovací systém, a tak sa darí pripraviť dobré snehové podmienky pre netrpezlivých lyžiarov už pred koncom novembra. Tento rok je ohlásený štart na 29.11. Podľa minuloročných záznamov by sa mohlo začať už 6. decembra začať lyžovať na Donovaloch - a na ten istý deň pripadá aj začiatok lyžiarskej sezóny na Štrbskom Plese. O deň neskôr, 7.12., by sa malo začínať na Roháčoch a na ždiarskej Strednici. 

V prípade dobrých snehových podmienok môžeme očakávať najväčšiu vlnu otvárania sezóny v polovine decembra, kedy by sa malo začať lyžovať vo väčšine lyžiarskych stredísk, menujme aspoň skiareály ako ako je Vrátna, Telgárt, Krahule či Pezinská Baba a Kubínka, Tatranská Lomnica, Salamandra resort, Jahodná pri Košiciach či Snowparadise Veľká Rača Oščadnica na Kysuciach.  

 Pozrite si, kedy začína lyžiarska sezóna na Slovensku...


► Česko

V Česku bola v minulosti vždy prvým otvoreným lyžiarskym strediskom Černá hora - Janské Lázně v Krkonošiach. V ostatných rokoch sa však začína vďaka modernej zasnežovacej technológii SnowFactory lyžovať na Monínci už v polovici novembra. Z českých stredísk, kde sa lyžuje výhradne na prírodnom snehu, je vždy medzi prvými malé rodinné stredisko Novako na Božom Dare na česko-nemeckej hranici. Vlani začala sezóna na konci novembra aj v Brannej v Jeseníkoch a na Klínovci v Krušných horách.

Najznámejšie české stredisko Špindlerův Mlýn otvára zvyčajne tiež veľmi skoro, a tak v čase oficiálneho slávnostneho Ski Openingu už je otvorených zopár vysnežených zjazdoviek. Oficiálny Ski Opening v Špindli sa koná tradične druhú decembrovú sobotu, tak ako aj v Harrachove. Tento rok to pripadá na 7.12.

 Pozrite si, kedy začína lyžiarska sezóna v Česku...Lyžiarske strediská samozrejme nevedia zaručiť, že naozaj odštartujú lyžiarsku sezónu v plánovanom termíne - všetko záleží od počasia a snehových podmienok.