Prázdniny sa skončili, leto ubehlo ako voda a nastal čas pripravovať sa na zimu. V čase, kedy budú môcť spustiť vleky aj slovenské lyžiarske strediská, bude už v Alpách sezóna v plnom prúde.

Zisťovali sme pre vás, kedy sa začína lyžiarska sezóna 2018/19 v nejdôležitejších a najnavštevovanejších lyžiarskych strediskách v Rakúsku, Taliansku, Švajčiarsku a vo Francúzsku. Môžete si začať plánovať svoje prvé jesenné lyžovačky :)

ALPSKÉ LYŽIARSKE STREDISKÁ


Rakúsko

V Rakúsku už je dávno otvorený ľadovec Hintertux - tam sa vlastne lyžuje po celý celý rok. A lyžuje sa už aj na ľadovcoch v Kaunertali a Pitztali. V stredu 2.10. začína lyžiarska sezóna na prvých zjazdovkách ľadovca Rettenbach v Söldenu. Na ľadovcoch sa tradične stretávajú lyžiarske tímy z celého sveta, aby tu potrénovali pred jesennými pretekmi Svetového pohára v alpskom lyžovaní. Kvôli tohtoročnému horúcemu letu však zásob snehu vysoko na horách riadne ubudlo, a tak aj na ľadovcoch sa začína lyžovať o čosi neskôr ako vlani.

A práve kvôli nedostatku snehu ešte nepremávajú vleky na Dachsteine. Kitzsteinhorn začína 12. októbra. Ľadovec Stubai už oznámil začiatok od soboty 6.10. Ako jeden z prvých neľadovcových rezortov by mal tradične začínať Kitzbühel - už 14.10 na Resterkogel. Na začiatku novembra sa pridajú aj ďalšie neľadovcové strediská ako Hochkar v Dolnom Rakúskku (3.11.), Obergurgl-Hochgurgl (15.11.) či Schladming (16.11.), po ktorých nasleduje vorarlberský Riefensberg a štajerská Turracher Höhe (17.11.). O týždeň neskôr by mali spúšťať vleky v Obertauern (21.11.) a v Ischgli (22.11.). 23.11. sa chystá odštartovať Hauser Kaibling a o deň neskôr, 24.11., Bad Gastein. Na konci novembra (30.11.) sa začne ďalšie zimná sezóna vo veľa ďalších rakúskych strediskách, okrem iných aj v Silvretta Montafon, Kühtai, Zell am See - Schmittenhöhe, St. Anton či Lech Zürs. 

Na začiatku decembra (1.-2.12.) príde na rad Seefeld, Damüls, spustí sa aj prevádzka viacerých stredísk v rámci Zillertal Areny. Začať by sa malo už aj na Stuhlecku a kúsok od českých hraníc, na Hochfichtu. Stredísk, ktoré plánujú začať sezónu presne v prvý decembrový deň je naozaj veľa. Pre lepší prehľad o plánovaných začiatkoch sezóny kliknite na odkaz nižšie.

► Pozrite si, kedy začína lyžiarska sezóna v Rakúsku...

Taliansko

V Taliansku už sa lyžuje na Passo Stelvio a vo Val Senales, kde sezóna začala 15. septembra. Ďalším strediskom, kde si budú lyžiari môcť zalyžovať, by mala byť Cervinia - Breuil od 20.10. O týždeň neskôr, teda od 27.10. sa plánuje štart na ľadovci Presena v lyžiarskej oblasti Adamello Ski, rovnako ako v Passo Tonale. Posledným strediskom, kde by ste ešte mohli stíhať októbrové oblúčiky, je Solda v Južnom Tirolsku. Na 10. november naplánovali začiatok lyžiarskej sezóny v piemontskom rezorte Artesina - Mondolé ski. V polovici novembra sa začína lyžovať v San Martino di Castrozza, v Passo Rolle aj v Livignu a tiež v jednom z dlhodobo najviac zasnežených stredísk Limone Piemonte. 17.11. začína lyžiarska sezóna aj v Tre Cime Dolomiti, čo je vlastne stará dobrá Val Pusteria/Hochpustertal, len zmenila názov. Ešte pred koncom novembra sa lyžovačky dočkáte aj vo Fai della Paganella a na ikonickej Marmolade. A v posledný novembrový deň začína prevádzka v Kronplatz aj v Cortine d'Ampezzo. 

Na 1.12. je plánovaný štart sezóny v celom rade talianskych lyžiarskych stredísk, okrem iných začína Aprica, Madesimo, Bormio, Pinzolo, Folgaria, Obereggen, Madonna di Campiglio či Folgarida- Marilleva. 

► Pozrite si, kedy začína lyžiarska sezóna v Taliansku...

Švajčiarsko

Viaceré švajčiarske lyžiarske strediská plánujú začať zimnú sezónu už v októbri. K otvoreným skiareálom v Zermattu (kde sa lyžuje celoročne) a v Saas Fee sa od 13.10. pripojí Engelberg a od 20.10. plánuje odštartovať aj Diavolezza Pontresina. V Laaxu je otvorenie naplánované na 27. október.

Z ďalších veľkých stredísk menujme aspoň tieto: Gstaad 3.11., Skiarena Andermatt-Sedrun 9.11., Verbier 10.11., Samnaun 22.11., Davos Klosters 23.11., Engadin St. Moritz 24.11., Arosa Lenzerheide 1.12. a Les Crosets 8.12.

 Pozrite si, kedy začína lyžiarska sezóna vo Švajčiarsku...

Francúzsko

Vo francúzskom Tignes sa malo začať lyžovať už 29.9., napokon však došlo k odkladu začiatku lyžiarskej sezóny o dva týždne, a to kvôli nevhodným snehovým podmienkam. Tropické letné teploty jednoducho urobili svoje aj s ľadovcom Grande Motte. Nateraz sa teda predpokladá začiatok od 13.10. Ďalšie francúzske strediská začínajú až v polovici novembra - k prvým budú isto patriť Val Thorens a Chamonix - 17.11. O týždeň neskôr sa pridá Orelle a pyrenejské Les Angles. Z ďalších obľúbených rezortov spomeňme Alpe d'Huez 1.12., Isola 2000 1.12., Serre Chevalier 7.12., Les Menuires a Méribel 8.12., rovnako ako Courchevel.

 Pozrite si, kedy začína lyžiarska sezóna vo Francúzsku...

 

SLOVENSKÉ A ČESKÉ LYŽIARSKE STREDISKÁ

 

Zimná sezóna na slovenských a českých horách sa zväčša rozbieha až na začiatku či v polovine decembra. Pokiaľ je slabšia zima, v menších strediskách, ktoré sú závislé od prírodného snehu, si na spustenie vlekov do prevádzky počkajú až po Novom roku. 

Slovensko

Jasná v Nízkych Tatrách je zvyčajne prvým miestom, kde sa na Slovensku lyžuje vo veľkom. Najväčšie slovenské stredisko pod Chopkom má totiž výkonný zasnežovací systém, a tak sa darí pripraviť dobré snehové podmienky pre netrpezlivých lyžiarov už pred koncom novembra. Tento rok je ohlásený štart na 30.11. Vlani sa prekvapivo slovenská lyžiarska sezóna začala najskôr vo Vrátnej, kde napadol dostatok prírodného snehu, vďaka čomu sa už od 24. novembra lyžovalo na Chlebe. Uvidíme, či bude tohtoročná snehová nádielka tiež taká skorá a bohatá - nezostáva než nechať sa prekvapiť.

Lyžiarske strediská vo Vysokých Tatrách, ako je Tatranská Lomnica a Štrbské Pleso, by mali začať sezónu hneď na začiatku decembra, tak ako aj Roháče v Západných Tatrách alebo Bachledka či Strednica v Belianskych Tatrách. K prvým stredoslovenským lyžiarskym strediskám, ktoré začínajú lyžiarsku sezónu zvyčajne na začiatku decembra patria Donovaly. 

 Pozrite si, kedy začína lyžiarska sezóna na Slovensku...


Česko

V Česku bola v ostatných rokoch prvým otvoreným lyžiarskym strediskom Černá hora - Janské Lázně v Krkonošiach. Po vlaňajšom raketovom štarte stredočeského Monínca, kde sa vďaka hypermodernej zasnežovacej technológii SnowFactory začalo lyžovať už od 26. októbra, je však prvenstvo krkonošského matadora neisté. Z českých stredísk, kde sa lyžuje výhradne na prírodnom snehu, je vždy medzi prvými malé rodinné stredisko Novako na Božom Dare na česko-nemeckej hranici. Vlani začala sezóna na konci novembra aj v Brannej v Jeseníkoch.

Najznámejšie české stredisko Špindlerův Mlýn otvára zvyčajne tiež veľmi skoro, a tak v čase oficiálneho slávnostneho Ski Openingu už je otvorených zopár vysnežených zjazdoviek. Oficiálny Ski Opening v Špindli sa koná tradične druhú decembrovú sobotu, tak ako aj v Harrachove. Tento rok to pripadá na 8.12.

 Pozrite si, kedy začína lyžiarska sezóna v Česku...Lyžiarske strediská samozrejme nevedia zaručiť, že naozaj odštartujú lyžiarsku sezónu v plánovanom termíne - všetko záleží od počasia a snehových podmienok.