Slovak

Najlepšie rodinné lyžiarske strediská pre každý vek

Les 2 Alpes

Les 2 Alpes

Copyright: OT Les 2 Alpes / B. Longo

Lyžiarske strediská vedia, že rodinný trh je kľúčom k ich úspechu. Väčšina sa tak usiluje zariadiť svoje prostredie tak, aby bolo čo najvhodnejšie pre rodiny.

Je už vcelku bežné, že rodinné lyžiarske strediská vložia prevažnú časť snahy do trhu pre deti mladšie piatich, nanajvýš desiatich rokov, no niektoré sa snažia ešte viac – poskytujú  zariadenia či aktivity aj pre teenagerov, tak ako aj pre tých najmenších. Vlastne by sa dalo povedať, že majú zabezpečenú celú rodinu od svitu až do mrku.

Tu je náš výber najlepších 10 rodinných lyžiarskych stredísk z Európy a Severnej Ameriky, kde môžete smelo zobrať všetky vaše ratolesti, nech už sú akokoľvek staré. Vedzte, že sa budú mať ako zabaviť - a vy s nimi.  Les 2 Alpes je jedným z najväčších stredísk na svete – je v top dvadsiatke vďaka prevýšeniu a taktiež je jedným zo stredísk, ktoré majú sneh istý vďaka svojim ľadovcovým svahom s vysokou nadmorskou výškou – a otvorené majú aj cez leto. Zároveň sú ochotní spraviť pre rodiny niečo nad rámec. Už od jedného roku života môžu deti zažiť kĺzanie na snehu vďaka zariadeniu „Baby Snow“, ktoré vynašiel jeden z miestnych inštruktorov. Na druhej strane vekového spektra detí si staršie z nich môžu vyskúšať skok s Big Air Snowbag, zažiť simuláciu lavíny v Robocoasteri, zajazdiť si na zimnom Segway, mini snežnom skútri či na skútri upravenom pre jazdu na ľadovej ploche a majú možnosť pomôcť otvárať svahy spolu s lyžiarskou patrolou. V závere sezóny, keď už má väčšina ostatných lyžiarskych stredísk zatvorené, stredisko organizuje špeciálny rodinný týždeň a má webovú stránku vyhradenú pre rodiny - s podrobnosťami ohľadne početných rodinných aktivít na aj mimo snehu.

Zajazdite si na ľadovom skútri v Les 2 Alpes, Francúzsko  - © Les 2 Alpes

Zajazdite si na ľadovom skútri v Les 2 Alpes, Francúzsko

Copyright: Les 2 AlpesGaltür je súčasťou rozľahlej lyžiarskej oblasti Silvretta, ktorá sa tiahne cez územie Rakúska aj Švajčiarska medzi Ischglom a Samnaunom, priamo dolu dolinou – dovedna sa tam nachádza 240 kilometrov lyžiarskych dráh.  Galtür sám o sebe má 43 kilometrov lokálnych svahov, ktoré sú dosť veľké na uspokojenie celej rodiny. Nazývame ich Silvapark. Silvapark je špeciálne navrhnutý, aby vyhovoval rodinám, je členený na úseky pre rôzne stupne nadania, schopností a štýlov zimných športov.     

Kým malé, dvojročné deti sú strážené v hosťovskej škôlke a trojročné v lyžiarskej škole, staršie deti majú týždeň plný zaujímavých aktivít, ako napríklad; lekcie, ako správne urobiť dokonalý skok na lyžiach či na snowboarde; lov pokladov po okolí strediska (s kartičkou na zbieranie pečiatok); nočné lyžovačky; zoznámenie a upovedomenie o lavínach; lyžiarske safari mimo zjazdovku s príchodom na ratraku; rýchlostné lyžovanie a prednášky o lyžiach snowblade (veľmi krátke lyže) a twin tip.  Každý piatok sa tu konajú mini Zimné olympijské hry. Všetko je tak, ako má byť - čas je meraný elektronicky, sú tu hudbou sprevádzané ceremoniály udeľovania cien, odovzdávajú sa medaile aj poháre víťazov. 

Detský Silvapark v Galtür, Rakúsko  - © Andre Schönherr / Silvapark

Detský Silvapark v Galtür, Rakúsko

Copyright: Andre Schönherr / SilvaparkO Severnom Fínsku sa všade rozpráva ako o mieste, kde deti môžete zobrať na stretnutie so Santou - skutočne je to tak a je to vynikajúce, no je tu aj menej známy prosperujúci trh v načisto rodinných aktivitách, ktoré sadnú starším deťom a tínedžerom lepšie – napríklad psie záprahy, sobie safari a jazda na snežnom skútri.  Svahy tu nie sú také rozľahlé ako v Alpách, ale to nie je problém pre vytvorenie výborných snowparkov, taktiež veľmi obľúbených medzi mladými. A pretože je často celkom chladno, nájdete tu veľké hotelové areály zahŕňajúce kopu vnútorných aktivít. Napríklad 17 tematických bazénov v Levinturi, ktoré sú doplnené svetelnými a zvukovými efektmi, to je bezpečné prostredie, kde sa staršie deti môžu zabaviť na celé hodiny. A ak by mal niekto obavy, že sa jeho mladiství začínajú až príliš zaujímať o alkohol, vo Fínsku sa strachovať nemusí – dane z alkoholu sú tu také vysoké, že si ho mladí nemôžu dovoliť. 

Tradičný sobí záprah v Levi  - © Levi Tourism

Tradičný sobí záprah v Levi

Copyright: Levi TourismJedno z najlepších rodinných lyžiarskych stredísk na severoamerickom kontinente! Má skvelé ski-in ski-out ubytovanie, taktiež väčšie apartmány veľkosti bytov a čo je dôležité, Montreal leží na východe Kanady, a tak let z Európy nie je až taký dlhý a so zmenou časového pásma to nie je také zlé, ako keby ste zamierili napríklad na západ. 

Okrem toho, že je Tremblant ľahko dostupný, má pešiu zónu a je ústretový voči rodinám či už na svahoch alebo mimo nich a nachádza sa v ňom množstvo rozličných reštaurácií, tiež tu nájdete veľkú ponuku aktivít pre všetky vekové skupiny. Aquaclub La Source je zvlášť dobrý vnútorný aj vonkajší vodný zábavný park, no sú tu napríklad aj psie záprahy, snowtubing, zliezanie ľadovca, jazda na snežnom skútri, lanový park a ďalšie.

Mesto Mont Tremblant, Quebec  - © Quebec Tourism

Mesto Mont Tremblant, Quebec

Copyright: Quebec TourismNajpopulárnejšie švédske stredisko vystavuje do popredia škandinávsky zdravý sedliacky rozum a praktickú povahu čo sa týka rodiny, to vidno najmä v špeciálnych rodinných zónach na svahoch a pri zlacnených skipasoch (deti mladšie ako osem rokov sa vozia zadarmo). Are ponúka nemálo ubytovania a reštaurácií vhodných pre rodiny a hromadu vecí, čo môžete robiť okrem lyžovania. Predovšetkým je známa viac ako 1,5 km dlhá bobová dráha, ktorá funguje už viac ako jedno storočie. Prvý, kto sa na nej zviezol, bol v roku 1910 švédsky princ Wilhelm.  

Učíme sa lyžovať v Åre - Švédsko  - © Jonus Kull

Učíme sa lyžovať v Åre - Švédsko

Copyright: Jonus KullMadonna di Campiglio, ktorá je lanovkou prepojená s neďalekým Pinzolo, čím vytvorila „novú“ lyžiarsku oblasť s takmer 100 kilometrami zjazdoviek, je dlho fungujúce stredisko, ktoré sa v poslednom čase stalo veľmi obľúbeným u rodín.

Rodiny s deťmi v školskom veku uprednostňujú predovšetkým Madonnu di Campiglio v Taliansku, najmä keď volia lacnejšie varianty k francúzskym rodinným strediskám. Dôvodov, prečo Taliansko ponúka jedny z najlepších rodinných lyžiarskych stredísk, je neúrekom. V porovnaní s ostatnými lokalitami ponúka dobré ceny a čo je najdôležitejšie, je tu všeobecne krajšie počasie a viacej obľúbených možností stravovania udržiava celú rodinu šťastnú a zabraňuje sťažnostiam. 

Centro Paese v Madonna di Campiglio, Taliansko  - © Madonna di Campiglio

Centro Paese v Madonna di Campiglio, Taliansko

Copyright: Madonna di CampiglioAvoriaz vždy značne priťahoval rodiny. Je to jediné lyžiarske stredisko vo Francúzku s pravou pešou zónou a jeho ústredné jasle a lyžiarska škola vyhrali v priebehu rokov mnoho ocenení. V rokoch 2012-2013 sa však stredisko posunulo o jednu priečku vyššie vďaka partnerstvu s Center Parcs, ktoré je teraz súčasťou rovnakej spoločnosti, ktorá vlastní Avoriaz a viac ako desať ďalších popredných francúzskych stredísk. Aquariaz je subtropický akvapark postavený v obrovskej sklenenej kupole na vrchole hory. Vybavenie obsahuje medzi inými aj zopár adrenalínových toboganov pre dospelých a staršie deti. Takže teraz sa dá v Avoriaz dovolenkovať aj bez toho, aby ste niekedy vyšli vonku – veľmi nezvyčajná rodinná dovolenka, všakže? Ale s 650 kilometrami zjazdoviek, ktorými prechádzajú lanovky, priamo pred vašimi dverami a s možnosťou prelyžovať cez hranice do Švajčiarska by to bola premárnená príležitosť.    

Akvapark Aqariaz v Avoriaz  - © Aquariaz Tourism

Akvapark Aqariaz v Avoriaz

Copyright: Aquariaz TourismEngelberg so svojou výškou 2000 metrov a rozbehom do dĺžky 12 kilometrov je klasickou lyžiarskou oblasťou, avšak ponúka pre rodiny viacej, ako väčšina švajčiarskych stredísk - nesie ťažké bremeno zabaviť na svahoch deti aj dospelých. Starterland a Sliding Park na Titlis, v hlavnej lyžiarskej zóne, zahŕňajú snowtubing a prídavný svah na vyskúšanie high-tech saní ako Zipfel’ Bob či Snake-Gliss. Je tu tiež 120 metrov dlhý kobercový vlek, ktorý vás vyvezie naspať hore – tu sa so sánkami nemusíte namáhavo tackať! Snowpark hore u jazera Trubsee ponúka ďalší typ adrenalínovej zábavy, trebárs snežné bicykle či elektrinou poháňané snežné skútre pre deti staršie desiatich rokov. A to je len začiatok. Engelberg si ľudia cenia tiež preto, že deti až do veku 16 rokov platia len tretinu ceny z lístka pre dospelých.

Snowtubing v Engelbergu  - © Engelberg Tourism

Snowtubing v Engelbergu

Copyright: Engelberg TourismNapriek snahe niektorých najväčších a najznámejších lyžiarskych stredísk v Severnej Amerike byť ústretový voči rodinám nezískalo žiadne z nich viacej ocenení či netriumfovalo vo viacerých lyžiarskych anketách ako „Smuggs“. Je ťažké vysvetliť, čo presne lyžiarske stredisko robí správne – skrátka mu prúdi v žilách rodinám priateľský mravný základ a myslí vonkoncom na všetko, čo robí rodinnú lyžiarsku dovolenku úspešnou. Dalo by sa povedať, že to je celé len o maličkostiach, lenže je tu veľa ďalších možností, kde môžete tráviť čas okrem svahov – napríklad detská zóna, umelé klzisko, vnútorné aj vonkajšie vyhrievané bazény. Stredisko taktiež organizuje program plný rodinných aktivít.

Detská zóna v Smugglers Notch  - © Smugglers Notch

Detská zóna v Smugglers Notch

Copyright: Smugglers NotchToto je náš tajný tip: Hoci nejde o lyžiarsku veľmoc, aj v Škótsku sa dá nájsť jedno z najlepších rodinných lyžiarskych stredísk. CairnGorm Mountain je najpopulárnejšia lyžiarska oblasť v Británii. Nachádza sa v Aviemore v Škótskej vysočine – po Edinburgu je Aviemore druhou najpopulárnejšou celoročnou destináciou Škótska. Vzhľadom na často nepredvídateľnú snehovú pokrývki tu nájdete veľmi dlhý zoznam mimosnehových možností. Rothiemurchus Estate má rozsiahly súpis dobrodružných činností na zemi aj na vode vrátane lanového parku, segway či safari na štvorkolke, jazdy na poníkoch, lukostreľby a desiatky ďalších. Aviemore sám o sebe má široké rozpätie reštaurácií vhodných pre rodiny a kopa rozľahlých hotelových areálov má výborné zariadenie – príkladom je Hilton Coylumbridge s viacpodlažnou príjemnou hernou zónou a vnútorným bazénom. Ak je dobrý sneh, zamierte na CairnGormských sedem zelených, šesť modrých a osem červených zjazdoviek, prípadne na zjazdovku čiernu. Môžete tiež svoje deťúrence zobrať na psie záprahy, skijoring či na sobie safari.      

Rušný deň v Cairngorn, Škótsko s návštevníkmi zoradenými a pripravenými na jazdu  - © Cairngorm Mountain

Rušný deň v Cairngorn, Škótsko s návštevníkmi zoradenými a pripravenými na jazdu

Copyright: Cairngorm Mountain

 

Galéria

Les 2 Alpes - © OT Les 2 Alpes / B. Longo
Les 2 Alpes, 26.12.2017 - © Les 2 Alpes | facebook
Galtür - Silvretta - © Andre Schönherr / Silvapark
Rušný deň v Cairngorn, Škótsko s návštevníkmi zoradenými a pripravenými na jazdu - © Cairngorm Mountain

Zobraziť všetko

Reklama

Najlepšie rodinné lyžiarske strediská

Reklama

Reklama