Slovak

Sprievodca vašou prvou rodinnou lyžiarskou dovolenkou

15. november 2016 | Monica Adorno

Správy z regiónu: Švajčiarsko, Francúzsko, Rakúsko

Alpbach je skvelé lyžiarske stredisko pre prvú lyžovačku

Alpbach je skvelé lyžiarske stredisko pre prvú lyžovačku

Copyright: Tirol Werbung

Chcete, aby bola vaša prvá lyžiarska dovolenka s deťmi úspešná? OnTheSnow vám poradí, ako ju stráviť  šťastne a bezstarostne.

Naučiť malých drobcov lyžovať môže byť občas ťažké – to vám hovorím ako niekto, koho otec by mohol napísať knihu o tom, čo všetko nerobiť. Skrátka; bola to katastrofa, ktorá začala, keď sme sa ja a sestra rýchlo spúšťali dolu horou bez inštruktora (žiadny pluh, ďakujeme pekne) a skončila vyvrtnutým členkom a prísahou, že už nikdy nebudem lyžovať.  Prísahou, ktorú som rýchlo odvolala, keď som začala chodiť so snowboarderom... ale ponaučením príbehu je: Zlá príprava pred obyčajnou dovolenkou rovná sa stres, ale zlá príprava (alebo v prípade môjho otca žiadna príprava) pred lyžovačkou s deťmi rovná sa oveľa väčší stres. Aby ste sa tomuto vyhli a uistili sa, že vašim deťom neostanú žiadne jazvy (to myslím doslova, mne jazvy ostali) zo zlej prvej skúsenosti, prečítajte si sprievodcu OnTheSnow ku úspešnej rodinnej dovolenke na svahoch.

Malý prieskum a príprava zabezpečia, že vaša dovolenka prejde tak hladko, ako je to len možné.  Nedá sa síce zamedziť pádom (ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou zábavy), ale môžete zabezpečiť, aby výstroj, v ktorom sa raz nevyhnutne zvalia, bol dobrej kvality,  aby stredisko, ktoré si vyberiete, bolo vhodné pre deti, a aby sa inštruktori v alpskom lyžiarskom stredisku vedeli s deťmi dohovoriť - v ideálnom prípade po slovensky. Aj to sa totiž v obľúbených lyžiarskych destináciach stáva, že v lyžiarskej škole naďabíte na slovenského či českého inštruktora lyžovania...


Vhodný výstroj

Jedným z najdôležitejších rozhodnutí pred lyžovaním je vaše oblečenie. Nikto nemá rád mokro a chlad, najmä nie deti. Navyše ani nemôžu alkohol, aby si potom zlepšili náladu. Spravte teda ich aj svoje životy pohodlnejšími a kúpte, prenajmite či požičajte si správne lyžiarske oblečenie.

Ak chcete ušetriť nejaké tie korunky, zamierte do športových obchodov v čase, keď majú zľavy  – vtedy ľahko nájdete celkom slušné kusy výstroja (ponožky, termoprádlo, rukavice) za zlomok ceny. Alebo sa pretromfnite a skúste eBay, Bazoš, Aliexpress alebo svojich kamarátov. 

Snažte sa nájsť poriadnu funkčnú bielizeň;  napríklad vlna merino vydrží roky. Zoberte si so sebou po dva páry a po dobu výletu ich striedajte. Nezabudnite na vode-odolné rukavice  či palčiaky a čiapku – lyžovačka bez nich bude mizerná. Prilby sú v dnešnej dobe taktiež kľúčové a vo viacerých krajinách už aj povinné. Pokiaľ ide o bundy, je dobrý nápad zvoliť niečo výrazné, čo vám pomôže vašu ratolesť identifikovať. Čím výraznejšie, tým lepšie.


Vyberte si stredisko vhodné pre rodiny, s kľudnejšími svahmi pre začiatočníkov

Výberom menšieho strediska ušetríte peknú sumu peňazí. Deti, ktoré sa učia lyžovať nepotrebujú tisícky kilometrov štvorcových terénu na jazdenie a strmé svahy im tiež nebudú k úžitku. Aj ak ste skúsený lyžiar, nemusíte na svahoch tráviť veľa času, takže stojí za pozretie, ktoré strediská majú najvhodnejšie zjazdovky pre drobcov, ktorí ešte len začínajú.  K takýmto strediskám zaraďujeme napríklad Les Carroz a La Rosiere vo Francúzsku aj Alpbach v Rakúsku.  

Chamonix a Verbier sú skvelé, keď vaši malí zvládnu aj náročnejší terén, ale sú zbytočné pre deti, ktoré ešte len zisťujú, ako si nastaviť viazanie.  

Hľadajte vhodne položené strediská so svahmi pre začiatočníkov blízko centra mesta, aby ste so sebou všade nemuseli vliecť ťažký výstroj. Ski-in ski-out ubytovanie je pre unavených drobcov tiež výborné. 

Galéria

Alpbach je skvelé lyžiarske stredisko pre prvú lyžovačku - © Tirol Werbung
Alpbach je skvelé lyžiarske stredisko pre prvú lyžovačku - © Tirol Werbung
Rodinná lyžovačka v Les Carroz - © Les Carroz
Sainte-Foy Tarentaise - © Guerreiro Coralie

Zobraziť všetko

 

Lanový vlek verzus posuvné pásy

Lanový vlek vás má ťahať pozdĺž cesty, až dokým nedosiahnete vrchol zjazdovky. Otravné však na ňom je, že sa musíte sústrediť, aby ste nespadli. Keď som bola malá, mala som z lanových vlekov obrovský strach – úprimne povedané som sa ich obávala viac, ako samotného lyžovania. Na druhej strane posuvné pásy sú nádherné – len naskočíte na pás podobný eskalátoru a hore sa z neho zošuchnete. Pozerajte po strediskách s posuvnými pásmi alebo s vlekmi, ktoré nevyžadujú sústredenosť nad rámec.  Ste Foy vo Francúzsku má pohyblivé posuvné koberce a vyhradený svah pre začiatočníkov hned vedľa mesta.

 

Skontrolujte zariadenie pre deti a rezervujte si lyžiarsky kurz pred odchodom

V tejto dobe je väčšina stredísk vybavená zariadením pre deti, ale budú sa líšiť kvalitou a tým, čo vám môžu ponúknuť. Nie všetky strediská sú zariadené tak, aby sa postarali aj o tých najmenších špuntov, takže sa aj zo dvakrát uistite, akú vekovú kategóriu sú schopní zaopatriť. Niektoré strediská, ako La Plagne, Francúzsko, pre vás dokážu zariadiť, aby ste celý týždeň mali jednu a tú istú pestúnku.  

Zarezervujte si lyžiarsky kurz, ešte než sa vydáte do hôr. Toto bola asi najväčšia chyba, ktorú môj ocko spravil. Myslel si, že bude môcť zarezervovať lekcie, keď do strediska dorazíme, ale hľa, na hoteli už nebolo miesto. Nakoniec sa nám podarilo objednať si inštruktora, ale až v štvrtý deň našej dovolenky, čo bolo o štyri dni neskôr, ako bolo potrebné. Navyše náš inštruktor nevedel ani slovko po anglicky.

Pozrite si webovky stredísk pre detaily o ich lyžiarskych kurzoch – ich ocenenia budú isto hrdo vystavené. Mohli by ste sa ešte pretromfnúť a predčasne zarezervovať nie len samotný kurz, ale aj nejaké tie lekcie na suchom svahu. Možno máte šťastie a vaše ratolesti sa nemôžu dočkať, až to na horách rozbijú, ale niektoré deti sa pred tým, ako zamieria na svahy, trocha obávajú. Pár hodín na suchom svahu ich zoznámi s ich výstrojom a pridá im istotu, keď príde na skutočnú lyžovačku.  

 

Zmiešajte to: Aktivity mimo lyžovania

Od jazdy na koni cez zbieranie bobúľ a rybárčenie cez snowtubing až po pirátov na snehu – strediská sa tvrdo snažia vytvoriť pre drobcov raj na zemi. Spojte lyžovačku s jednou z týchto ďalších výnimočných aktivít a budete mať dovolenku ako poklad! Pre ďalšie aktivity mimo zjazdovku si pozrite náš článok «5 tipov na perfektnú zimnú dovolenku pre nelyžiarov».  

 

Reklama

Mohlo by ťa zaujať

Reklama

Reklama