Slovak

Testovali sme: Bunda Ortovox Andermatt

12. júl 2016 | Skiinfo/OnTheSnow

Bunda Ortovox Andermatt

Bunda Ortovox Andermatt

Copyright: Skiinfo

Značka Ortovox patrí vo svete freeridu a skialpu k najobľúbenejším výrobcom športového vybavenia. Ortovox sa preslávil najmä v oblasti bezpečnostných prvkov - vyrába spoľahlivý lavínový výstroj, lopaty, sondy aj ruksaky s airbagom.

Hlavným zdrojom príjmov Ortovoxu sa však stalo oblečenie. Veľa farieb, množstvo funkcií, bezpočet kúskov s merinom - Ortovox ponúka veľké odevné kolekcie na leto aj na zimu. Na sezónu 2016/2017 prináša na trh opäť viacero nových modelov, okrem iných aj bundu Andermatt. My sme túto dvojvrstvovú bundu testovali v Lech Zürs, tak si prečítajte, čo si o nej myslíme.

 

Popis výrobcu

Táto freeridová bunda je šitá z vlny merino a vysoko priedyšnej nepremokavej membrány Dermizax NX Toray. Hustota vlnenej podšívky sa pohybuje od 120 g/m² v tele bundy až k 90 g/m² v kapucni a na rukávoch, v namáhaných častiach je hrúbka zosilnená. Široká kapucňa je vybavená dvomi nastaviteľnými pásikmi, ktoré sa dajú ľahko ovládať jednou rukou. Vetracie zóny v podpazuší napomáhajú optimálnej cirkulácii vzduchu a regulácii tepla pri náročných výstupoch.

 

Galéria

Bunda Ortovox Andermatt - © Skiinfo
Bunda Ortovox Andermatt - © Skiinfo
Bunda Ortovox Andermatt - © Skiinfo
Bunda Ortovox Andermatt - © Skiinfo

Zobraziť všetko

Názor redakcie

Bunda Andermatt získala na veľtrhu ISPO 2016 zlaté ocenenie - a nebola to náhoda ani omyl. Dôvody svojho rozhodnutia definovala porota takto: Skvelý štýl a sofistikovaná ventilácia, mimoriadny look. Spracovanie a použitie čiernej meriny vlny ako izolačného materiálu navyše dodáva bunde punc ekologicky hodnotného kusu.

Hoci so svojimi 952 gramami (veľkosť M) nie je bunda Andermatt úplne najľahšia, akonáhle sme ju prvý krát obliekli, bola príjemná a prekvapivo ľahká. Dvojvrstvová bunda je zložená z podšívky z merina (vlna z čiernych švajčiarskych ovcí) a z mäkkej membrány Dermizaxx Toray, ktorá je na dotek veľmi príjemná a oproti goretexovej membráne od nás získava niekoľko bodov navyše! Bunda je pohodlná, mäkká a pôsobí ako vlnená. Strih je priliehavý, avšak bez toho, aby bunda nositeľa obmedzovala v pohybe. Testovali sme ju však v apríli a rýchlo sme si uvedomili, že jarné teploty sú na bundu Andermatt už dosť vysoké. Výhrevnosť vlnenej podšívky tejto bundy je naozaj vysoká. Andermatt je optimálna bunda na skutočne chladný, čerstvý deň. 

S nadšením sme privítali fakt, že Ortovox zabudoval do tohto modelu všetky funkcie, ktoré lyžiarska bunda potrebuje mať. Kapucňa perfektne sedí, dá sa nosiť s prilbou aj bez nej, vďaka dvoma šnúrkam sa dá ľahko upraviť a presne nastaviť. Bunda Andermatt má aj dostatočne veľké úložné priestory: Vnútorné vrecko vľavo má výstup na sluchadlá, nájdete tu aj veľké vrecko zo sieťoviny, kam sa dajú uložiť trebárs okuliare či rukavice. Podľa nášho názoru by toto vrecko mohlo byť ušité troška pevnješie, zdálo sa nám, že sa ľahko opotrebuje a vyťahá - ale napokon, veď to bola iba naša testovacia vzorka a nie finálny produkt, ktorý prichádza na pulty predajní.

Zvonku má bunda štyri ďalšie vrecká, všetky pomerne veľké: Dve náprsné vrecká a dve v páse, s prístupom zvrchu. čo sa nám tiež veľmi páčilo. A čo sa nám ešte páči? Keď cestujete s ruksakom, môžete nechať dolné vrecká prázdne, a napriek tomu máte v bunde ešte stále veľa miesta na to, keď potrebujete dačo menšie chytro uschovať. Bunde Andermatt samozrejme nechýba ani snehový pás, ktorý je odnímateľný (super vec!) a pri nosení sa nešmýka. Vďaka dlhým zazipsovaným ventilačným zónam pod pazuchami sa dá výborne regulovať telesná teplota, rčo sme ostatne mali možnosť vyskúšať na vlastnej koži kvôli vysokým aprílovým teplotám.

Všimli sme si - a páčilo sa nám - aj riešenie goliera bundy, do ktorého sa pohodlne zmestí brada aj ústa až po nos, a chráni tak pred chladom a vetrom. Ocenili sme aj vysoko kvalitnú povrchovú úpravu bunduy a hladký chod zipsov. Na modeli Andermatt sú zaujímavé aj relatívne úzke manžety na rukávoch, ktoré sú zakončené širokým a plochým suchým zipsom. Freeridová bunda je tak dobre stavaná na to, že si rukavice vytiahnete cez manžety. Keď si však chcete rukavice napchať do rukávov, ide to už ťažšie. Čo sme ešte o bunde Andermatt nepovedali? Veľa toho nie je, ani pri najlepšej vôli sme nenašli žiadne vady. Nekompromisná je aj vodotesnosť a odolnosť proti vetru, ktorú tomtu modelu zaručuje membrána Dermizax®NX - hodnoty vodný stĺpec: 20.000 milimetrov a priedušnosť 40.000 g/m² (24h) sú naozaj pôsobivé.

Záver

Andermatt si určite obľúbite a bude patriť medzi vaše top kúsky zimného oblečenia. Farebné prevedenie ako aj funkčnosť modelu sa nám naozaj páčili. Jej nákup rozhodne odporúčame!

Reklama

Výstroj

Reklama

Reklama