Snehová búrka v auguste, prašan v júli? Kým na alpských ľadovcoch sa to stáva iba výnimočne, v lyžiarskych strediskách na južnej pologuli je to celkom bežná vec. A to dokonca aj v zemepisných šírkach, kde by ste čakali skôr piesočné búrky. 

Príčina: Kvôli obrovskej rozlohe antarktického ľadovcového kontinentu je na južnej pologuli priemerne o jeden stupeň chladnejšie ako u nás. Napriek tomu sa však pod rovníkom nachádza asi len 80 lyžiarskych stredísk, a to preto, že terény Južnej Ameriky, Afriky či Austrálie nedosahujú tak vysoké nadmorské výšky a ľudia tam žijú skôr v mestách, kde je sneh asi tak vzácny ako na Sahare. Čiže predpoklady pre širokú obľubu tradičných zimných športov dovedna žiadne. Tradíciu zimného športovania vlastne do austrálskeho brlohu zlatokopov Kiandra zavliekli európski prisťahovalci - v roku 1850 tam nórski baníci zorganizovali prvé lyžiarske preteky. Technický vývoj však odštartoval až o zhruba 100 rokov neskôr.

Dnes sa môžu v Čile, v Argentíne aj na Novom Zélande či v Austrálii pochváliť viacerými veľmi dobre vybavenými lyžiarskymi strediskami, ktoré by do istej miery mohli konkurovať aj alpským lyžiarskym rezortom. Horské lyžiarske oblasti na južnej pologuli ponúkajú vedľa malebnej scenérie množstvo zaujímavých - a kontrastných - programov a určite sa oplatí tieto miesta navštíviť aj bez pribalených lyží.

Poďte sa s nami pozrieť na najlepšie lyžiarske spoty na južnej pologuli:

 

Tres Valles, Andy, Čile


Iba 40 kilometrov od čílskeho hlavného mesta Santiago de Chile sa nachádzajú tri strediská: Valle Nevado, La Parva a El Colorado, ktoré tvoria Tres Valles – najväčšiu súvislú lyžiarsku oblasť na južnej pologuli. Spoločný, aj keď dosť drahý skipa umožňuje držiteľovi lyžovať na viac ako 175 kilometroch zjazdoviek.

Po cestě zo Santiaga je najbližšie stredisko El Colorado. Práve tu bol v roku 1949 postavený prvý lyžiarsky vlek. Kým vás prvá odpojiteľná sedačková lanovka južnej Ameriky s názvom Andes Express unáša hore, môžete kdesi hlboko v údolí pod smogovou čapicou tušiť Santiago. Na vrchole 3333 metrov vysokej hory Colorado, ktorá má tvar dokonalého kužeľa, vám vyrazí dych nádherná panoráma a hneď potom aj nepreberné možnosti zjazdov do všetkých smerov. Nikde žiadne kamene, nikde žiadne stromy, vašej jazde nestojí vôbec nič v ceste. Zjazd naspäť do El Colorado, k obidvom vlekom vo Farellones je dobrých päť kilometrov dlhý a pri jeho zdolávaní prekonáte 903 výškových metrov. Na južnej strane lákajú náročnejšie zjazdy El Condor a Los Pumas, ktoré zároveň tvoria pripojenie k sieti zjazdoviek Valle Nevado.

Stanica La Parva je dostupná cez náročné východné svahy Cerro Colorado. Z lyžiarskej dedinky, ktorej dominujú chaty a prázdninové domy bohatých obyvateľov čílskeho hlavného mesta vás sedačkové lanovky dopravia až do výšky 3630 metrov. Stredisko La Parva je v niektorých na sneh bohatých sezónach otvorená hoc aj do polovice decembra. Bežná sezóna na južnej pologuli zväčša končí o mesiac skôr, pričom sa začína na začiatku júna. Zdatnejší lyžiari nedajú dopustiť na superširoký žľab Las Flores, kde môžu krúžiť nekonečné množstvo oblúkov. Najlepší lyžiari sa potom môžu spustiť traverzom od najvyššieho vleku k bubnovým terénom La Pared a El Mirador. Ozajstná skúška odvahy je potom zjazd cez Chimneo, v preklade komín. Pokiaľ by ste sa k nemu chceli vybrať a túto lyžiarsku čerešničku si vyskúšať na vlastnej koži, treba vám od vrcholovej stanice zdolať ešte asi 20 minutový výstup hore.

     

Bez akejkoľvek námahy sa môžete presunúť do lyžiarskej lokality Valle Nevado. Tu bola (len v roku 2013) spustená do prevádzky prvá kabínová lanovka v Čile! Malá hotelová osada Valle Nevado je sťa orlie hniezdo usadená na hrebeni Cerro Negro v nadmorskej výške 3025 metrov – a vďaka tomu sa z nej stáva najvyššie umiestnená lyžiarska stanica na svete. Terény Valle Nevado sú situované vysoko nad pásmom lesa, čo znamená neobmedzené lyžovanie v prírode v mnohých muldách a kotľoch. A pokiaľ by vám ani to nekonečné množstvo variantov nestačilo, môžete sa nechať dopraviť helikoptérou na nedotknuté svahy, po ktorých sa dá zísť až na úroveň 1700 m.n.m.

Lyžiarska oblasť Tres Valles ponúka najlepšie podmienky zvyčajne od polovice augusta do polovice septembra, teda aj po tom ako odletia grupy brazilských turistov a skôr ako sa zo snehu stane kaša.

Lyžiarska oblasť: 2430-3650 m, 56 vlekov, 175 km zjazdoviek

Ubytovanie: Luxusný ski-in, ski-out hotel Valle Nevado ponúka priamy prístup na zjazdovky, pred pár rokmi prošiel kompletnou rekonštrukciou. Päťhviezdičkový komfort v dvojlôžkovej izbe môžete mať za cenu okolo 300 amerických dolárov  (cca 260 eur) vrátane polpenzie a skipasu.

Gastro tip: Bajo Zero servíruje na veľkej slnečnej terase výdatné sendviče, burgery aj grilované mäso.

Horskí sprievodcovia: Na svoje bezpečné výlety mimo zjazdovky si môžete objednať služby horského vôdcu. Telefonicky na +56 477 7000 alebo e-mailom na escuela@vallenevado.com. Záujemci o heliskiing si môžu rezervovať miesto vo vrtulníku na čísle +56 477 7182 alebo e-mailom na heliski@vallenevado.com, dva zjazdy stoja 874 amerických dolárov, teda cez 750 eur.

Sneh: Sezóna od polovice júna do konca septembra (Valle Nevado, v La Parva do novembra), priemerná výška snehu 823 cm, 81 hektárov zjazdoviek technicky zasnežovaných.

Info: www.vallenevado.com

 

 

Perisher Blue, Snowy Mountains, Austrália


Lyžiarska oblasť Perisher Blue vznikla spojením stredísk Perisher Valley, Smiggin Holes, Mount Blue Cow a Guthega. So svojimi 47 vlekmi a asi 100 kilometrami zjazdoviek je Perisher Blue jednoznačne najväčší lyžiarsky rezort v Austrálii. Stredisko Perisher leží v nadmorskej výške 1720 metrov – vyššie ako ktorýkoľvek iný lyžiarsky spot v regióne. Táto vysokohorská poloha so sebou samozrejme prináša aj záruku snehu. Takmer všetky ubytovacie zariadenia disponujú priamym prístupom na zjazdovky, čomu však odpovedajú aj ceny za nocľah. Náš tajný tip: Oplatí sa nájsť si ubytovanie pol hodiny jazdy autom od Perisheru, v Jindabyne, tam sú ceny oveľa prijateľnejšie.

Väčšina lyžiarov využíva Skitube, podzemnú dráhu, ktorá vedie od Bullock's Flat, ponára sa do hory a končí v Perisheri. Bullock's Flat leží vo výške 1100 metrov, pod hranicou zimného sneženia. Lanovka premáva 24 hodín denne, asi preto, že Australania tak intenzívne prehlbujú sociálny aspekt lyžovačky, teda Après-Ski.

   

Prevýšenie zjazdoviek v Perisheri nie je zrovna ohromujúce, viac ako 300 výškových metrov od štartu po finiš trati to nebude. Napriek tomu je Perisher raj milovníkov prašanu. Ešte v septembri prichádzajú búrky, ktoré z Antarktídy prinášajú biely náklad na dokorán otvorené svahy Mount Perisher. Terénom dominujú ľahké až stredne náročné zjazdy. Vrchné svahy Mount Perisher ponúkajú otvorené hanky, na ktorých sa najmä pri čerstvom snehu čŕta množsttvo vzrušujúcich variantných zjazdov.

O čosi väčšie nároky kladú na lyžiarov svahy Ridge Quad, ktorý patrí k Blue Cow. Ďalší vzrušujúci zážitok pre nezdolných a veľmi dobrých lyžiarov je tiež Diablovo ihrisko (Devil's Playground) či Double Trouble Area so svojimi ultra-náročnými zjazdovkami značenými dvoma čiernymi symbolmi. Pre našincov je na týchto brutálne náročných svahoch úsmevné azda len to, že popri jazde sa musíte uhýbať eukalyptovým stromom. Keď budete mať šťastie, môžete zahliadnuť aj wombata alebo jedného z 378 klokanov, ktorí v Národnom parku Kosciuszko žijú.

Lyžiarska oblasť: 1605-2034 m, 47 vlekov, 99 km zjazdoviek,

Ubytovanie: Perisher Valley Hotel, ideálne miesto v dosahu pešej chôdze na zjazdovky, ubytovanie/raňajky v dvojlôžkovej izbe od 149 austrálskych dolárov (cca 100 eur) na osobu, Tel. +61 2 6459 4455

Gastro tip: Burning Log Restaurant v dolnej stanici kotvy Blue Calf v lokalite Guthega.

Horskí sprievodcovia: V tejto lyžiarskej oblasti nenájdete horských sprievodcov v pravom zmysle tohto slova, avšak v tunajšej lyžiarskej škole (Snowsports School) sa dá objednať súkromný lektor od 120 austrálskych dolárov na hodinu (asi 80 eur)

Sneh: Sezóna od 9. júna do začiatku októbra 2017, priemerná maximálna výška snehu 483 cm, 53,4 hektárov lyžiarskych terénov technicky zasnežovaných

Info: www.perisher.com.au

 

Cerro Catedral Alta Patagonia, Andy, Patagónia


Lyžiarska oblasť na Cerro Catedral, ktorá sa nachádza asi 20 kilometrov od Bariloche bola v posledných rokoch kompletne modernizovaná, vynovená a rozšírená. Dnes sa Catedral prezentuje ako rezort s medzinárodnym štandardom, ktorý navyše poskytuje skvelý výhľad na jazerá, lesy a nekonečné pláne patagónskej pampy, ktorá u sama o sebe je silný magnet na výlet do najstaršieho lyžiarskeho strediska v Argentíne.

Prvým tunajším lyžiarom bol Angličan "Ernesto" Ricketts. V roku 1931 založil spolu s troma ďalšími priekopníkmi lyžovania Club Andino Bariloche. Ďalším zo zakladateľov bol Nemec Otto Meiling, ktorý sa neskôr stal prvým argentínskym lyžiarskym inštruktorom. Ešte v 30. rokoch boli vybudované prvé mechanické vleky. Prvá lanovka, ktorú pre stredisko Catedral objednali v Taliansku v roku 1939 však skončila na dne oceánu - loď, ktorá lanovku cez Atlantik prevážala, žiaľ stroskotala. Projekt sedačkovej lanovky tak bol dokončený až po konci 2. svetovej vojny.

   

V súčasnosti slúžia lyžiarom a ďalším návštevníkom okrem tradičnej sedačkovej lanovky aj moderné kabíny, gondoly či odpojiteľné expresné sedačky, ktoré zabezpečujú dopravu z lyžiarskeho mestečka v 1030 metroch až do lyžiarskeho strediska, ktoré tvoria štyri vrcholy - Piedra del Condor (1785 m), Punta Nevada (2040 m), Nubes (2100 m) a Punta Princesa (2160 m). Väčšina zjazdov do údolia vedie cez husté lesy a na väčšine z nich nechýba technika na zasnežovanie. Technicky zasnežované sú takisto mierne svahy pre začiatočníkov - prírodný sneh sa na tunajších kopcoch darí udržať asi len v tretine celej zimnej sezóny. Každý rok pritom stredisko svoju zasnežovaciu techniku vylepšuje, pričom nové snehové delá sa nakupujú prevážne z Južného Tirolska.

Rozširovanie lyžiarskych terénov sa dotýka najmä vyšších úrovní lyžiarskeho strediska, teda miest so zárukou snehovej vrstvy. Napríklad na Punta Princesa vybudovali vedľa miernych až stredne náročných tratí v dlhých otvorených žľaboch aj zopár čiernych, náročných zjazdoviek ako aj zopár ski-tourových tratí. Na vlekoch vo freeridovej zóne La Laguna sa ešte v minulej sezóne robili renovačné práce, táto lokalita je však napriek tomu stále prístupná. Freeridové terény dosahujú až do výšky 2180 metrov, přičom pásmo lesa leží okolo 1700 metrov.

Lyžiarska oblasť: 1030-2100 m, 37 vlekov, 66 km zjazdoviek

Ubytovanie: Hotel Punta Condor, iba 100 m od zjazdoviek, dva bazény, fitcentrum, sauna; nocľah v dvojlôžkovej izbe s raňajkami od 47 eur, Tel. +54 (294) 446-0177

Gastro tip: Priamo na hornej stanici lanovky “El Cable Carril” sa nachádza chata Refugio Punta Nevada – z terasy sa otvára výhľad na celú lyžiarsku oblasť, tel +54 (294) 4409000.

Horskí sprievodcovia:  XTREME XPERIENCE, v dolnej stanici v kancelárii Ski Total, Tel. +54 (294) 4460 339

Sneh: Sezóna od 24. júna do 8. októbra, priemerná výška snehu v minulej sezóne 51 cm, 4 hektáre technicky zasnežované

Info: www.catedralaltapatagonia.com

 

Queenstown, Južné Alpy, Nový Zéland


Queenstown nie je iba jednotka spomedzi novozélandských lyžiarskych miest, je to takisto známe turistické mesto Južného ostrova s impozantnou a dobre udržiavanou promenádou pozdĺž jazera Wakatipu, s rozľahlými parkami a množstvom drahých obchodov, kde míňajú veľa peňazí za suvenýry najmä japonskí turisti. Prvé zjazdy po úbočiach okolitých hôr riskovali lyžiarski priekopníci ešte v 30. rokoch minulého storočia. O prvý lyžiarsky vlek na Coronet Peak sa zasadil v roku 1947 vynálezca Bill Hamilton – a Coronet Peak sa tak stal prvým lyžiarskym rezortom na Južnom ostrove Nového Zélandu. Z Queenstownu k lyžiarskym terénom na Coronet Peak a späť premávajú skibusy v rámci kyvadlovej dopravy. Samotné lyžiarske stredisko je od Queenstownu vzdialené 18 kilometrov. V chate na úpätí zjazdoviek si záujemci môžu vypožičať okrem lyžiarskeho výstroja aj lyžiarske oblečenie - bežne sa tu totiž stáva, že turisti zo zámoria, ktorí prídu do Queenstownu nevedia, že sa tu od júna do októbra dá lyžovať.

Na dva kilometre dlhom južnom úbočí Coronet Peak nenájdete jediný strom ani skalu. Vďaka tomu môžu šikovní lyžiari križovať doslova celú horu ako nekonečné biele ihrisko a nemusia sa obmedzovať na značené trate. Vďaka veľkému množstvu žľabov, úžin a roklín ponúka Coronet Park oveľa viac možností a príležitostí ako podaktoré väčšie lyžiarske oblasti.

   

Celkom iný je charakter druhého queenstownského lyžiarskeho strediska s názvom Remarkables. To leží na náprotivnej strane údolia a ukazuje Queenstownu svoje robustné západné steny. Za nimi sa však skrývajú tri priestranné, slnečné muldy s prevážne miernymi prašanovými širokými zjazdovkami, no takisto 15 čierno-čiernych žľabov v Shadow Basin. Ak sa pri hornej stanici vleku na Shadow Basin rozhliadnete po okolí, panoramatický obrázok vám ponúkne celú lyžiarsku oblasť v celej kráse. Ako z nejakej vyvýšenej kazatelnice sa môžete rozhliadať po táhlom horskom hrebeni, nechať sa ohúriť hlbokými modrými vodami jazera Wakatipu a tešiť sa z rozdielnosti zelených lesov a polí v kontraste k trblietavej belobe na horizontu sa týčiacej skupiny vrcholov Južných Álp. Od vrcholovej stanice vleku Shadow Basin štartuje zjazd s názvom Homeward Run s prevýšením 455 metrov. Po jeho zdolaní sa ocitnete na prístupovej ceste, skibusom sa však dostanete naspäť k vlekom. Zjazdovky v Curvey Basin obsluhuje už dve sezóny aj nová 6-sedačková lanovka.

Lyžiarska oblasť: Coronet Peak: 1187-1615 m, 8 vlekov, 29 km zjazdoviek, 20% technicky zasnežovaných; Remarkables: 1586-1943 m, 6 vlekov, 25 km zjazdoviek.

Ubytovanie: Haka Lodge Queenstown, turistické ubytovanie pre nenáročných, ktoré okrem nocľahárne ponúka aj dvojlôžkové izby s TV a Wi-Fi, od 26 eur na osobu.

Gastro tip: Lone Star Café na Brecon Street 14 ponúka to najlepšie barové jedlo (a veľmi veľké porcie), živú atmosféru a priatelské služby, Tel. +64 3-442 9995, www.lonestar.co.nz

Horskí sprievodcovia: Lyžiarska škola (Snowsports School) ponúka súkromné lekcie od 100 novozélandskych dolárov (asi 62 eur na hodinu), Tel. +64 3 442 4682 alebo e-mail privates@coronetpeak.co.nz, priamo z Queenstownu vzlieta helikoptéra Harris Mountains Heli-Ski, tri jazdy od 875 novozélandskych dolárov (cca 540 eur), sedem jazd 1125 novozélandskych dolárov (asi 700 eur), Tel. +64 3 442 6722, hmh@heliski.co.nz

Sneh: Sezóna od 17. júna do 2. októbra, technické zasnežovanie lyžiarskych terénov v obidvoch lokalitách

Info: www.nzski.com

 

Thredbo, Snowy Mountains, Austrálie


V Thredbo nájdete najdlhšie zjazdovky, najväčší výškový rozdiel pri ich prekonávaní a takisto najvyyší lyžiarsky vlek v celej Austrálii. Tak ako Perisher Blue, aj Thredbo leží v Národnom parku Kosciuszko a cesta z Melbourne či zo Sydney trvá autom či autobusom asi 6 hodín.

Zásluhu na vzniku lyžiarskeho strediska Thredbo má Čech Antonín Šponar, ktorý v polovine 50. rokov navrhol vybudovanie lyžiarskeho rezortu po vzoru rakúskych alpských horských stredísk, a to neďaleko plánovanej cesty v odľahlom údolí na úpätí hory Mount Kosciuszko (najvyššia austrálska hora, 2228 m.n.m., pomenovaná ešte v 19. storočí po poľskom bojovníkovi za slobotu, Tadeuszovi Kosciuszkovi). Iba jeden rok trvala výstavba strediska, v roku 1955 už v Thredbo privítali prvých lyžiarov. Dnes ponúka lyžiarske mestečko Thredbos Alpine Village ubytovanie pre viac ako 3500 hostí.

Hory pohoria Snowy Mountains sa nedajú porovnať s vysokými štítmi európskych Álp, tunajšie vrcholky sú trocha miernejšie. Pre Európanov je naprosto neznáma tunajšia vegetácia: Sťa džungľa z prerastených brokolíc pôsobí večne zelené eukalyptové lesy na úbočiach tunajších hôr a v austrálskom snehu sa dá lyžovať nielen pomedzi brezami či smrkmi, veľmi často tu rastú aj gumovníky. Zo zástupcov typickej austrálskej fauny však môžete vidieť maximálne wombata.

   

Na snehové podmienky v Thredbo sa veru nedá príliš spoľahnúť, našťastie však aj tu funguje armáda snehových diel, ktoré zabezpečujú, že aspoň svahy, na ktorých sa lyžuje, sú biele. Thredbo totiž - aj na austrálske pomery - leží veľmi nízko. Vďaka technickému zasnežovaniu si však lyžiari môžu vychutnať superširoký zjazd Crackenback či riadne strmé pasáže zjazdoviek The Bluff a Cannonball. Nad pásmom eukalyptových lesov sa nachádza snežná planina bez stromov, Basin Area.

Lyžiarska oblasť: 1365-2037 m, 14 vlekov, 52 km zjazdoviek, 480 hektárov

Ubytovanie: V centrálne umiestnenom hoteli Thredbo Alpine Hotel zaplatíte za balík obsahujúci nocľah, skipas a raňajky od 205 austrálskych dolárov, teda asi 135 eur, tel. +61 2 6459 4200

Gastro tip: Eagle’s Nest je názov austrálskej najvyššie položenej reštaurácie. Nájdete ju v 1937 metroch nadmorskej výšky pri vrcholovej stanici lanovky Kosciuszko Express. Okrem nádherneho výhľadu, ktorý sa vám pri návšteve tejto reštiky ponúka, odporúčame aj miestne jedlo, je jednoducho vynikajúce! Tel. +61 2 6457 6019, www.eaglesnest.com.au

Horskí sprievodcovia: V rámci súkromnej lekcie (od 127 austrálskych dolárov za hodinu) sa dá lyžovať na voľných, neupravených terénoch a využiť aj prednostnú prepravu na vleku, Tel. +61 2 6459 4044, snowsportsbookings@thredbo.com.au

Sneh: Sezóna od 10. júna 2017 do začiatku októbra, zasnežovaných je 29 hektárov lyžiarskych terénov

Info: www.thredbo.com.au

 

Mount Hutt, Južné Alpy, Nový Zéland


Mount Hutt
je medzi novozélandskymi lyžiarskymi strediskami overená klasika. Už od osemdesiatych rokov minulého storočia prichádza na Mount Hutt každé leto množstvo lyžiarskych tímov z celého sveta, aby tu absolvovali svoje letné tréninky. Prvých lyžiarov tu privítali už v roku 1949. Za technickým rozmachom na Mount Hutt stojí Rakúšan Willi Huber, ktorého pozornosť pri jednej z horských túr upútal dlhý zasnežený žľab s ideálnymi lyžiarskymi svahmi. A hneď ho napadlo, že na tomto mieste by malo vzniknúť lyžiarske stredisko a začal robiť všetko pre to, aby sa z jeho sna stala realita. Celú zimu 1972 strávil hore navrchu, aby otestoval snehové podmienky. A výsledky boli také povzbudzujúce, že potom nemal žiaden problém získať na výstavbu prístupovej cesty k terénom dostatok investorov. A o rok neskôr už na Mount Hutt začali premávať prvé vleky.

Oblasť, ktorú obsluhujú vleky, zahŕňa iba 2,5 štvorcových kilometrov, avšak využiť sa dá úplne celý priestor - ak teda bezpečne ovládate svoje lyže. Terén je totižto pomerne náročný, či už sa dostanete do neupravovaných drsných partií v South Basin alebo do priestoru skalných výbežkov, ktoré trčia z terénu ako veže, kde môžete prísť doslova o všetko.

   

Biele pláne ponúkajú lyžiarom zjazdy Morning Glory a International. Začiatočníci si môžu zlepšovať techniku na somárskej lúčke neďaleko Sky High Cafe pri parkovisku. Na parkovisko sa návštevníci dostanú po relatívne náročnej horskej ceste z Methven, kde sa dá zohnať najbližšie ubytovanie. Ešte jedna poznámka k cestovaní do Mount Hutt: Podľa nášho názoru je najlepšie prenajmúť auto v Christchurch. Z hlavného mesta novozélandskeho Južného ostrova je to k Mount Hutt 105 kilometrov.

Lyžiarska oblasť: 1403-2086 m, 4 vleky, 47 zjazdoviek (25 km)

Ubytovanie: Pôsobivé ubytovanie ponúka historický hotel Gunyah Country Estate, ktorý nájdte na pol cesty medzi letiskom Christchurch a lyžiarskym rezortom. Dvojlôžková izba s raňajkami stojí od 395 novozélandských dolárov (250 eur), www.gunyah.co.nz

Gastro tip: Reštauráciu Aqua nájdete na hlavnej triede mestečka Methven, ponúka japonskú kuchyňu za rozumné ceny, tel. +64 3-302 9010

Horskí sprievodcovia: Priamo z parkoviska sa dá odštartovať s helikoptérou na heliskiing v Black Hills, viac informácií na tel. +64 3 302 8401, info@mthutthelicopters.co.nz.

Sneh: Sezóna od 9. júna do 9. októbra 2017, 48 hektárov technicky zasnežovaných.

Info: www.nzski.com

 

 

Pozrite si aj:

Snehové správy z južnej pologule

Webkamery z južnej pologule

Počasie na južnej pologuli