Slovak

Testovali sme: Lyžiarske okuliare Salomon XT One

29. apríl 2016 | Skiinfo/OnTheSnow

Lyžiarske okuliare Salomon XT ONE v našom teste

Lyžiarske okuliare Salomon XT ONE v našom teste

Copyright: Skiinfo

Model XT One by mal byť lídrom Salomonu spomedzi lyžiarskych okuliarov na sezónu 16/17. Verejnosti boli tieto okuliare prvý krát prezentované na veľtrhu ISPO v Mníchove, naši redaktori si ich mohli na vlastné oči vyskúšať na konci zimy. Prečítajte si našu recenziu!

Popis výrobcu

Keď Salomon začínal vyrábať lyžiarske okuliare, dôraz bol kladený na technické inovácie s cieľom umožniť lepší zážitok z lyžovania. A zatiaľ čo prvé lyžiarske okuliare boli so svojimi širšími zorníkmi a menším zahmlievaním veľmi progresívne, nový model XT One nastavuje nové štandardy v tom, ako sa okuliare vedia prispôsobiť na konkrétnu hlavu a tvár.

Pri výrobe XT ONE bola použitá technológia «Custom Fit ID», rám okuliarov sa skladá z troch častí, ktoré sa automaticky prispôsobia rôznym tvarom tváre. Vďaka tomu dostane ktorýkoľvek lyžiar okuliare, ktoré mu dokonale sedia a priliehajú k tvári. Konštrukcia rámikov je doplnená o «Advanced Skin Active Dry Material», inak povedané pružnú penu, ktorá na pokožke pôsobí tiež veľmi príjemne. 

Vďaka Custom ID Fit sa okuliare presne prispôsobia konkrétnej tvári a vďaka penovej látke s rôznou tvrdosťou je nosenie týchto okuliarov ešte príjemnejšie," hovorí Anne Dupreová, manažérka produktovej línie lyžiarskych okuliarov Salomon. „Naším cieľom bolo vyrobiť lyžiarske okuliare tak príjemné a pohodlné, že ich pri lyžovaní ani necítite. A vďaka Custom ID Fit sme to dosiahli."

XT ONE sa môže pochváliť ešte aj nezvyčajne úzkym rámikom pre maximálne veľké zorné pole - ide o originálny dizajn od Salomonu, ktorým sa teraz inšpirujú všetci výrobcovia okuliarov. Salomon navyše prináša aj XT ONE SILS, inovatívne riešenie zorníkov. Tie zabezpečujú presné tónovanie a žiadne zahmlievanie - a to za akýchkoľvek podmienok. „V oblasti inovácií lyžiarskych okuliarov znamená XT ONE veľký krok vpred! Chceli sme vylepšiť každičký komponent okuliarov a s XT ONE sa nám to podarilo," vysvetľuje Anne Dupreová. Od širšieho zorného poľa až po menšie zahmlievanie - teraz aj nebývalý komfort - XT ONE sú najlepšie lyžiarske okuliare, ktoré Salomon ponúka.

Názor redakcie Skiinfo/OnTheSnow

Okuliare Salomon XT ONE sme testovali počas troch dní na aprílovej lyžovačke v rakúskom Lech am Arlberg. Testovacie podmienky boli takmer ideálne, panovalo typické aprílové počasie - sneženie striedal dážď, fúkal silný vietor, no objavili sa aj slnečné lúče. Okuliare si teda prešli dosť rozdielnymi klimatickými podmienkami.

➽ V teste sa veľmi rýchlo ukázalo, prečo XT ONE získal na tohtoročnom ISPO zlaté ocenenie poroty. Za to, že je všestranný a jednoducho nemá žiadne slabiny. ISPO porota: "Veľmi elegantný dizajn rámu okuliarov umožňuje presné prispôsobenie a dokonalé pohodlie na množstve rôznych tvárí. Tieto vysokokvalitné okuliare bez akýchkoľvek príkras fungujú jednoducho skvele." S týmto hodnotením môžeme súhlasiť, hoci náš pozitívny dojem sa odvíjal skôr od optiky, funkčnosti a kvality zorníkov a menej z konštrukcie rámu. Je to zarážajúce, ale to je všetko: Rám len 110 gramov vážiaceho modelu XT ONE je pomerne silno zakrivený, a tak okuliare perfektne pasujú aj na menšiu tvár a veľmi dobre sedia. Akonáhle si okuliare nasadí človek so širšou tvárou, prichádza ku slovu nový dizajnový prvok - Custom ID Fit: komfortná penová látka na vnútornej strane rámu má po bokoch pohyblivé flexibilné časti, ktoré sa dobre prispôsobia aj širšej tvári, a tak zostáva aj po dlhšom čase užívania úplne bez otlakov. Výsledok: veľmi dobre sedia!

Galéria

Test lyžiarskych okuliarov Salomon XT ONE - © Skiinfo
Salomon XT ONE - © Salomon
Salomon XT ONE v teste Skiinfo/Onthesnow - © Skiinfo

Zobraziť všetko

➽ Pocit naprostého komfortu ešte umocňuje široký popruh, ľahko dĺžkovo nastavitelný. Vďaka tomu, že okuliare perfektne sedia a rámik je pomerne úzky, lyžiar má aj veľmi dobrý periferný rozhlaď.

➽ Testovací model bol vybavený zorníkom S2, teda s úrovňou ochrany 2 s univerzálnym filtrom a strednou ochranou pred oslnením. Tento zorník je naozaj veľmi univerzálny. Pri extrémnom slnečnom žiarení je možno trochu svetlý, avšak pri zmiešanej viditeľnosti, ktorú sme mali počas testovania my, je zorník S2 naozaj dobrá voľba. Zorník je mierne zatmavený, veľmi prirodzene, a ponúka príjemný kontrast. Vzhľadom na to, že zorníky sa v modeli XT ONE meniť nedajú, odporúčame pri kúpe vyberať zorník S2 alebo S3

➽ A čo sme si ešte všimli? Predovšetkým, že zbaviť zorník vlhkosti je veľmi ľahké. Či už kvapky vody zotriete či strasiete, zorník zostane bez rušivých pruhov a vy máte opäť skvelý výhľad. Príjemne vyvážené je aj odvetranie, ktoré zaručuje prísun dostatočného množstva vzduchu, aby sa zorník nezahmlieval, a zároveň aby oči neboli podráždené.

Záver

► Salomon vytvoril naozaj cool lyžiarske okuliare, XT ONE sú štýlové a funkčné, dobre sa prispôsobujú rôznym tvarom tvárí a od nás dostávajú jasné odporúčanie ako tip na dobrý nákup! Cena stanovená výrobcom sa pohybuje medzi 119,99 € a 179,99 €, čo nie je úplne najmenej, avšak kvalita nás rozhodne presvedčila. 

 

 

Reklama

Výstroj

Reklama

Reklama