Slovak

Čím sa odlišuje lyžovanie na ľadovci od jazdy na susednom kopci? A čo od toho môžete očakávať?

12. apríl 2016 | Jirka Toman

Lyžovačka na Tuxe

Lyžovačka na Tuxe

Copyright: Zillertaler Gletscherbahn

Či už patríte k nadšencom, ktorí si so značným predstihom rezervujú na horách svoje obľúbené miesta, alebo nechávate termín odchodu na poslednú chviľu, aby ste mohli optimálne reagovať na aktuálne snehové podmienky a predpoveď počasia, vždy sa pred vami vynorí tá zásadná otázka: Kam na hory tentoraz?

Pri výbere miesta na ideálnu lyžiarsku dovolenku sa núka široká škála možností, treba sa len rozhodnúť, či záujemca uprednostní miestne lyžiarske strediská, alebo zahraničí; či vyhľadáva skôr pokojnejšie miesta v menších lyžiarskych rezortoch, alebo dá prednosť vychýrenému stredisku, kde to žije nonstop od rána do noci. Zahraničné hory ponúkajú ešte ďalšiu voľbu, akú návštevník našich hôr nemá, a to je možnosť stráviť príjemné chvíle alebo v klasickom stredisku, alebo si užívať vo vyšších nadmorských výškach na ľadovcoch.

Kľúčové nie sú iba snehové podmienky

Čo poradiť tomu, to ešte nevyskúšal jazdu čisto na prírodnom snehu? Porovnanie podmienok sa ponúka hneď z viacerých úhlov. Ten najpodstatnejší rozdiel je prostredie a kvalita snehu. Na ľadovcoch sa lyžuje na rozľahlých planinách, širokých dialniciach, kde nehrozí náraz do stromu či nebezpečne zúžené miesto. Lyžuje sa predovšetkým na prírodnom snehu, ktorý aj v prípade dosnežovania technickým snehom prevláda a lyžiarom ponúka neporovnateľne vyšší komfort. Takisto množstvo snehu (či ľadu pod snehom) je zárukou toho, že miesta vyšuchané až na trávu na ľadovci isto nenájdete. Stávka na záruku dostatku snehu na ľadovci je v časoch miernych a suchých zimných sezón určite správna voľba.

Ďalší podstatný rozdiel je v teplote. Po ránu sa ortuť teplomera pohybuje aj okolo mínus 20°C, po nočnej úprave zjazdoviek sa však nemusíte obávať, že sneh bude počas dňa kašovitý a kĺby dolných končatín budú trpieť. Vďaka mrazu zostávajú zjazdovky veľmi dobre urpavené aj pri väčšom počte lyžiarov. A rozjazdený sneh či krupica, to je na ľadovci pojem takpovediac neznámy.

Kitzsteinhorn ponúka aj početné freeridové lyžiarske terény  - © Gletscherbahnen Kaprun AG

Kitzsteinhorn ponúka aj početné freeridové lyžiarske terény

Copyright: Gletscherbahnen Kaprun AG

Niekedy len pre horských vlkov

Dôležitou súčasťou každého ľadovca je všadeprítomný vietor. V oblasti širokých ľadovcových planín sa pred ním nemožno skryť do lesných úsekov, užitečnú rolu však hrá pri úprave zjazdoviek. Zaručene zahladí každú Zaručene zahladí každú ryhu vykrojenú do podkladu a pri ďalšej jazde nie je šance zistiť, kadiaľ predchádzajúca stopa viedla.

Drsnejšie podmienky na ľadovci uznávajú aj miestni, a preto sú v ľadovcových strediskách vyhradené priestory aj pre nich - inak povedané: dostatočne veľké priestory pre tých, ktorí chcú ušetriť na jedle, a tak si občerstvenie berú do ruksaku so sebou. Kým klasický rezort láka na množstvo reštaurácií, bufetov a občerstvení, kde návštevníkov s vlastnými zásobami jedla vidia len veľmi neradi, na ľadovcoch práve takéto skupiny majú k dispozícii vyhriate priestory, kde môžu načerpať energiu a dopĺňať energiu z vlastných zdrojov. A netreba sa ani obzerať, či na vás obsluha škaredo nezahliada, že zbytočne blokujete miesto ďalším hladovým a smädným. A čo je ešte super - že v týchto chránených prístreškoch nepočuť iba slovenčinu, poľštinu či češtinu - často si tu dávajú pauzu práve miestni, nemecky hovoriaci milovníci hôr a nezriedka počuť aj angličtinu...

Galéria

Lyžovačka na Tuxe - © Zillertaler Gletscherbahn
Dolomity, Val Gardena
Kaunertal ponuka na jar perfektné snehové podmienky - a veľa slnka!
Kitzsteinhorn - Kaprun

Zobraziť všetko

Maximum z ponuky počasia

Podmienka na ľadovci sú extrémne, treba však povedať, že v obidvoch smeroch. Keď sa počasie podarí, otvárajú sa dych berúce výhľady na končiare vzdialené aj desiatky kilometrov. Často možno obdivovať údolia zahalené do hmly a mrakov, zatiaľ čo vo vysokých nadmorských výškach panuje pekné slnečné počasie. Z času na čas treba rátať aj s opačným variantom. Mraky vedia zahaliť zjazdovky do bielej tmy, prívaly aj desiatok centimetrov snehu za deň sú jasnou výzvou na precvičovanie krátkeho oblúka. A situáciu, keď silný vietor zastaví prevádzku celého strediska nevidí rád žiadny lyžiar.

V neposlednom rade treba spomenúť aj profesionálnych zimných športovcov, či už zjazdových lyžiarov alebo bežkárov. Letné mesiace jednoducho neumožňujú trénink v iných terénoch ako v tých ľadovcových. Najmä na začiatku sezóny sa potom pozná, kto má natrénované a vylepšoval techniku a kto len tvrdo drel na suchu. Svoje o tom vie aj Adam Žampa.

Porovnanie si môže urobiť každý sám, lyžiarske oblasti umožňujúce lyžovanie na jeden skipas sú rozsiahle, a tak si každý vie porovnať podmienky v rôznych typoch stredísk aj počas niekoľkých málo dní dovolenky. Treba však podotknúť, že kto raz vyskúšal carvingový oblúk v 3000 metroch nad morom, zväčša mu očarenie vydrží aj v prípade drsnejších podmienok.

 

Pozrite si tiež:

Snehové podmienky na ľadovcoch

Webkamery z ľadovcových stredísk

Ceny skipasov v ľadovcových strediskách

Možnosti ubytovania v ľadovcových strediskách

 

Reklama

Mohlo by ťa zaujať

Osem zaručených tipov, kam v apríli na lyže ©nuts.fr

Osem zaručených tipov, kam v apríli na lyže

Aké sú výhody aprílovej lyžovačky? Predovšetkým dobrá cena, menší počet lyžiarov na svahoch, kratšie rady pri vlekoch a veľa slnka.

Reklama

Reklama