Slovak

Osem zaručených tipov, kam v apríli na lyže

Val d'Isère

Val d'Isère

Copyright: nuts.fr

Hoci má v apríli väčšina slovenských lyžiarskych stredísk po sezóne, aprílová lyžovačka má veľa výhod. Dôležité však je naďabiť na tú pravú lyžiarsku oblasť, kde sú napriek jarným teplotám a slnečným lúčom stále dobré podmienky na lyžovanie.

Aké sú výhody lyžovania v apríli? Predovšetkým dobrá cena, teda ak sa nechystáte na lyžovačku práve počas Veľkej noci, čo tento rok aj tak nehrozí, keďže Veľká noc je už na konci marca. Hotely a penzióny v rámci boja o zákazníkov často v jarných mesiacoch znižujú ceny pobytov alebo ponúkajú zaujímavé balíčky obsahujúce okrem stravy aj skipasy v cene. Ďalšou výhodou je nepochybne menší počet lyžiarov na svahoch a s tým súvisiace kratšie rady pri vlekoch, a teda viac času na samotné lyžovanie.

V apríli sa zvyčajne môžeme spoľahnúť na nádherné slnečné počasie a dlhšiu otváraciu dobu vlekov. Aj keď kvalita snehu počas apríla či mája nemusí byť taká dobrá ako uprostred zimy, husté sneženie nie je v Alpách ani v apríli nič nezvyčajné.

Kľúčom k úspešnej jarnej lyžovačke je teda práve len správna voľba lyžiarskeho strediska. Prinášame vám prehľad ôsmich najvychýrenejších lyžiarskych oblastí v Európe, kde sa vám aprílová lyžovačka bude stopercentne veľmi páčiť.

 

Lyžiarska oblasť Espace Killy je otvorená až do začiatku mája (a je z hľadiska výšky snehovej pokrývky na konci sezóny jedným z najistejších miest. Výhodou Val d'Isère sú severné svahy. V Tignes zase lyžiari lyžujú na ľadovci Grande Motte (3400 m.n.m.), ktorý umožňuje stredisku až deväť mesiacov trvajúcu sezónu! Sieť 300 km zjazdoviek láka rodiny aj freeriderov.

Jedna z 11 kabínkovych lanoviek vo Val d'Isère  - © NUTS.FR / OT.VAL D'ISÈRE

Jedna z 11 kabínkovych lanoviek vo Val d'Isère

Copyright: NUTS.FR / OT.VAL D'ISÈRE

 

Val Thorens je najvyššie položené lyžiarske stredisko v Európe a súčasne jedna z najbezpečnejších destinácií, pokiaľ ide o množstvo snehu v závere sezóny, a to až do mája. Val Thorens je súčasťou obrovskej lyžiarskej oblasti Tri údolia, ktorá zahŕňa 600 km zjazdoviek, pričom väčšina zjazdových tratí leží v nadmorskej výške nad 2000 metrov. Bonusom je miestny ľadovec, na ktorom sa kedysi lyžovalo aj cez leto. Vo Val Thorens si môžete byť istí, že zjazdovky bude ešte aj v apríli pokrývať dostatočná vrstva snehu, tohtoročná sezóna sa tam končí až 5. mája!

Val Thorens  - © Val Tho Tourism

Val Thorens

Copyright: Val Tho Tourism

 

Rakúskemu regiónu Arlberg čo do množstva snehovej pokrývky jednoznačne kraľuje St. Anton, ktorý ponúka možnosť lyžovania od konca novembra až do záveru apríla. Množstvo severne orientovaných svahov zaručuje dobré snehové podmienky napriek usilovnému jarnému slnku. Na jar sa však dá lyžovať aj na južných svahoch, a to vďaka technickému snehu, ktorý v dostatočnej vrstve pokrýva aj slnkom vyhriaté svahy. Toto nádherné letovisko ponúka jedny z najlepších podmienok pre freeriderov v Európe (pozor však na lavínové riziko!) a tiež širokú škálu apres-ski možností.

Prašan v St. Anton  - © St. Anton Tourism

Prašan v St. Anton

Copyright: St. Anton Tourism

 

Obergurgl je najvyššie položená tradičná tirolská dedina v Rakúsku. Vďaka vysoko položeným zjazdovkám je jedným zo zaručených tipov na jarnú lyžovačku, aj keď sa nenachádza na ľadovci. Ak hľadáte očarujúce prostredie a stredisko s množstvom snehu, potom je Obergurgl jedna z najlepších možností. V Obergurgl si zalyžujete do 28. apríla 2019.

Vysoká nadmorská výška Obergurgl-Hochgurgl zaručuje dostatok snehovej pokrývky aj v apríli.  - © Obergurgl Tourism

Vysoká nadmorská výška Obergurgl-Hochgurgl zaručuje dostatok snehovej pokrývky aj v apríli.

Copyright: Obergurgl Tourism

 

Ďalším naším tirolským tipom je Ischgl, kde sa toho roku lyžuje až do prvého mája. Ani toto stredisko neleží na ľadovci, za dobré snehové podmienky v jarných mesiacoch vďačí rezort svojim severne exponovaným svahom a ich vysokej nadmorskej výške – všetky zjazdovky okrem tých, ktoré vedú priamo do údolia, sa nachádzajú v nadmorskej výške nad 2000 metrov. V Ischgli nájdete aj jeden z najlepších snowparkov v Alpách a rozľahlé plochy pre jazdu mimo zjazdovky. Už legendárne sú každoročné koncerty Top of the Mountain, najväčšie jarné podujatie v Alpách.

Nočný Ischgl  - © Eric Beallet

Nočný Ischgl

Copyright: Eric Beallet

 

Verbier

Tento dobre položený švajčiarsky lyžiarsky areál je tiež vychýrený pre svoje dobré snehové podmienky na konci sezóny. Aj keď vo Verbier majú prevahu najmä južné svahy, vysokú snehovú pokrývku sa tu darí udržiavať vďaka efektívnemu technickému zasnežovaniu. Priaznivé snehové podmienky ponúkajú aj svahy miestneho ľadovca Mt-Fort. Vo Verbieri je koniec sezóny naplánovaný na 28.4.2019.

Verbier  - © Verbier Tourist Office

Verbier

Copyright: Verbier Tourist Office

 

Zermatt je najväčšie ľadovcové lyžiarske stredisko na kontinente, a niet sa teda čo čudovať, že sezóna tu trvá celých 365 dní v roku. Na svete je len málo lyžiarskych stredísk, ktoré ponúkajú lyžiarom ešte väčšiu istotu snehu. Slávny švajčiarsky rezort investoval do nového zasnežovania, ktoré umožňuje vyrábať sneh aj pri plusových teplotách. V zime sa táto vychytávka samozrejme nevyužíva, no môže dobre poslúžiť najmä v letných mesiacoch v prípade, že by na ľadovci nebol dostatok prírodného snehu. 

Jarná lyžovačka v Zermatt  - © Michi Portmann

Jarná lyžovačka v Zermatt

Copyright: Michi Portmann


Francúzska lyžiarska oblasť Paradiski ponúka na jar fantastické poloprázdne trasy v nadmorskej výške až do 3250 m, od lesných zjazdoviek až po široké svahy na ľadovci, kde lyžujete doslova nad oblakmi. Na lyžiarov tu čaká dokopy 425 km zjazdoviek. Dôležité však je vybrať si niektorú z vyššie položených dedín – tak budete môcť zísť na lyžiach zo zjazdoviek priamo až pred hotel.

La Plagne  - © Beatrice Koumanov

La Plagne

Copyright: Beatrice Koumanov

Galéria

Val d'Isère - © nuts.fr
Val d'Isère
St - Luc - © OT Sierre-Anniviers
Jar na lyžiach má svoje čaro! - © Mammoth Mountain Ski Area

Zobraziť všetko

Reklama

Mohlo by ťa zaujať

TOP 10: Spoznajte kultové talianske zjazdovky ©Ph: Marco Trovati

TOP 10: Spoznajte kultové talianske zjazdovky

V Taliansku je viacero regiónov, kde sa v zime všetko točí okolo množstva a plochy lyžiarskych terénov - a Tridentsko (tal. Trentino) ...

Reklama

Reklama